|
Ayurveda – holistično zdravljenje
Predavanje v City hotelu Ljubljana 26.2.2015 ob 18.00
Vabljeni na predavanje priznanega južnoindijskega zdravnika ayurvede, dr. Somit Kumarja, ki bo predaval o celostnem zdravljenju s pomočjo ayurvede, starodavne vedske znanosti o zdravju.
Osnovna filozofija ayurvede nas uči, da naša prehrana in zavest močno vplivata na naše duhovno in telesno zdravje. Ayurveda podrobno pojasnjuje pravilno prehranjevanje in priporoča tudi očiščenje zavesti, ki pomaga pri ohranjanju zdravja in duhovnem napredku. Spoznajte osnovna načela te starodavne znanosti in izboljšajte zdravje vašega telesa in duše!
Po āyurvedi na naše splošno zdravje vplivajo tri vrste telesnih konstitucij, ki izhajajo iz elementov (trdih, tekočih, plinastih, žarečih in eteričnih), gun (treh kvalitet materialne narave - vrline, strasti, neznanja) in ravnovesja energij, imenovanih doše (vāta, pitta, kapha), ki so v našem telesu. Vāta uravnava gibanje telesa, pitta uravnava telesne spremembe, kapha pa skrbi za stabilnost telesa.
Glede na prevladovanje telesnih elementov, gun in doš se pojavijo tri različne vrste telesnih konstitucij, ki jih imenujemo fizična, mentalna in došna telesna zgradba. Dejavniki, kot so tako stanje sperme in jajčeca v času spočetja kot tudi zavest staršev v času spočetja, vplivajo na elemente fizičnega telesa in na kakovost narave (gune), ki jih pridobi duša ob rojstvu. Ravnovesje energij v telesu se imenuje doša prakriti, na kar vpliva tudi ravnovesje doš staršev v času spočetja in materine navade med nosečnostjo.
Za ohranjanje zdravja je ravnovesje treh doš najbolj pomembno. Te tri doše nadzirajo življenjske energije v grobih in subtilnih telesih in glede na prevlado ene ali več teh energij pravimo, da je naša konstitucija (ali prakriti) določena doša ali kombinacija le-teh.
Poznati svojo telesno konstitucijo je tako pomembno kot vedeti, kakšno vozilo vozimo – tako vemo, s kakšnim gorivom napolniti rezervoar in kdaj moramo zamenjati olje. Če smo rojeni s konstitucijo pitte, bo pitta nagnjena k neravnovesju. Pitta nam pomaga razlikovati, daje nam organizacijske sposobnosti in dobro prebavo. Preveč pitte lahko povzroči izpuščaje, čir, krvavenje, jezo in razdražljivost. S primernim življenjskim slogom lahko oseba vzdržuje pito v ravnovesju in izboljša pozitivne lastnosti svoje narave. V tem primeru so še posebej priporočljivi sladki, trpki in grenki okusi, ki pretežno hladijo, sušijo in dajo težo (sladkobo) ter s tem uravnovesijo vroč, vlažen in lahek vpliv pitte.
Po āyurvedi je uravnotežena tista prehrana, v kateri je prisotnih vseh šest okusov in le-ti količinsko ustrezajo konstituciji osebe, njenemu telesnemu in duševnemu stanju, letnem času in starosti.
Ayurveda je zelo kompleksna veda, ki vse zgoraj navedene elemente zelo široko obdela, in sicer do takšne potankosti, da si z lahkoto oblikujemo svoj lasten stil prehrane, ki je najbolje prilagojen našemu telesu, umu in duši. Ni dovolj poznati fizičnega telesa, pomembno je upoštevati tudi širše dimenzije, ki jih vključuje le ayurveda.
Ob vsem tem pa je ayurceda tudi zelo konkretna:
Turistična agencija Potovanja za dušo
info@zaduso.si; www.zaduso.si
Tel.: +386 (0)41 348 646
Sedež: Cesta v polico 31, SI - 4207 Cerklje na Gorenjskem
Davčna št.: SI68902565
TRR: SI56 0316 0100 1038 906
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Holisticno-Zdravljenje-Ayurveda-Zavest
Domov |
|
Powered By GeekLog |