Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Alternativna-Medicina-Zivljenje-Zdravje
Za zmago um ukazuje telesu
ponedeljek, 2. februar 2009 @ 05:02 CET
Uporabnik: Sonce
Iz novih Misterijih www.misteriji.si
Pogovor z Marjanom Ogorevcem, avtorjem knjige Alternativna medicina v športu
Olimpijsko zlato je metalec kladiva Primož Kozmus dosegel tudi s pomočjo brežiškega bioterapevta Marjana Ogorevca. Ta je pripomogel, da sta bila atletovo telo in duh v optimalnem stanju, vrhunsko pripravljena na najtežje preizkušnje.
Metode, s katerimi je Marjan Ogorevc »obdeloval« olimpijca, niso skrivnost. Po olimpijskih igrah v Pekingu je izšla njegova knjiga Alternativna medicina v športu. V njej opisuje svoje dolgoletne izkušnje, ki jih je strnil v osnovna načela alternativne teorije treninga, s poudarkom na raziskovanju energijskega sistema človeka in nevidni anatomiji duha. Z Marjanom Ogorevcem se je pogovarjala Andreja Paljevec.
Že dolgo poznate Primoža?
Sodelujeva od takrat, ko je začel resno trenirati. Bil sem že trener njegovega trenerja Vlada Kleva. Moja vloga je sedaj odpravljanje ovir, ki se pojavijo zaradi stresnega načina treninga.
Kakšen človek je olimpijski zmagovalec?
Primož Kozmus verjame, da je »vse tako, kot mora biti«, da ni dobre ali slabe situacije, ampak vsaka situacija prinaša določeno izkušnjo. Ne obremenjuje se s prihodnostjo, pač pa se osredotoči v trenutek sedanjosti, v katerega usmeri pretežni del svoje pozornosti. Ni asket; ne odreka se življenjskim radostim, živi povsem normalno življenje, kolikor ga sploh lahko živi kot vrhunski športnik. Poleg vsakodnevnega treninga se posveča tudi meditativni borilni veščini in meditaciji. Trenerju in ekipi, ki mu stoji ob strani, popolnoma zaupa.
Na kaj naslanjate svoje delo?
Izhajam iz spoznanj tradicionalnih medicin, da je mogoče sposobnost telesa razviti preko meja, če hkrati urimo tudi duha.
Kaj je največ prispevalo k Primoževi zmagi?
Vsekakor njegova kakovostna dolgoletna priprava, njegov talent, strokovno letno načrtovanje forme. Tekmovalce je prekašal v svoji trenutni formi in dobri psihološki pripravi, ki je odraz energijskih vaj in duhovne priprave. Velik del njegovega treninga je usmerjen v krepitev duha in notranjih energij. Bistvo je njegova mantra: Kolikor sem odprt v duhu, toliko lahko realiziram na Zemlji. Izhodišče je, da se to najprej naredi v duhu, nato spremeni in ojača na energijskih ravneh, potem pa se da to narediti v metu kladiva.
Kdaj postane športnik uspešen?
Ko je osvobojen navezanosti na rezultat in strahu, kako se bo izteklo tekmovanje. Ko svoje uspešnosti ne veže več na pojma zmaga in poraz, ko se ne bremeni več z vprašanjem, ali ravna prav ali narobe. Ko se prepusti notranji sili, ki v njem vzplamti kot ogenj, svoj um osvobodi nepomembnega razmišljanja, telesu pa prepusti, da ga vodi samo.
Kako ste nanj vplivali med nastopi?
Bil sem na tribunah. Sam mu nisem mogel nič dodati, lahko sem samo pomagal, da je uresničil tisto, kar ima v sebi. Večino mojega dela sem opravil že pred tekmovanjem, na desetdnevnih pripravah na Kitajskem. Tedaj sem mu prigovarjal nekako takole: »Ne prepuščaj se premočnim, evforičnim čustvom, če zmagaš ali pa če ne dosežeš finala. Ostati moraš neodvisen od rezultata. Ne bodi čustveno ujet. Samuraji so bili močni zato, ker niso bili odvisni od tega, ali bitko dobijo ali izgubijo, ravnali so brezpogojno. Cilj je doseči stanje satori, v katerem lahko realiziramo vse svoje zmožnosti …«
Neposredno pred pekinškim nastopom in med njim sem s Primožem delal na daljavo. Seveda v skladu z dogovorom. To je bila pomoč pri ohranjanju višjega stanja zavesti in energije. Če sem s tem kaj prispeval, ne vem. Saj se ne da vsega izmeriti. Rezultat je znan: zlato. Sicer pa sva še posebej veliko vadila simulacijo tekmovanja.
