Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/MaloSlovnice
Malo slovnice
torek, 21. februar 2006 @ 18:10 CET
Uporabnik: Pozitivke
Prav zadovoljna sem, da ste uvedli tudi rubriko "Pisma bralcev", saj sicer ne bi vedela, kam bi lahko napisala svoje misli, ki jih (morda) lahko objavim tukaj, v pismih bralcev!
Namreč - kakor so mi Pozitivke sicer nadvse všeč in rada sodelujem v njih s svojimi prispevki, pa vendarle ne morem iz kože stroge in natančne učiteljice. Ena stvar me v nekaterih prispevkih silno moti, in sicer pomankljivo obvladanje slovnice pišočih. Še najbolj me zbode, kadar v prispevkih opazim, da avtor ne zna pravilno uporabljati predmeta v rodilniku pri nikalnem povedku.
Naj vam navedem nekaj primerov (vzela sem jih iz člankov ali komentarjev), na primer stavek:
Morali bi prinašati veselje in ne draga darila!
Koga ali kaj bi morali prinašati? Draga darila!
Koga ali česa ne bi morali prinašati? Dragih daril!
Torej - pri trdilnem povedku je predmet v 4. sklonu, pri nikalnem pa v 2. sklonu!
Stavek bi se pravilno glasil: Morali bi prinašati veselje in ne dragih daril!
Še nekaj primerov:
Ne bomo več enemu naklanjali in izražali svojo ljubezen. Pravilno .......svoje ljubezni. (koga ali česa ne bomo naklanjali - ljubezni; koga ali kaj bomo naklanjali - ljubezen.)
Zakaj ne morem imeti tudi jaz takšno obleko, takšno frizuro, takšen avto?
Pravilno: Zakaj ne morem imeti tudi jaz takšne obleke, takšne frizure, takšnega avta? (kajti povedek je v nikalni obliki - ne morem imeti - torej mora biti predmet: obleka, frizura, avto v 2. sklonu!))
Ulice razvitih dežel se polnijo s tistimi, ki nimajo kaj izgubiti. Pravilno:.....česa izgubiti.
Človeku ne morejo pomagati, dokler se sam ne odloči in nekaj ne stori. Pravilno:... in nečesa ne stori. ( Stori nekaj! Ne stori nečesa!)
Ne moreš zanikati nekaj, kar ni. Pravilno:...Ne moreš zanikati nečesa, česar ni. (kaj zanikaš? Nekaj. Česa ne zanikaš? Nečesa.)
Pri 18 letih mu je umrl oče in mati ni mogla več preživljati štiri sinove in dve hčerki. Pravilno:...ni mogla preživljati štirih sinov in dveh hčerk.
Nobeno zdravilo ga ne more pozdraviti, če ne bo tudi sam pri sebi nekaj spremenil. Pravilno...nečesa spremenil. itd. itd.....itd
Naj ob tem opozorim, da se tudi glagola ŽELETI SI in NAUČITI SE vežeta z rodilnikom, ne glede na to, ali je povedek trdilen ali nikalen.
Primer: Dobro smo se naučili te življenjske lekcije. (trdilni povedek) Nobene lekcije se nismo do zdaj naučili. (nikalni povedek).
Zaželela si je čokolade. (trdilni povedek)
Čokolade si sploh ni želela. (nikalni povedek)
Iz Pozitivk:
Učili so me razne tehnike. Pravilno: Učili so me raznih tehnik.
Ta človek lahko še marsikoga kaj nauči. Pravilno: Ta človek lahko še marsikoga česa nauči.
...z mladimi, ki se učijo pravilne odnose. Pravilno:...z mladimi, ki se učijo pravilnih odnosov.
No, naj bo zaenkrat dovolj! Upam, da se bo tale lekcija morda koga le dotaknila ali celo prijela in bo tako izboljšal svoje slovnično znanje (ali pa ne bo izboljšal svojega slovničnega znanja).
Ljuba Žerovc
Komentarji (56)
www.pozitivke.net