Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/GledaliskaIgralkaEmaStarc




Gledališka igralka Ema Starc

sobota, 8. april 2006 @ 05:33 CEST

Uporabnik: Tatjana Malec



Svečan dogodek otvoritve spominske plošče na rojstni hiši gledališke igralke Eme Starc (6. 4. 1901 – 3. 4. 1967) bo spremljala prireditev v Kosovelovi knjižnici Sežana 11. aprila ob 18.00 uri, ki v sodelovanju z Občino Sežana in Založbo Miš vabi na predstavitev knjige gledališke igralke Saše Pavček Na odru zvečer. Z gostjo se bo pogovarjala Irena Miš Svoljšak ob glasbeni spremljavi Maruše Mirnik, absolventke Akademije za glasbo v Ljubljani. Srečanje bo zaključeno s sprehodom do Krpanove ulice 4 v Sežani, kjer bo Saša Pavček s svojim krajšim gledališkim nastopom simbolično odkrila spominsko ploščo gledališke igralke Eme Starc.

Ema Starc je do druge svetovne vojne odigrala nad 120 srednjih in velikih vlog ter nastopala tudi v opereti. Iz njenega bogatega repertoarja velja omeniti naslednje: iz slovenske dramatike je odigrala Francko in Lužarico (Kralj na Betajnovi), županjo in Jacinto (Pohujšanje v dolini Šentflorjanski), Grudovko (Za narodov blagor), Geni in Minko (Hlapci) Pepino (Školjka), Jelisavo (Veronka Deseniška), Barbaro (Celjski grofje), Vano (Primorske zdrahe), Klopčič (Mati) in Rutarico (Bor, Raztrganci). Iz sveta dramatike je odigrala: Kraljico (Hamlet), Violo in Olivio (Kar hočete), Katarino (Ukročena trmoglavka), Milfordovo (Kovarstvo in ljubezen), Marijo Stuart in Jady Chiltern (Idealni soprog), Nastjo Filipovno (Idiot), baronico Castelli (Glembajevi), Dojilijo (Romeo in Julija), Frosino (Skopuh), Filamiato (Učene ženske), Ano Andrejevno (Revizor), naslovne v Ani Christie, Mirandolini in Vasi Železnovi, Hano (Via mala). Z gledaliških desk se je poslovila s Starko (Ionesco, Stoli). Ema Starc je ustvarila številne temperamentne in naravne like, kasneje pa so ji ustrezale zlasti karakterne vloge. Igrala je tudi v filmu Veselica, 1960. leta, po noveli Bena Zupančiča. Ema Starčeva je bila pomemben lik v slovenski kulturi, zato ne sme ostati prezrta in je treba spoštovati spomin nanjo tudi s pripravo stalne razstave s številnimi fotografijami in dokumenti, ki jih je izročil njen sorodnik dr. Franc Jerkič Občini Sežana.

Iz njenega življenja naj omenimo, da je hči Jakoba Starca iz Sežane in matere Terezije Breščak, iz Dobravelj pri Ajdovščini. Šolo je do l914. leta obiskovala v Vipavskem križu, njeno nadaljnje šolanje pa je bilo zaradi vojne neredno: eno leto v samostanu v Škofji Loki, dve leti zasebno v Gorici, eno leto v Zavodu »Vesna« v Mariboru. Strokovno se je kasneje izpopolnjevala na Dunaju in v Italiji, govorno tehniko pa pri M. Šarčevi. Ob nemški zasedbi Maribora je odšla v Ljubljano k Drami, kmalu nato pa v partizane in se vključila v osrednje partizanske skupine, od 1944. leta v SNG v Črnomlju. Od leta 1945 do leta 1959 je bila pri Slovenskem narodnem gledališču v Trstu.


Gledališka igralka Saša Pavček ob odkritju spominske plošče dramski igralki Emi Starčevi


Z desne proti levi v prvi vrsti: Saša Pavček, gledališka igralka; Nadja Mislej - Božič, ravnateljica Kosovelove knjižnice Sežana; Tatjana Malec, pobudnica za postavitev spominske plošče in ureditev razstave, dr. Franc Jerkič, ki je podaril fotografije in drugo dokumentacijo o igralki Emi Starčevi Občini Sežana ter drugo zbrano sorodstvo in občinstvo

5 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/GledaliskaIgralkaEmaStarc







Domov
Powered By GeekLog