Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Clovek_Zivljenje_Razsvetlenje
Dragoceno človeško življenje, Gampopa (Dawö Shönnu)
sobota, 29. julij 2006 @ 05:00 CEST
Uporabnik: Pozitivke
Vsa bitja imajo naravo Bude. Ali to velja tudi za vsa bitja v petih področjih , kot so bitja v peklu, lačni duhovi in tako naprej; in ali imajo sposobnost, da preidejo do razsvetljenja. Ne. Samo »dragoceno človeško življenje«, ki ima dve kvaliteti prosti čas in obdarjenost ter duh, ki drži tri vere, je zelo dobra osnova za delo do razsvetljenja.
Povzetek:
Prosti čas in obdarjenost, zaupanje, hrepenenje in čistost.
Dva od telesa in tri od duha, teh pet vključuje izvrstno osnovo za delo.
I. Prosti čas
Prosti čas pomeni, da so bitja osvobojena osmih neugodnih pogojev . Teh osem neugodnih pogojev so omenjeni v Plemeniti sutri Darme čiste zbirke:
Pekel, lačni duhovi, živali,
barbari in dolgoživeči bogovi,
imajo napačen pogled in odsotnost Bude
in so nemi,
to pa je osem neugodnih pogojev
In na kakšen način ti pogoji niso ugodni? V področju pekla imajo bitje naravo stalnega trpljenja. Lačni duhovi so mučeni z duševnim gorenjem. Živali so premagane s svojo topoglavostjo. Vse te tri navedene vrste nimajo zmernosti in vpogleda na to, kaj drugi mislijo. Njihov umni tok je neprimeren nosilec in zato nimajo možnosti, da bi prakticirali Darmo.
Dolgoživeči bogovi vztrajajo v nekonceptualnem položaju, kjer se vse aktivnosti ustavijo. Zato tudi nimajo možnosti, da bi prakticirali Darmo. Ker živijo dlje kakor človeška bitja, vsa božja področja predstavljajo neprimerne pogoje. Vsi bogovi imajo neprimerne pogoje, ker so navezani na začasno srečo, katero uživajo in nimajo časa, da bi z naporom dosegli Darmo.
Zato ima trpljenje pomen in vrednosti, ker je to izkušnja človeških bitij in ima zato veliko kvalitet. Iz trpljenja lahko pridobimo občutek o klavrnosti samsare. To pomeni, da umirimo svojo aroganco. Kar ponovno povzroči, da razvijemo sočutje do vseh čutečih bitij. To lahko v nas povzroči seme, ki prinaša vrline in obrzda negativna dejanja.
Očarljivo vodstvo Bodisatev pravi :
Razen tega ima trpljenje odlične kvalitete:
zaradi obupa je ošabnost pregnana,
sočutje narašča skozi to krožno bivanje,
pred tem zlo beži in radost je najdena v vrlini.
Ti verzi razložijo, kako štiri nečloveška področja nimajo lagodnosti. Četudi če so človeška bitja, pa barbari zelo težko srečajo duhovna bitja. Tisti, ki nimajo pravih pogledov, ne razumejo semena vrlin, kot vzrok višjega rojstva ali osvoboditve. Če je bil nekdo rojen v času, ko še Buda ni bil rojen in tedaj ni bilo učitelja, ki bi razložil, kaj je potrebno narediti in čemu se je potrebno odreči. Nema ali neumna bitja niso razumela učenja o vrlinah in nevrlinah. Ko je nekdo prost od teh osmih pogojev, se to imenuje »odlična lagodnost«.
II. Nadarjenost
Deset nadarjenosti se deli v dve skupini; osebne in zunanjih okoliščin. Pet kvalitet se doseže osebno, ostalih pet kvalitet pa izvira iz zunanjih okoliščin. Pet kvalitet, ki se dosežejo osebno:
Biti človeško bitje, roditi se v osrednji deželi in imeti vsa čutila,
ne vrniti se k hudobnim dejanjem in imeti predanost za učenja.
Kaj pomeni biti človeško bitje? Biti enak vsem človeškim bitjem ter imeti moške ali ženske organe. Osrednja dežela se nanaša na prostor, kjer imaš priložnost, da se pridružiš sveti osebi. Imeti vse čute pomeni, da nisi nem ali topoglav in imaš možnost prakticirati krepostno Darmo. Imeti predanost do učenja pomeni, da imaš vero, da je Vinaya učenje od Bude, osnova vseh Darma praks. Ne opravljati hudobna dejanja, pomeni ne izvrševati strašna hudodelstva v tem življenju.
