Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Post_Ciscenje_Telesa_Zdravje_Alternativa
Post za zdravje
nedelja, 3. junij 2007 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Piše: A. B. in J. V. v novih Misterijih www.misteriji.si
Ob daljšem postu se telo znebi vsega, kar za njegovo delovanje ni nujno potrebno
Post je starodavna in učinkovita metoda čiščenja telesa in uma ter odpravljanja številnih zdravstvenih težav. Omogoča, da si telo odpočije, se razstrupi in pozdravi. Telo med postom preide v podobno stanje kot med spanjem. Energije ne porablja za presnavljanje hrane, temveč za čiščenje strupenih snovi, ki so se nakopičile v njem, ter za zdravljenje morebitnih obolelih delov. V Sloveniji se je mogoče deset dni postiti v skupini in potlej nadaljevati post po lastni presoji.
Ob daljšem postu se telo znebi vsega, kar za njegovo delovanje ni nujno potrebno. Sem sodijo bakterije, virusi, fibroidni tumorji, odpadni presnovki v krvi, nakopičene maščobe in snovi v okolici sklepov. Zgodovinski podatki kažejo, da je post naravni spremljevalec človekove evolucije. Sodi med najbolj varne metode zdravljenja in telo dobro ve, kako ga najbolje izkoristiti.
FIZIOLOŠKE SPREMEMBE MED POSTOM
Največ dramatičnih sprememb v telesu, značilnih za post, se zgodi v prvih treh dneh posta, ko organizem prehaja z enega vira »goriva« na drugega. V običajnih okoliščinah je osnovno gorivo, ki ga telo potrebuje za svoje delovanje, glukoza. Večino glukoze, ki je vrsta sladkorja, pridobimo iz zaužite hrane. Čez dan jetra skladiščijo presežni sladkor v obliki glikogena, ki ga telo lahko uporabi, ko mu med obroki začne primanjkovati energije. Te »sladkorne« zaloge zadoščajo za 8 do 12 ur energije in se običajno popolnoma izčrpajo v prvih 24 urah posta. (Ko pa začne telo kot vir goriva uporabljati ketozo oziroma maščobe, se to novo gorivo med drugim porabi tudi za obnavljanje glikogenskih rezerv.)
Ko se zaloge glikogena v jetrih izpraznijo, začne telo, da bi premostilo primanjkljaj, pridobivati energijo iz maščob. Ta proces, pri katerem nastajajo ketoni oziroma ketonska telesa, imenujemo ketoza. Ketonska telesa so produkt razgradnje maščobnih kislin. Do tega prehoda pride običajno drugi dan posta, tretji dan pa se konča. V tem prehodnem obdobju ni v telesu nobene glukoze, iz maščob pridobljena energija pa telesu ne zadošča. Zato si poišče glukozo iz dveh novih, nesladkornih virov.
Najprej začne telo v glukozo pretvarjati glicerol iz maščobnih zalog, nato pa še s procesom razgradnje aminokislin (gradnikov beljakovin) v mišičnem tkivu, ki jih uporabi v jetrih za glukoneogenezo oziroma sintezo glukoze. Ta proces imenujemo katabolizem. V drugem dnevu posta porabi od 60 do 84 gramov beljakovin, kar pomeni izgubo 60 do 90 gramov mišičnega tkiva. Tretji dan je proizvodnja ketonov že dovolj velika, da zadosti potrebam telesa po energiji, zato začne telo svoje beljakovine skrbno »varovati«. Za opravljanje nekaterih funkcij sicer še vedno potrebuje manjše količine glukoze, zato se v ta namen katabolizira približno 18 do 24 gramov beljakovin oziroma mišičnega tkiva na dan. V 30-dnevnem postu z vodo običajno človek izgubi največ pol do enega kilograma mišične mase. Za tak način varovanja mišične mase je poskrbela evolucija, da bi zaščitila mišično tkivo in vitalne organe pred okvarami v obdobjih pomanjkanja hrane.
Razgradnja maščobnih kislin iz maščobnega tkiva se od tretjega dne stopnjuje in doseže vrhunec na deseti dan. To sedemdnevno obdobje, v katerem telo popolnoma preide v ketozo, je čas, v katerem se razgradi največ telesnih maščob. Telo – odločeno, da zavaruje svoje beljakovine – začne iskati vse možne nebeljakovinske vire energije: ne nujno potrebne celične mase, kot so fibroidni tumorji, degenerirana tkiva, bakterije, virusi ipd. To je tudi eden izmed razlogov, zakaj ima post tako močan učinek na zdravje. V obdobju povečane ketoze je telo v podobnem stanju kot med spanjem: počiva in se razstruplja. Osredotoča se na odpravljanje toksinov iz telesa in obnovo okvarjenih tkiv.
