Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Lets_SistemLjudskaSamopomoc




Ljudska samopomoč

torek, 13. junij 2006 @ 06:05 CEST

Uporabnik: Anonymous

Piše: Gaja Lašič

LJUDSKA SAMOPOMOČ v obliki lokalne izmenjave dobrin in storitev
Učenje in kreativno sodelovanje v družbeno-socialni mreži/lokalnem združenju civilne samopomoči

V današnjem prispevku vam želim približati idejo o medsebojni, lokalni, izmenjavi blaga in storitev. Opisati želim, kaj je to lokalna / civilna /družbena / socialna samopomoč / trgovina / menjava. Z izrazoslovjem in poimenovanji se ne želim vezati na noben, v svetu že obstoječ, sistem ali njegovo valuto. V nadaljevanju bom za sistem uporabljala izraz lokalna menjava ali skrajšano L-menjava, za lokalno valuto pa L-točke.

L-menjava ima obliko demokratične skupnosti članov. Člani med seboj lokalno sodelujejo / trgujejo v nedenarni obliki in si tako olajšajo indirektno menjavo dobrin in storitev. Sistem ob vpisu članom odpre račun in potem vodi evidenco prometa v dogovorjeni lokalni valuti. Vrednost ene enote valute je stvar dogovora članov. Ponekod je razmerje z uradno valuto 1 : 1, pogosteje pa lokalna ali vzporedna valuta, zaradi varnosti pred nihanji na svetovnih trgih, veže vrednost L-točke na ceno žita, kruha ali česa drugega. Vse storitve sistema so neprofitne. L-menjava je del etične ekonomije, ki običajno ekonomijo (le) dopolnjuje s svojimi prednostmi. S tem koristi posameznikom in družbi. Zaradi izjemno velikega vpliva takšnih mrež na varstvo okolja jo ponekod imenujejo tudi eko-menjava.

Člani na organiziranem lokalnem trgu preprosto ponudijo svoje izdelke / storitve in jih zamenjajo za izdelke / storitve drugih članov. Lokalna izmenjava ustvarja socialno samopomoč, optimalno pravičnost v trgovanju, spodbuja učenje in razumevanje poteka trgovanja ter ozadja ekonomije. Ohranja neodvisnost od nihanja svetovne menjave ( količine denarja v obtoku). Uporaba takšne izmenjave prinaša bistvene prednosti na vseh področjih v skupnosti, brez izjem. Omogoča ocenjevanje prispevkov posameznika skupnosti in ga tudi pravično nagradi. Koristi niso pridobljene s tekmovalnim obnašanjem in izkoriščanjem drugega; prihajajo iz kreativnega sodelovanja, ki prinaša medsebojne koristi. Pri L-menjavi zaradi njene narave ne obstajajo možnosti (luknje) za manipuliranje!

L-menjava spodbuja izmenjavo na pravičnem sistemu dajanja in jemanja: kdor hoče kaj dobiti, mora tudi kaj dati. L-točke in papirnati boni imajo zgolj simbolično vrednost. Ne nagrajuje ekstremov, bodisi prevelikega egoizma / sebičnosti ali prekomernega razdajanja. Pomembno je spoznanje, da v tej nedenarni izmenjavi pridobivamo vsi.

Naša znanja in izkušnje (storitve in produkti) se z lahkoto zamenjajo za znanja in izkušnje drugih. Skozi takšno izmenjavo se spontano spremenimo iz (potencialnega) pasivnega v aktivnega posameznika. Naša kreativnost se z lahkoto izraža, zanjo pa smo pravično nagrajeni. Sodelovanje ni več problem, ampak veselje ob koristih za vse.

ODKOD IDEJA ZA LOKALNO SAMOPOMOČ?

Ideja in praksa sta stari skoraj sto let. Najbolj razširjen je LETS (Local Exch Trading System); naziv sistema je hkrati ime za enoto valute. V sedanji obliki se je dobro razvil v angleško govorečih državah. V Angliji je okrog 500 takšnih sistemov. Nekateri ekonomski strokovnjaki pričakujejo, da bo v prihodnjih letih 30 – 40 % ekonomije v Angliji raslo s pomočjo LETS sistema. Že sedaj je v družbi znatno opazno zanimanje lokalnih oblasti, strank in novo-nastalih organizacij za te sisteme.

BO L-MENJAVA KMALU V SLOVENIJI !

Prepričana sem, da boste kmalu tudi vi imeli možnost aktivno sodelovati v izmenjavi! Predvidevam, da se bo razvilo več sistemov hkrati. Nič hudega. Čim več, tem bolje. Vsak sistem se vsaj malo razlikuje od drugih: zaradi geografskih, demografskih, lokalnih in drugih posebnosti območja iz katerega izhaja. Vedno se na prvem mestu pojavijo najbolj pereča »povpraševanja« in »ponudbe«, torej potrebe, zaradi katerih je nastal. Najlepše pri vsem pa je, da je poimenovanje plačilnega sredstva ali L-točk v domeni ustanoviteljev. Ime običajno že na daleč izžareva duha in lokalno identiteto kot nekaj prepoznavnega. Lahko so poimenovane posebnosti pokrajine ali mesta, imena znanih ljudi, priznan izdelek, itd. Ne boste verjeli, kakšna imena vse imajo. Na Japonskem, recimo, je ena skupnost poimenovala svoje točke kar »kikiriki«.

ZA RAZMISLEK…

Zakaj so dandanes ljudje v ekonomiji tako zelo egoistični, nekateri pa celo izkoriščajo druge? To omogoča in spodbuja samo oblika običajnega plačilnega sredstva - denar. Denar, če ga imate, lahko naložite tako, da dobite obresti več, kot jih v celotnem družbenem sistemu plačujete (obresti in inflacijo). Torej, če se samo en del gospodarstva financira iz kreditov, direktni in indirektni plačniki njegovih storitev plačujejo tudi njegove obresti. Po drugi strani pa je denar edino plačilno sredstvo. Če ga imate premalo ali ga sploh nimate, v družbi ne morete dolgo normalno (beri dostojno) »obstajati«.

Celoten članek preberite na Forumu (http://www.gibanje.org/forum/viewtopic.php?t=433)

Vir: www.gibanje.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Lets_SistemLjudskaSamopomoc







Domov
Powered By GeekLog