Pet kvalitet, ki izvirajo iz zunanjih okoliščin so: Buda se je pojavil na tem svetu, Buda je učil dragoceno Darmo, Darma kot takšna se nadaljuje z učenji, obstajajo nasledniki Darme, ki jo nadaljujejo in ta: tam je ljubezen in dobrohotnost, ki podpira ostale.
»Odlična nadarjenost« imenujemo, ko ima nekdo vseh teh deset kvalitet, pet iz sebe in pet od zunaj.
Ko sta dve kvaliteti: lagodnost in nadarjenost navzoči, se to imenuje »dragoceno človeško življenje«.
Zakaj ga kličemo »dragoceno«? Ker je enako kot dragoceni dragulj, ki usliši vse želje.
A. Je dragoceno, ker ga je težko doseči.
B. Je dragoceno, ker je ena velika korist.
A. Težko ga je doseči. Bodisatva košara pravi:
Izjemno je biti človek.
Izjemno je obdržati človeško življenje.
Izjemno težko je najti sveta Darma učenja,
In prav tako je izjemno, da se pojavi Buda.
Sutra Belega lotusa velikega sočutja pravi:
Zelo težko je odkriti človeško rojstvo. Zelo težko je doseči popolno svobodo. Prav tako je zelo redko, da se pojavu Buda na tej zemlji. Prav tako je težko najti predano zanimanje za Darmo. Prav tako je težko imeti popolno aspiracijo.
Plemenita steblo sutra
Težko je najti prosto pot iz osem nenaklonjenih okoliščin.
Težko je najti človeško rojstvo.
Težko je najti popolno lagodnost.
Težko je najti pojav Bude.
Prav tako je težko najti osebo z vsemi čutili.
Težko je slišati Darma učenja Bude.
Težko je spremljati dragocene svete osebe.
Težko je najti pristne duhovne učitelje.
Težko je tudi popolnoma prakticirati to, kar se uči, kot popolna učenja.
Težko se je tudi pravilno preživljati.
Težko je najti osebe, ki naporno delajo na človeškem področju glede na Darmo.
Očarljivo vodenje bodisatev pravi:
»Lagodnost in nadarjenost je zelo težko najti.«
Kateri primer nam lahko ponazori, kako težko je doseči dragoceno človeško življenje? Kateri vrsta bitij ima težavo najti sebe? Kaj je težko najti?
En primer je omenjen v Očarljivem vodenjem bodisatev:
Zaradi teh pravih razlogov, je Buda dejal,
da je to težko, kakor za želvo vriniti njen vrat,
na slepo srečo gnan na ogromen ocean,
Prav tako je ekstremno težko doseči človeški položaj.
To je razložil Buda v sutrah:
Dopustimo, da je ta celotna zemlja ocean in da gre oseba lahko samo skozi eno luknjo. Oseba plava naprej in nazaj, na vse štiri strani neba.
Izpod tega oceana, je slepa želva, ki živi že tisoče let, vendar pride zgoraj na površje na vsakih sto let. Zelo težko je za želvino glavo, da zadene luknjo; a kljub temu je to možno. Biti rojen kot človek je mnogo težje.
Zakaj je tako težko pridobiti človeško življenje? Bitja, ki so rojena v treh nižjih področjih se težko rodijo kot človeška bitja.
Zakaj je dragoceno človeško življenje težko pridobiti? To telo, lagodnost in nadarjenosti se pridobi skozi kopičenje vrlih dejanj, in tisti, ki je rojen v treh nižjih področjih ne ve, kako naj bi zbral te vrline. Celo prej, vztrajno zagreši zla dejanja. Zatorej je tisti, ki je rojen v spodnjih treh področjih z zelo malo negativne karme in kateremu karma dozori v naslednjem življenju, je lahko tisti, ki ima možnosti, da se rodi v človeško življenje.
B Velika korist
Očarljivo vodenje bodisatev pravi:
»In medtem doseže to, kar je pomembno za človeka….«
V sanskritu, »človek« pomeni »puruša«, ki se prevaja kot »zmožnost« ali »sposobnost«. Zato se človeško življenje z lagodnostjo in nadarjenostjo, pripravi zmožnost ali sposobnost, da pridobi oba, visoko posvetno področje ali določeno odličnost; zato se to imenuje puruša. Povrh tega obstajajo tri različne sposobnosti: manjvredna, povprečna in najvišja. Kakor je rečeno v Svetilki za pot razsvetljenja:
Vsakdo bi moral razumeti, da obstajajo tri stopnje oseb:
Manjvredna, povprečna in odlična.