ZDRAVLJENJE S POSTOM
Dokazano je, da ima post številne pozitivne učinke na zdravje in da nekatere bolezenske spremembe celo trajno ozdravi. V zvezi s tem je bilo opravljenih veliko raziskav. V nadaljevanju navajamo izsledke nekaterih izmed njih:
• Ameriški doktor kiropraktike Alan Goldhamer in kolegi so leta 2001 opravili klinično raziskavo o vplivu posta na hipertenzijo. Preiskovanci v študiji, v kateri je sodelovalo 174 oseb, so dva do tri dni pred začetkom testiranj smeli uživati le sadje in zelenjavo. Sledil je deset- do enajstdnevni post izključno z vodo, temu pa še šest- do sedemdnevni post, med katerim so uživali le nemastno in neslano vegetarijansko hrano. Začetne vrednosti krvnega tlaka udeležencev so presegale 140/90 mm Hg, ob koncu raziskave pa je 90 odstotkom udeležencev uspelo krvni tlak znižati pod to mejo. Čim višja je bila izhodiščna vrednost krvnega tlaka, tem večji je bil njen upad. V povprečju je vrednost krvnega tlaka padla za 37/13. Pri preiskovancih s hipertenzijo 3. stopnje (več kot 180/110 mm Hg) so se vrednosti krvnega tlaka v povprečju zmanjšale za 60/17. Vsi tisti, ki so pred začetkom raziskave uživali zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, so jih po končani raziskavi lahko opustili. Post se je še v vrsti drugih podobnih raziskav izkazal kot ena izmed najučinkovitejših metod za zniževanje krvnega tlaka in normalizacijo srčnožilne funkcije. Izkušnje kažejo, da ostanejo vrednosti krvnega tlaka znižane tudi po končanem postu.
• Post zelo ugodno vpliva na kronično srčnožilno bolezen in kongestivno srčno popuščanje, zmanjšuje vsebnost trigliceridov v krvi, ateromov, skupnega holesterola ter povečuje vrednosti dobrega HDL holesterola v krvi.
• Post se je izkazal kot učinkovita metoda za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2. Bolezen je pogosto popolnoma ozdravil.
• Zaradi dolgoročnih učinkov na presnovo, skladiščenje maščob v telesu, leptin in bolezenska stanja, povezana z debelostjo, je post eden izmed najučinkovitejših načinov zdravljenja debelosti.
• Številne študije so dokazale, da post ugodno vpliva na bolnike z epilepsijo, saj zmanjšuje pogostnost, trajanje in intenzivnost napadov. Še posebej uspešno je s postom mogoče zdraviti epilepsijo pri otrocih.
• V raziskavi iz leta 1984, ki so jo opravili raziskovalci Navarro, Ros, Aused, Puges, Pique in Bonet, je sodelovalo 88 bolnikov z akutnim pankreatitisom (vnetjem trebušne slinavke). Rezultati so pokazali, da je post na vnetje vplival bolje kot zdravljenje s cimetidinom ali nazogastrično drenažo. Simptomi so izzveneli ne glede na vzrok bolezni.
• Po podatkih številnih študij post učinkovito zdravi osteoartritis in revmatoidni artritis. Sproži namreč protivnetna dogajanja v telesu. Raziskovalci so pri bolnikih ugotovili manjšo okorelost sklepov, manj bolečin in manjšo potrebo po zdravilih.
• Na post se ugodno odzivajo tudi avtoimunske bolezni, kot so lupus, rozacea, kronična urtikarija in akutni glomerulonefritis.
• Post je po podatkih kliničnih raziskav uspešno pripomogel k zdravljenju hudih oblik zastrupitve s polikloriranimi bifenili ali PCB-ji. Prizadetim osebam se je stanje dramatično izboljšalo po 7 do 10 dneh posta.
• Med postom se izboljša delovanje imunskega sistema. Raziskave so dokazale povečano dejavnost makrofagov, stopnjevano celično imunost, zaviranje dejavnikov, ki aktivirajo komplement, zaviranje nastajanja kompleksov antigen-protitelo, povečanje vrednosti imunoglobulinov, povečano dejavnost nevtrofilcev, manjšo blastogenezo limfocitov, učinkovitejše delovanje monocitov pri uničevanju bakterij in izboljšano delovanje naravnih celic ubijalk.
• Na post se dobro odzivajo tudi psihosomatske bolezni, luskavica, nevrogeni mehur, ekcem, tromboflebitis, razjede na žilah nog, fibromialgija, sindrom razdražljivega črevesa, vnetna črevesna bolezen, bronhialna astma, lumbago, depresija, nevroza, shizofrenija, razjeda na dvanajstniku, fibroidi v maternici, črevesni zajedavci, putika, alergije, seneni nahod, koprivnica, multipla skleroza in nespečnost.
• Starodavna trditev, da post podaljšuje življenje, dobiva vse več podpore tudi v strokovni literaturi. Raziskave na zdravih miših in miših z oslabljenim imunskim sistemom so potrdile, da je štiridnevni post, izvajan v rednih časovnih presledkih, povečal življenjsko dobo živali v obeh skupinah.
• Čeprav je vloga posta pri zdravljenju raka sporna, vendarle obstaja nekaj dokazov, da post preprečuje raka. Redno izvajanje posta (dva dneva na teden) je pri laboratorijskih podganah zavrlo napredovanja raka na jetrih.
