Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20040516102344179




Učitelji modrosti 4

sreda, 19. maj 2004 @ 06:23 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Igor Kononenko

Rabindranath Tagore (1861-1941) Indijski pesnik, filozof, Nobelov nagrajenec

Rojen v Kalkuti v Indiji. Poučevali so ga doma. Poskušal je študirati pravo v Londonu, pa se je kmalu vrnil v Indijo in se je raje posvetil pisanju, filozofiji, glasbi in vzgoji. V Kalkuti je postal viden pesnik, znan tudi po drugih delih Indije. Leta 1901 je ustanovil alternativno šolo Visva Bharati, ki je kombinirala tradicionalno hindujsko vzgojo z zahodnjaškimi ideali. Ko pa je brez večjih ambicij na poti v Anglijo leta 1912 prevedel v angleščino nekatere svoje pesmi, pa je takorekoč čez noč zaslovel v Angliji in po celem svetu in že naslednje leto, 1913 je prejel kot prvi nezahodnjak Nobelovo nagrado za literaturo. Leta 1915 mu je angleški Kralj George V. dodelil plemiški naziv, vendar se mu je leta 1919 odrekel kot protest proti britanki politiki. Začel je potovati in širiti harmonijo in razumevanje med različnimi kulturami. Ko ni potoval, je stanoval v družinski hiši v predmestju Kalkute, kjer je bil literarno, duhovno in socialno-politično aktiven. Nasprotoval je nacionalizmu in materializmu ter zagovarjal duhovne vrednote in ustvarjanje novega sveta na osnovi večkulturnosti, različnosti in strpnosti. Prihodke od svojega pisanja je uporabljal za širitev šole, ki jo je ustanovil leta 1901. Leta 1920 so po njegovem vzoru in z njegovo podporu odprli »Šolo modrosti« (School of wisdom).

Različnost, kakovost in količina njegovih del je neverjetna. Pisal je v bengalščini, pozneje pa je mnogo svoji del prevedel v angleščino. Napisal je preko tisoč pesmi, osem knjig kratkih zgodb, več kot dvajset iger, osem novel in mnogo knjig in esejev o filozofiji, religiji, vzgoji in socialnih temah. Poleg tega je ljubil glasbo in skomponiral je preko dvatisoč pesmi (glasbo in besedilo). Leta 1929 je začel celo slikati. Bil je dober poznavalec zahodne umetnosti in znanosti. Rabindranath Tagore je bil genij, velikan celega človeštva, ki ga je navdihnila tako tradiconalna Indija kot moderne zahodne kulture, in
je vztrajno zagovarjal duhovne vrednote in enotnost človeštva.


CITATI:

»Um iz same logike je kot nož samo iz rezila – poreže roko, ki ga uporablja.«

»Lepota je nasmeh resnice, ko opazi svoj obraz v popolnem ogledalu.«

»Fanatizem poskuša varovati v roki resnico s prijemom, ki jo ubije.«

»Smrt ni ugasnitev luči; ugasne svetilko, ker je prišla zora.«

»Vse pride do nas, kar nam pripada, če ustvarimo sposobnost sprejetja.«

»Dejstev je mnogo, toda resnica je ena.«

»Tisti, ki hoče delati dobro, trka na vrata. Tisti, ki ljubi, najde vrata odprta.«

»Spal sem in sanjal, da je življenje bilo radost. Zbudil sem se in videl, da je življenje služenje. Deloval sem in opazil, da je bilo služenje radost.«

»Če zapreš vrata vsem napakam, bo resnica ostala zunaj.«

»V ljubezni se vsa nasprotja obstoja zlijejo in izginejo. Samo v ljubezni je hkrati enost in dvojnost. Suženjstvo in svoboda si nista nasprotna v ljubezni, kajti ljubezen je najbolj svobodna in hkrati najbolj suženjska.«

»Ne molimo za zaščito pred nevarnostmi, temveč za neustrašnost, kadar se pojavijo.«

»Življenje nam je dano, zaslužimo ga tako, da ga damo.«

»Darilo ljubezni ne more biti dano; čaka, da bo sprejeto.«

»Biti zmožen ljubiti materialne stvari, nositi jih nežno in z milino, pa vendar ne biti navezan nanje, to je plemenito služenje.«

»Ljudje so kruti, toda človek je prijazen.«

»Naša narava je prekrita z nasiljem, ki izvira iz želje ali strahu. Mati se odkrije s služenjem svojemu otroku. Torej naša prava svoboda ni svoboda od akcije ampak svoboda v akciji, ki jo lahko dosežemo v delu z ljubeznijo.«

»Hvala me sramoti, saj na skrivaj prosim zanjo.«


Učitelji modrosti 5

Učitelji modrosti 3

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20040516102344179







Domov
Powered By GeekLog