Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Tezave-Prebava-Kumina-Mascobe-Sladkor




Pri težavah s prebavo posezite po kumini

torek, 19. februar 2019 @ 16:11 CET

Uporabnik: Sonce

Spodbuja tek, znižuje maščobe in sladkor v krvi ter jedem izboljša okus
Kumino poznamo vsi in jo tudi pogosto uporabljamo, medtem ko kuminu ne posvečamo pretirane pozornosti.

Ponekod ga imenujejo tudi rimska kumina ali laški kumin oziroma laška kumina. Od kumine se razlikuje po barvi, saj je kumin karamelne, svetlozelene barve in ima obliko ovalnih semen, medtem ko je kumina temnejša v obliki srpa. Če kumine ne marate, poskusite kumin, ki je rahlo grenkega in pekočega okusa z vonjem po sladkem.

V eteričnem olju kumina prevladuje kuminal, zato se bistveno razlikuje od kumine, ki vsebuje karvon in karvakrol. Snovi v eteričnem olju kumina delujejo protivnetno in protibakterijsko. Vsebuje tudi vitamine in mineralne snovi, ki so pomembni za celično presnovo in krepitev imunskega sistema. Kumin lajša simptome alergije na beljakovine.

V tradicionalni medicini velja prepričanje, da krepi želodec, spodbuja tek in deluje proti napenjanju, črevesnim krčem, prebavnim motnjam in driski. Znižuje raven krvnih maščob in sladkorja v krvi, eterično olje v kopeli pa poživlja krvni obtok in deluje proti zadrževanju vode v telesu. Uživate ga lahko tudi, ko se vas lotita prehlad in kašelj. Pri neprijetnem zadahu pa prežvečite nekaj semen, prav tako ga imejte pri roki, če ste jedli obrok, ki je bil močno začinjen s česnom.

Avtorice knjige Ščepec vedenja pišejo, da blaži simptome stresne situacije in spodbuja dejavnost možganov ter okrepi spomin, zato ga vzemite uro pred nastopom ali predavanjem. Zavira nastajanje zobnih oblog in posledično preprečuje karies. Z njim lahko obvarujete tudi jetra zaradi neustreznih prehranskih navad. Kumin je antioksidant in deluje proti razjedam v prebavilih, sprošča bolečino in nelagodje, kot je spahovanje ali slabost v zgornjem delu trebuha.

Kumin krepi imunski sistem in uravnava njegovo delovanje. Študije so pokazale, da so rastlinski estrogeni koristni za zdravljenje pomenopavzne osteoporoze. Po daljšem uživanju kuminovih pripravkov se je pri živalih izločanje kalcija z urinom zmanjšalo, povečala pa se je tudi mehanska moč kosti. Poleg tega ne povzroča povečanja telesne teže kot estradiol, ki ga bolniki jemljejo pri osteoporozi. Kumin vpliva na počasnejšo razgradnjo ogljikovih hidratov, zato je nihanje glukoze čez dan manjše.

Prav tako obstaja več dokazov, da varuje pred rakavimi obolenji. Najbolj pa je razširjeno vedenje, da dobro vpliva na prebavo. Spodbuja izločanje žolča iz jeter in prebavnih encimov trebušne slinavke.

Strokovnjaki opozarjajo, da eterično olje lahko draži kožo, zato bodite pri uporabi previdni. Pri neposrednem nanosu na kožo se lahko ob vzpostavitvi na soncu pojavijo rjave lise.

Kumin največ uporabljajo v orientalski in indijski kuhinji. Tudi v Srednji in Južni Ameriki ga radi dodajajo mesu in omakam. Španci pa ga uporabljajo v kombinaciji z žafranom in cimetom za enolončnice. Z njim boste obogatili tudi okus rib, ovčetine in perutnine. Od zelenjavnih jedi pa se dobro poda stročnicam, krompirju in bučam. Pri nas ga najpogosteje dodamo kislemu zelju, vloženi zelenjavi in različnim omakam. Če radi preizkušate in ustvarjate nove okuse, ga lahko uporabite tudi pri pripravi jedi iz jajc in riža.

Kumin potrebuje za rast veliko sonca in malo padavin, zato naj bo na sončni strani. Če kupujete mletega, ga hitro porabite, saj sčasoma izgubi veliko eteričnega olja. Najbolje je, da kupite celega in ga zmeljete tik pred uporabo.

Vir: rtvslo.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Tezave-Prebava-Kumina-Mascobe-Sladkor







Domov
Powered By GeekLog