Manjvredna oseba ima sposobnost, da doseže človeško področje ali področje bogov, brez tega, da bi padel v nižja področja. Tako pravi:
Nekdo, ki vlaga trud,
da doseže zadovoljstva samsare,
zaradi njegove lastne dobrobiti,
ta se imenuje manjvredna oseba.
Povprečna oseba ima sposobnost, da doseže stanje miru in se sreča z neodvisnostjo od samsare. Tako pravi:
Nekdo, ki se obrne stran od užitkov samsare,
in se vzdrži od nevrlih dejanj,
toda nekdo, ki ga zanima le njegov lastni mir,
ta se imenuje povprečna oseba.
Odlična oseba ima sposobnost, da doseže Budovstvo za dobrobit vseh živih bitij. Tako pravi:
Z videnjem trpljenja znotraj lastnega toka uma,
eden skrbi za celotno izčrpanje trpljenje drugih -
le ta se imenuje odlična oseba.
Povrhu tega je Acharya Chandragomi dejal:
Kako velika so njegove dobrodejne posledice.
S pridobitvijo tega dragocenega človeškega življenja,
lahko nekdo postane svoboden od oceana rojstev
in lahko tudi vidi seme najvišjega razsvetljenja.
To zelo dragoceno človeško življenje ima več kvalitete kakor želja – izpolnjujočega dragulja.
Kako nekdo ne doseže njegovega sadu?
Pot skozi katero človeška bitja lahko pridobijo veliko moč duha,
ne morejo biti dosežena z bogovi ali magami,
niti ne s polbogovi, garudami, vidyadharami , kinnarami ali urakami .
To človeško življenje, ki poseduje lagodnost in nadarjenost, ima sposobnost, da se izogne vsem nevrlinam in doseže vse vrline. Sposobno je prečkati ocean samsare in ima sposobnost nadaljevati pot razsvetljenja ter ima sposobnost doseči popolno razsvetljenje. Zato je superiornejše od bogov, nag in ostalih bitij. Je superiornejše od želje – izpolnjujočega dragulja. Zatorej, odkar je to človeško življenje težko najti, ki poseduje lagodnost in nadarjenost, a ima velike dobrodejne posledice, zato se tudi imenuje »dragoceno«.
-----------------------
Četudi je človeško življenje zelo težko najti in ima veliko dobrodejnih posledic, ga je lahko zelo lahko izgubiti. Tukaj so nekateri ljudje, ki nimajo dolgega človeškega življenja. Tu so mnogi vzroki za smrt, in vsak trenutek se lahko življenje izgubi.
Obljuba vodenja Bodisatev pravi:
Neprimerno je, da se zabavaš.
Pomisli, da danes še nisi umrl,
neizogibno pa bo ta trenutek prišel,
ko postaneš nič.
Zatorej premišljuj, kako težko je obdržati to dragoceno človeško življenje, kako lahko ga je izgubiti in kakšne velike dobrodejne učinke ima. Razmišljaj o svojem telesu kot o čolnu, in vloži veliko več truda, kakor je možno, da prečkaš ocean samsare. V Obljubi vodenja Bodisatev je tako zapisano:
Zanesi se na čoln človeškega (telesa),
osvobodi sebe od velike reke bolečin!
Ker je zelo težko najti ta čoln ponovno,
zato ni časa za spanje, ti bedak.
Pomisli o tem svojem telesu kot o konju in ga svobodno uporabi za jahanje od nevarnega samasaričnega trpljenja. Tako pravi:
Jahajoč konja od čistega človeškega telesa,
odrešen od nevarnosti prepadov trpljenja v samsari.
Ali pa razmisli o svojem telesu kot služabniku in prični delati na vrlinah. Takole pravi:
To telo od vseh ljudi, je podložnik za služen je vrlin.
Zasledujoč pot vrlin zahteva vero. Brez vere, se vrline v nekem bitju ne razvijejo. V Desetih Darma sutrah je zapisano:
Kvalitete vrlin ne zrastejo
v osebi brez vere,
kakor zelen poganjek
ne zraste iz ožganega semena.
Tudi Okras suter Bud pravi takole:
Posvetna oseba z malo vere,
ne more razumeti razsvetljenja Bude.
Zatorej je potrebno razviti vero. Plemenita nedoumljiva predstavljena sutra pravi:
Ananda! Zlij svoj um z vero. To je zahteva Tathagate.
V tem primeru, kaj pomeni »vera«? Imamo tri vrste vere:
Zaupanje, hrepenenje in čistost.