Kako?
Po štirih miselnih korakih, natančneje o njih pišem v knjigi, je Primož v mislih stopil na tekmovalni štadion in miselno opravil celotno proceduro predtekmovanja. Ob tem je vadil vse možne zaplete, v njih pa skušal ostati popolnoma neprizadet. Po tem je stopil na tekmovališče in izvedel najprej poskusne mete, nato tri tekmovalne.
S svojim uvidom sem nadzoroval morebitne energijske blokade, ki se kažejo kot neke vrste nasprotno delujoča energija; ta bi ga lahko ovirala. Če se v podzavesti pokaže ovira, potem jo sproti odpraviva, dokler meta ne izvede gladko. Enako naredi tudi za zaključno tekmovanje. Izkušnja v njegovi podzavesti mu pove, da zmore, da ga nič ne more presenetiti in da se je tudi v najtežjih pogojih sposoben stoodstotno zbrati ter uresničiti svoje potenciale. Pri vadbi simulira tudi ponesrečene mete ter situacijo, ko mu za uvrstitev v finale preostane le en met.
Od kje vam vedenja o meditacijskih tehnikah?
Največ znanja sem si pridobil iz izkušenj in na različnih usposabljanjih, tečajih … Veliko raziskujem, nenehno se učim; bil sem in sem povsem predan in usmerjen v razvoj, v odkrivanje novih znanj. Zadnjih deset let sem v povprečju vsak dan najmanj deset ur v ezoteriki. Od tega veliko časa porabim za učenje, raziskovanje in za razvijanje posebnih sposobnosti.
Kdo je najmočneje vplival na Marjana Ogorevca, atletskega trenerja?
Vsekakor je bil to dr. Bondarchuk, ki je bil trener še vedno aktualnega svetovnega rekorderja v metu kladiva Juryja Sedikha. Imel sem srečo, da sem se učil pri izviru znanja, saj večina nima te možnosti. Od njega sem prevzel tudi načrtovanje treninga, ki je alternativno uradnemu in po katerem trenira Primož.
V knjigi pišete, da mora za uspeh podzavest prevzeti nadzor …
Podzavest je potrebno najprej očistiti vseh destruktivnih vzorcev, travm, prepričanj in blokad, ker jo potem lažje vključimo v tisto, kar delamo. Bolj ko se športnik zaveda sebe, energij, in bolj ko se prepušča, več podzavesti se mu odpira.
Kaj je axis mundi?
Axis mundi je vertikalna os, ki je neke vrste središče sveta, stična točka Zemlje in nebes v prostoru absolutne resnice. Os sveta je ravnovesje energij od »zgoraj« in »spodaj«; je tista gotovost in varnost, ki jo lahko občutimo le, kadar se čutimo tesno povezane s svetim, absolutnim in Zemljo. Gre za »os«, ki jo zavestno vzpostavimo skozi svoje telo.
Praktično je to …
Praktično to storimo takole: pozornost zavestno usmerimo v noge, predvsem v podplate, ki se dotikajo tal – zato je najbolje, da stojimo – in poskušamo čutiti pretok energije od središča Zemlje. Nato pozornost usmerimo v nebo in poskušamo zaznavati kozmično energijo. Stik teh dveh energij v našem telesu povzroči občutek »osrediščenosti«, tesne povezanosti z Zemljo, in odprtost proti nebu. Občutek te energije nam pomaga, da se lažje spoprijemamo z vsakdanjimi težavami, in povzroči povečanje energije v našem telesu. To izključi zunanje vplive in izostri se nam orientacija; ne le v prostorskem, pač pa tudi v socialnem in psihološkem smislu.
