|
SANJE – simboli nezavednega
Jung je dejal, da v kolikor želimo raziskovati človekovo sposobnost ustvarjanja simbolov, se sanje izkažejo kot najprimernejše. Simboli nam odstirajo tisto, kar je malo znano ali povsem neznano. Človeška psiha je kompleksna in večplastna ter v sebi skriva veliko več, kot lahko doume naš razum.
Večji del človeške psihe domuje v polju nezavednega, torej onkraj nam poznanega. S pomočjo simbolov nam naše nezavedno pošilja določena sporočila. In sanje so pomemben način takšnega sporočanja. Ponoči, ko naša zavest plava v polju nezavednega in se srečuje z njegovimi vsebinami, se vrne z dragocenimi izkušnjami, ki so včasih bolj, včasih pa manj prijetne.
Pogosto ljudje sanjamo živali, naravo, svoje ljubljene ali svoje sovražnike, sanjamo potovanja v neznane dežele, se borimo, bežimo, letimo, ... Vse to prebiva v našem nezavednem in ko se podamo v dialog s temi podobami, spoznavamo globine nas samih.
Ko govorimo o nezavednem, pogosto ta pojem enačimo s podzavestjo, z nižjim nezavednim. Podzavest je samo del našega nezavednega. Velik del nezavednega pripada tudi višjemu nezavednemu, tistemu delu psihe, kjer domuje intuicija in druge dragocene kvalitete za našo rast in transformacijo.
Sanje nas včasih potegnejo v nižje nezavedno, tja, kjer srečamo svoje temne plati, svojo še nerazrešeno preteklost. Včasih pa se s pomočjo sanj dotaknemo angelov, višjega nezavednega, doma naše intuicije in sanje doživljamo kot globoko hrepenje po tem, da bi ta stik ohranili. In prav zato so lahko sanje dragoceno darilo za naš razvoj, za odkrivanje skritih zakladov nezavednega ter za kreativno transformacijo svoje psihološke narave.
Rožana Grdina
Akademija za psihosintezo
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20080125191136857
Domov |
|
Powered By GeekLog |