III. Vera zaupanja
Potrebno je razumeti, da je ta vera odvisna od predmeta »vzroka in posledice« - Resnica trpljenja, ki prihaja iz Resnice vzročnosti . Povrh tega, prihaja iz zaupanja, da je sreča v svetu želja plod od posledic vrlin. Verjemi, da je trpljenje v svetu želja rezultat ne vrlih dejanj. Verjemi, da je sreča dveh višjih področij rezultat trdih razlogov. Verjemi, da je s privlačnostjo ne vrlih dejanj telesa, govora in čustev, ki prizadenejo, ki se imenujejo Resnica Vzročnosti, ki dosega pet bolečih skand, in se imenuje Resnica trpljenja.
IV. Hrepeneča vera
Razumevajoč izredno naravo nenadkriljivega razsvetljenja posameznik sledi pot s spoštovanjem in čaščenjem, da jo bi dosegel.
V. Čista vera
Čista vera naraste v določenem umu z odvisnostjo od Treh draguljev, Razvijajoč predanost in zanimanje za Budo kot učitelja, ki kaže pot, postane Darma pot in Sanga, ki te vodi, da dovršiš to pot.
Abidharma pravi:
Kaj je vera? To je zaupanje, hrepenenje in čistost glede vzroka in rezultata, resnice in Trije dragulji.
Povrh tega Dragocen Dragulj okrasa navaja:
Nekdo, ki se ne odreče Darmi,
skozi želje, sovraštvo, strah ali nevednostjo.
To se imenuje nekdo, ki ima veliko zaupanje v Darmo.
Ta oseba je največja posoda za dosego poslednjega stanja.
Ne odreči se Darmi »skozi želje«, pomeni ne zapustiti Darme in ostat zvest Darmi. Za primer, četudi nekdo pravi: »Če se odrečeš Darmi, ti poklonim veliko bogastvo, moškega ali žensko, kraljestvo ali kaj drugega.« se ne predaj.
Drugič, ne zapustiti Darme »skozi sovraštvo«, to pomeni ne zapustiti Darme preko sovraštva. Za primer, predpostavljaj si nekoga, ki ti je naredil škodo v preteklosti. Celo če ti še naprej škoduje, ne smeš zapustiti Darme.
Tretjič, ne zapusti Darme »zaradi strahu.« Za primer, nekdo lahko pristopi k tebi in reče: »Če se ne odrečeš Darmi, bom najel 300 vojakov, da bodo petkrat na dan sesekali tvoje telo, vsak dan.« Četudi se to zgodi, se ne smeš odreči Darmi.
Četrtič, ne zapustiti Darmo »preko nevednosti«, to pomeni ne opustiti Darme zaradi neumnosti. Na primer, nekdo ti lahko reče, da ne obstajajo takšne stvari kakor je resnica dejanja ali resnica posledic in da Trije dragulji ne veljajo in te vpraša »Zakaj prakticiraš Darmo? Opusti jo.« Četudi ti to izreče, jo ne opusti.
Nekdo z vsemi temi štirimi zaupanji ima dejansko vero in je največja posoda da doseže določeno odličnost. Nekdo, ki ima takšno vero, doseže neverjetne dobrodejne rezultate: gojitev držo najvišjega bitja, v izogib vsem neprijetnim okoliščinam, posedujoč zelo ostro in čisto zavest in moralno etiko, ki nikoli ne propade. Takšna oseba bo uničila vsa boleča čustva, šel bo preko bivanja, ki jih postavljajo ovire Mar in bo našel pot osvoboditve. Ta oseba bo akumulirala velike vrline in ta oseba bo videla mnogo Bud ter sprejela veličastne blagoslove Bud.
Dharani imenovan Trojni dragulj pravi:
Tisti, ki se posveti Budi in Darmi Zmagovitega,
tisti, ki ima zaupanje v pot življenja bodisatve,
in če ima zaupanje v neprekosljivo razsvetljenje,
potem bo ta oseba vzgojila odličen duh.
Vzvišene Bude se bodo pojavile pred nekom, ki ima vero in mu dala Darma učenja.
Bodisatva košara pravi:
Ko ima bodisatva vero, ga bodo vse Bude videle kot primerno posodo in prikazali se bodo pred njim ter mu pokazali odlično pot bodisatev.
To dragoceno človeško telo, ki ima lagodnost, nadarjenost in tri vere, se imenuje: delujoč na osnovi za prakso najvišjega razsvetljenja.
To je drugo poglavje Draguljnega okrasa osvoboditve, Gampopa (Dawö Shönnu)
Komentarji (2)
www.pozitivke.net