Drug način za povečanje energije je dihanje …
Metoda endogenega dihanja ruskega znanstvenika dr. Vladimirja Frolova, ki so jo na njegovem dihalnem aparatu preizkusili Primož Kozmus in še nekateri drugi atleti, je vsekakor novost v pripravi športnikov. Poznavanje endogenega dihanja je močno spremenilo razumevanje fizioloških procesov v telesu. Včasih so razloge za zdravstvene probleme iskali v metabolizmu. Znanstveniki so odkrili, da so težave večinoma povezane z nezadostno proizvodnjo in izmenjavo energije.
Pri navadnem dihanju, tudi če je dovolj globoko in če organizmu od zunaj dovedemo dovolj kisika, večji del organizma trpi zaradi pomanjkanja energije, istočasno pa obstajajo področja preveč koncentriranega dovajanja energije, kar poškoduje in razgrajuje tkiva. Najpogosteje se poškodujejo drobne žilice, notranja površina arterij, krvne celice in pljučne alveole. Ti procesi nastanejo zaradi močnejšega dihanja ob fizičnih ali psihičnih obremenitvah in se nadaljujejo tudi v spanju.
Kako urimo in krepimo mentalno, duhovno, astralno telo?
Šport je v pomoč, da človek razišče svoje najgloblje sposobnosti. Preko športa lahko odkrijemo »nadmoč« duha nad telesom. Da bi športnik izkoristil ves svoj potencial, se mora uriti tudi v obvladovanju svojega bitja na vseh ravneh. Zavestno se mora truditi obvladovati svoje fizično, astralno in mentalno telo. Da bi športnik obvladal svoje bitje na vseh ravneh, izboljšal kakovost svojega življenja in dosegel želeni športni rezultat, se mora začeti zavedati posameznih ravni, jih uriti. Najprej vsako posebej, potem pa tudi vzajemno in istočasno.
Zapisali ste, da je na tekmovanjih ključno, da športnik doseže popolno izolacijo od vseh šumov iz okolja. Je to stanje popolne koncentracije ali posebno stanje zavesti?
Tehniko postavitve axis mundi športnik med pripravami izvede neštetokrat, da jo lahko z odličnostjo uporabi na tekmovanju. Os kot simbol moči športnik izkoristi za povečanje svoje moči in sposobnosti. »Os sveta« je za športnika ravnovesje energij; omogoča mu »umeščenost« in samozavest, oboje pa mora začutiti tako na treningu kot na tekmovanju. Vsekakor je to posebno stanje zavesti, ki mu omogoči zavedanje središča svoje biti. Stanje zavesti v tem smislu je zavedanje sebe, njegove situacije, delovanja Vesolja, energij, duhovne razsežnosti.
Kako doseči stanja višje zavesti?
S pomočjo vseh avtosugestivnih metod, z umskim osredotočanjem na dele telesa ali organe, s tehniko vizualizacije, avtogenimi treningi, meditacijo … Vse to je samo začetek. Ko zaženemo proces, spremljamo, kaj se dogaja. V tem kontekstu razumem zavest kot sposobnost športnika, da se povsem zaveda svojega obstajanja in svojih duševnih stanj. V tem stanju lahko z umom ukazujemo telesu, kar je najpomembneje.
To spretnost je treba razviti in nato negovati, da postane vsakodnevna rutina. Sem spada tudi razvijanje duha, torej tistega dela naše duševnosti, ki se zunaj izraža kot proces mišljenja, navznoter pa preveva vsako vlakno našega telesa. Ko namreč napredujemo na duhovnem področju, to lahko veliko prispeva k našemu splošnemu napredku, kar se seveda kaže tudi pri športnih rezultatih.
Je za uspeh nujna redna meditacija?
Meditacija ni nujna, je pa vsekakor zelo koristna.
Zakaj športnikom na tekmovanjih spodleti?
Največkrat zato, ker športnik globoko v sebi ne verjame, da je prav on zmožen najvišjega uspeha. Postane pa na nek način odvisen od uspeha; uspeh in neuspeh začenja enačiti z biti in ne biti, in na koncu mu spodleti. Globlji pogled na energijskih ravneh mi nudi povsem drugačno sliko, kot si jo lahko sestavi večina ljudi. Kadar govorimo o tistih, ki jim na tekmovanju »spodleti«, govorimo o tekmovalcih, na katere stavi javnost; govorimo o tem, kako se »zmagovalci« ločijo od »poražencev« v svoji notranjosti.