KAKO SE POSTITI
Načini posta se med seboj razlikujejo predvsem po vnosu pijač in telesni obremenitvi. Po svetu je mnogo zagovornikov posta z vodo in počivanja, po možnosti v bolnišnici ali podobni ustanovi, kjer opravljajo sprotni nadzor s preverjanjem krvne slike, tlaka … Slovenski svetovalec za prehrano Marjan Videnšek, ki vodi organizirane poste, pa meni, da se glede na to, da gre za povsem naravno metodo obnavljanja življenjskih funkcij, vsakdo lahko posti sam. Seveda mora o tem nekaj vedeti. Znanje lahko dobi na predavanjih, ki jih organizira Zavod za naravno higieno Preporod. Na voljo so tri knjige: Post, Kako živeti sto let in Živeti brez bolezni. Praktično pa se je mogoče seznaniti s postom in s presnojedstvom, nadaljevanjem zdravilnega posta, med dnevi zdravilnega posta s šolo zdravega načina življenja v Mostu na Soči:
»V skupini je post lažji, sem zagovornik posta ob sadnih in zelenjavnih sokovih ter zelenjavnih prevretkih (zelenjavnih juhah brez zelenjave), vsakodnevnega izpiranja črevesja in čim večje, a seveda ustrezne telesne obremenitve. Brez nekaj ur pešačenja, telovadbe ali kakega drugega naprezanja ni želenih učinkov, saj mora biti telo ves čas v funkciji. Poskrbeti pa je treba tudi za dušo. In to obiski jezer, slapov, visokih gora, kanjonov in sotesk, pa muzejev, galerij … tudi omogočajo,« je prepričan Marjan Videnšek, ki je svetoval način posta že stotinam in stotinam ljudi, zbral pa je tudi nekaj sto slovenskih pričevanj o zdravilni uspešnosti posta.
Prepričan je, da post ne sodi v bolnišnice, ker ne gre za bolezen, ter da je neprestano kontroliranje dogajanja v telesu nepotrebno. Sam je za post izbral Posočje in se tja tudi preselil. Vsak mesec vodi desetdnevni post. Kako, lahko preberete v Dnevniku posta na naslednji strani.
A. B. in J. V.
KDO SE NE SME POSTITI
Post je primeren za večino ljudi, kljub temu pa obstaja nekaj izjem. Posta naj ne bi izvajali:
• sladkorni bolniki
• čezmerno oslabljene in shirane osebe
• osebe z anoreksijo in bulimijo
• nosečnice
• doječe matere
• osebe s hudo obliko slabokrvnosti
• osebe, ki se zelo bojijo posta
• osebe s porfirijo (Porfirija je dedna motnja v presnovi porfirina, vmesnega presnovnega produkta v biosintezi hema. Povzroči lahko okvare jeter, kostnega mozga in rdečih krvnih celic ter se izraža s številnimi simptomi, vključno z epileptičnimi napadi.)
• osebe z redkim, dednim pomanjkanjem maščobnih kislin, ki sproži ketozo (Gre za pomanjkanje, povezano z encimom acetil-CoA v mitohondrijih, ki oksidira maščobne kisline, kar je ključno za ketozo. Osebe, ki jim tega encima primanjkuje in se postijo, lahko občutijo hude stranske učinke, kot so hepatična steatoza ali čezmerno nabiranje maščob v jetrih, kopičenje maščob v miokardu in huda hipoglikemija.)
NOSEČNICE IN OTROCI
Strokovnjaki nosečnicam sicer post odsvetujejo, vendar se stranski učinki pojavljajo predvsem pri tistih, ki imajo obenem tudi sladkorno bolezen. Ketoza med nosečnostjo lahko resno ogrozi plod matere s sladkorno boleznijo, pri zdravih nosečnicah pa post ne škoduje ne materi ne plodu. Če se zdrava nosečnica odloči za post, ta vsekakor ne sme trajati dlje kot 2 do 3 tedne, spremljati pa ga mora zdravnik.
Tudi otroci, celo majhni, lahko izvajajo post, seveda v ustreznih kratkih časovnih obdobjih: za majhne otroke zadošča 2 do 3 dni posta, večji se lahko postijo 1 do 2 tedna, odvisno od starosti. Več kot nekaj dni trajajoč post mora prav tako nadzorovati zdravnik. Vendar pa se je otrokom na splošno le redko treba postiti.
ZDRAVNIŠKI NADZOR POSTA JE POTREBEN PRI:
• osebah s hudimi obolenji
• nosečnicah
• dojenčkih in majhnih otrocih
• sladkornih bolnikih tipa I
• osebah z okvarami ledvic
• osebah, ki se posta zelo bojijo, a si ga kljub temu želijo opraviti
• osebah z visokimi vrednostmi toksičnega DDT-ja, ki se v koncentrirani obliki skladišči v maščobnem tkivu. Med postom se v kri izločajo velike količina DDT-ja, kar lahko ogroža zdravje posameznika.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net