Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Jabolko-Holesterol-Zdravnik-Korupcija




Jabolko na dan odžene zdravniško korupcijo stran!

nedelja, 4. maj 2014 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Ivan Soče v novi številki Karme plus

V vseh kulturah, kjer je uspevalo jabolko, je veljal predgovor "Eno jabolko na dan, odžene zdravnika stran." Skozi tisočletja na milijardah ljudi testirano zdravilo je tako dobilo še eno znanstveno potrdilo o koristnosti.

Najnovejše ugotovitve angleških zdravnikov (povzeto po reviji Madscape) pravijo, da bi eno jabolko na dan rešilo smrti vsako leto približno 8500 Britancev, ki umrejo zaradi žilnih bolezni. Farmacevtska medicina je holesterol razglasila za eno največjih groženj in najhujših sovražnikov našega zdravja. Tako so zdravila, ki znižujejo raven holesterola, s skupnim imenom "statini" postala ena najpogosteje predpisovanih (prodajanih) zdravil v svetu.

V zapletenih študijah so ocenili, da bi, če bi vsi državljani Velike Britanije, starejši od 50 let, redno jemali zdravila proti holesterolu, vsako leto umrlo 9400 bolnikov manj, če pa bi namesto statinov uporabljali po eno jabolko na dan (100 g), bi se smrti izognilo 8500 bolnikov. Če k jabolku prištejemo vse druge koristi za organizem ter obenem nič stranskih in neželenih učinkov, pri statinih pa sočasno upoštevamo stanske in neželene učinke ter dvomljivo korist, brezpogojno zmaga jabolko.
Torej: eno jabolko na dan odžene holesterol stran!

Ne poznam raziskav o vplivu jabolk na zniževanje visokega krvnega tlaka, vem pa, da pravega zdravila proti visokemu krvnemu tlaku še ni. Kemikalije, ki tlak znižujejo, imajo enako značilnost kot statini – ničesar ne pozdravijo. Pomagajo nezdravo živeti, dokler jih jemljemo, vzroki bolezni pa s tem ostajajo prikriti in/ali pozabljeni. Kdo ima interes zdraviti takšne bolnike vsak dan do smrti? Ali: ima kdo interes večino teh bolnikov v kratkem času dokončno pozdraviti?

Ko želi država uporabo teh "zdravil" urediti z oblikovanjem terapevtskih skupin zdravil in na ta način znižati cene predragih zdravil, se oglašajo zdravniki, ki nasprotujejo zamenljivosti zdravil. Baje jih skrbi le naše zdravje. Trdijo, da nanje farmacevtska industrija nima vpliva. V konfliktu interesov, kjer obstaja korupcijsko tveganje, naj bi bili le člani organov, ki odločajo o zdravilih in naročilih.
Vsakič, ko zdravnik napiše recept, naroči zdravilo, ki ga sam ne plača, zato njega osebno cena ne zanima. Če obstaja možnost, da zdravnik od proizvajalca zdravil na kakršen koli način in kadar koli dobi kakršno koli korist, obstaja konflikt interesov oz. korupcijsko tveganje. To dokazuje obtožnica za skoraj tretjino hrvaških zdravnikov, da so samo s pisanjem receptov ravnali koruptivno in kaznivo.

Uvedbi terapevtskih skupin zdravil za zniževanja holesterola in visokega krvnega tlaka se zelo upirajo farmacevtski zdravniki in društva bolnikov, ki jih z izdatnimi donacijami in enostranskimi informacijami zalagajo farmacevtska podjetja ob pomoči zdravnikov, ki imajo v vseh društvih dominantno vlogo. Tako so društva bolnikov bolj ali manj le podaljšek farmacevtskega zdravljenja in ustvarjanja odvisnosti od farmacevtskih pripravkov.

Znani zdravnik se na javni televiziji pohvalil, kako ima vsako leto povprečno 20 predavanj o nevarnosti holesterola, le 4 ali 5 naj bi jih opravil za farmacevtske firme. Prav zanima me, če na tistih 15 drugih predava o jabolkih in drugi rastlinski hrani, ki znižuje holesterol oziroma zagotavlja, da do visokega holesterola nikoli ne pride …

Enako je na nekonfliktnost interesov prisegala zdravnica, ki zagovarja predpisovanje kontracepcijskih tablet na recept. Trdi, da ni povezana s farmacijo, čeprav je od farmacevtskih firm prejela več kot 100.000 evrov honorarja. Nisem bil niti na enem od teh predavanj, a grem stavit, da na njih "s farmacijo nepovezana in strokovno nevtralna" zdravnica ni predavala o varni uporabi kondomov … K številnim dobro dokumentiranim tveganjem uporabe "varnih in neškodljivih" tabletk so oftalmologi dodali najnovejše: kontracepcijske tablete za 60 % povečajo tveganje za nastanek sive mrene.

Če bi tisti s Hipokratovo zaprisego upoštevali njegovo zapoved "Naj zdravila ostanejo v lekarni, če le lahko zdravite s hrano!", bi zdravniki vztrajno govorili, kako je treba vsak dan pojesti po eno jabolko, gobo, brokoli, cvetačo, zelje, škrobno hrano …, malo potelovaditi, se posončiti.
Državljani bi bili bolj zdravi, zdravniki pa resnično ne bi bili v konfliktu interesov.

Zakaj tega ne počno? Zakaj vztrajajo pri tabletkah in farmacevtskih pripravkih? Zaradi svojih interesov? Nemogoče! Da bi oni kaj takega … pa prisegli so …

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Jabolko-Holesterol-Zdravnik-Korupcija







Domov
Powered By GeekLog