Eni in drugi dajejo vtis nepremagljivosti. A športnik, ki igra vlogo absolutnega zmagovalca, a temu v sebi ni dozorel, mora dodatno energijo potrošiti za to, da okolje prepriča, da je neustrašen, najboljši, najuspešnejši. Vzdrževanje zunanje podobe, ki ni v skladu z »notranjostjo«, je stanje neravnovesja, ki ga je treba vzdrževati. Vzdrževanje vsakega neravnovesja pa v ekonomiji energij nekaj stane in športnika izčrpa. V trenutku nastopa, torej velikega stresa, je raven energije visoka, poveča pa se tudi raven neravnovesja. Sledi večji ali manjši neuspeh. Tako narava poskrbi, da se vse vrne v svoje nasprotje, ki pa je v resnici stanje naravnega ravnovesja.
Kako odpravljate energijske blokade iz biopolja?
Najprej je treba ugotoviti, zakaj se blokade pri športniku sploh pojavijo. Odpravljanje energijskih blokad, ne da prej ugotovimo njihov vzrok, je nesmiselno, dolgoročno celo škodljivo. Blokada se lahko pojavi tudi pri najbolj izkušenem športniku. Lahko jo povzroči slab partnerski odnos, slabo finančno stanje, strah pred tekmovanjem, zapustitev sponzorja, prometna nesreča, travme, neprijetne situacije ali pa nerealna pričakovanja staršev in njihovo vpletanje v trening. Odpravljam jih s postopkom, ki je uveljavljen v karmični diagnostiki. Nujno pa je aktivno sodelovanje športnika.
Kaj svetujete športnikom glede uporabe spolne energije; odsvetujete spolnost pred tekmovanji?
Metodo uporabe spolne energije v športu sem v knjigi omenil kot nekaj, kar še ni splošno uveljavljeno. Konkretnih aplikacij v praksi pri vrhunskih športnikih ne poznam, zato lahko govorim le o svojih izkušnjah in izkušnjah nekaterih iz vrst terapevtov naravnega zdravljenja ter mojstrov borilnih veščin, ki so tudi na ta način razvili moč svojega telesa do za nas nepojmljivih ravni. Vendar pa so po moji oceni tukaj ogromne rezerve za športnike.
Uporaba spolne energije, ki je najmočnejša energija v človeku, je za večino ljudi na zahodu tuja, saj se spolnost celo vzpodbuja za osvobajanje odvečne energije, ne pa za preobrazbo in koristno uporabo za razvoj vseh sposobnosti. Ker pa imajo ljudje na zahodu zaradi nepravilnega odnosa katoliške cerkve do spolnosti veliko predsodkov, je to področje preveč kompleksno, da bi si drznil kar odsvetovati spolnost pred tekmovanji. Ta pristop zahteva sodelovanje strokovnjaka.
Vaša knjiga sporoča, da je duh močnejši od telesa …
Težava se pojavi, če ločimo duhovno in materialno realnost, saj je materialno samo ena od oblik duhovnega. Življenje moramo dojemati kot integralno in celostno. Če duh in telo nista ločena, lahko duh vpliva na telo, saj je močnejši.
Kaj je naloga športnikovega tima, da razvija zmagovalce?
Vsi tisti, ki sestavljamo športni tim, sodelujemo brezpogojno, vsak na svojem področju, a vendar usklajeno. Zavedamo se svojih kompetenc, pa tudi omejitev. Ves čas se skupaj s športnikom razvijamo, raziskujemo, smo odprti za spremembe, samokritični. Le tako mu omogočimo vse pogoje, ki vodijo v uspeh. Sam v timu skrbim za »meditacijske tehnike«, za razvoj notranje zaznave, za razvijanje parapsiholoških sposobnosti, za popolno zavedanje in obvladovanje notranjih energij, sproti pomagam odpravljati energijsko neravnovesje …
Nasvet za naše bralce …
V športu poiščite več kot zgolj tekmovanje, šport naj bo način življenja. Vsako zadevo, s katero se ukvarjate, tudi šport, jemljite kot način, kako izpopolniti in razviti sebe na vseh ravneh. Uživajte v treningu, v tekmovanju, samoizpopolnjevanju in pridobivanju izkušenj. Z disciplino razvijajte telo in duha in dvigujte zavest na višjo raven – to je smisel življenja.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net