V ZDA zobne paste obravnavajo kot zdravilo, saj ena sama tuba vsebuje dovolj fluorida, da bi lahko povzročila smrt otroka. Čeprav smo dolgo živeli v zmotnem prepričanju, da je fluorid ključnega pomena za zdravje zob, pa sedaj na dan prihaja resnica o tem nevarnem strupu.
Prevelike količine fluorida privedejo do fluoroze, razbarvanja vaših zob ter razkroja zobne sklenine – torej imajo ravno nasproten učinek, kot smo si ga želeli. Znano pa je tudi, da lahko uporaba fluorida privede do poškodb možganov, razvojnih nepravilnosti in znižane inteligence.
Povzroči lahko tudi osteoporozo in poškoduje vaš živčni sistem, fluorid pa povezujejo tudi z nastankom rakavih obolenj in neplodnosti. Ker je škodljivost fluorida končno priznala tudi ameriška zobozdravstvena organizacija, vse več ljudi išče naravne alternative konvencionalnim pastam. Vendar pa fluorid ni edini »bav-bav« v vaši pasti.
Če na hitro preletimo sestavine ene izmed bolje prodajanih zobnih past, v njej najdemo:
Triclosan: konzervans in kozmetičen biocid, ki lahko povzroči zastrupitve organov, motne delovanja žlez z notranjim izločanjem in bioakumulacijo.
Sodyum Lauryl Sulfate: izjemno grob čistilec, ki ga povezujejo z nastankom raka ter neplodnosti.
Tetrasodium pyrophosphate: sestavina za nego ustne votline, za katero so testi na živalih pokazali, da vpliva na delovanje možganov in živčnega sistema že v nizkih dozah.
Hydrated silica: agent proti sprijemanju, pri uporabi katerega prihaja do bioakumolacije.
FD&C Blue 1: umetna barva, ki povzroča rakava obolenja.
Seveda mislimo, da so naravne zobne paste boljše, a žal pri vseh to ne drži. To so na primer sestavine zobne paste, ki ne vsebuje fluorida:
Sodium monofluorophosphate: sestavina za nego ustne votline, ki jo povezujejo s poškodbami živčnega sistema, neplodnostjo in rakom.
Sodium lauryl sulfate: kot smo povedali že prej.
Katero zobno pasto izbrati?
Ko boste torej iskali naravno zobno pasto, poiščite takšno, kjer boste poznali njene sestavine. Z latinskimi besedami so ponavadi zapisane sestavine rastlinskega izvora. Izogibajte se pastam z napisi kot so »beli zobe«, »krepi sklenino« in »večkraten učinek«.
Namesto da rešitev za zdrave zobe iščete v zobnih pastah, pa si lahko do njih pomagate s pravilno prehrano. Ljudje, ki ne jedo veliko sladkorja ter predelane hrane, imajo namreč le redko težave s kariesom. Tega pa ne gre pripisati le neposrednemu učinku hrane na zobe.
Odločite se lahko za uporabo zobne paste Weleda z ognjičem. Vsebuje namreč le kalcijev karbonat, glino ter naravne rastlinske izvlečke. Izberete lahko tudi Ayur-dent olje za ustno higieno, proizvajalca Provida Organics, ki je izdelano le iz rastlinskih olj ali zobno pasto istega proizvajalca. Praktično vse druge naravne zobne paste na tržišču vsebujejo večjo količino kremenčeve kisline (hydrated silica), vključno z Dr. Hauschka, Lavera, Logona in Sante zobnimi pastami.
Očistite svoje zobe z jagodami Beljenje zob je eden najpogosteje opravljenih dentalnih postopkov na svetu med ljudmi po 20. in med 30. ter 50. letom. Vendar pa se, kljub temu, da zobje vseh zvezdnikov sijejo v nenaravnih belih odtenkih, sredstva za beljenje poslužujejo vodikovega peroksida, ki lahko povzroči preobčutljivost zob. Prav tako vodikov peroksid povzroči grozne reakcije, ki lahko poškodujejo ali uničijo vaše dlesni ali živce.
Če si torej želite varnejšega načina beljenja zob, poskusite sledeče:
eno zrelo jagodo zmečkajte in ji primešajte pol žličke sode bikarbona
zmes nanesite na zobe in počakajte pet minut
zobe sperite z zobno pasto (brez flora seveda)
Ta naravna zmes deluje zaradi jabolčne kisline, ki jo vsebuje, saj ta odstranjuje površinsko obarvanje zob. Čeprav je ta metoda popolnoma varna za občasno uporabo, pa tega nikar ne počnite prepogosto, saj bi lahko kislina poškodovala sklenino.
Na vaše zobe pa lahko zelo blagodejno vpliva tudi zobna pasta s cedrinim oljem. Naravno zobno čistilno sredstvo, kot je fino zmleta kreda, glinica in kremenčeva kislina čistijo dobro in pazljivo. Biološko cedrino olje pa še dopolnjuje delovanje poznanih tradicionalnih čistil za nego zob.