Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Znanstvenik_Pedagog_Intuicija_Misli




Nekaj zanimivih misli

torek, 7. avgust 2007 @ 05:01 CEST

Uporabnik: Sonce

Ni treba, da smo znanstveniki, pedagogi, učitelji ali psihologi, zdrava pamet in intuicija nam povesta, da se moramo prilagajati drug drugemu in svoji skupnosti, obenem pa nam še bolj določno povesta, da človek potrebuje svobodo in ustvarjalnost za svojo srečo. A največ vredna sta svoboda in ustvarjanje tam, kjer smo si s prizadevanjem, disciplino in tudi z odrekanji poglobili znanje in razširili obzorje.

(Janek Musek v predgovoru h knjigi Zdenke Zalokar – Divjak: Vzgoja je… ni znanost)

Občutek za obvladovanje sebe ali sposobnost, da se raje zoperstavimo čustvenim viharjem, ki jih burijo udarci naše usode, kot da bi počepnili pred njimi kakor »sužnji strasti«, velja za krepost že iz Platonovih časov. (…) Starogrška beseda za krepost je sophrosyne. Page Dubois, poznavalec grške zgodovine, je prevedel njen pomen kot »živeti previdno in razumno; ohraniti razpoloženjsko ravnovesje in modrost«. (…)

Cilj, h kateremu stremimo, je ravnovesje, nikakor ne zatiranje čustev: vsak občutek ima svojo vrednost in pomen. Življenje brez strasti je kot dolgočasna, z brezbrižnostjo posejana pustinja, odrezana in osamljena v bogastvu, ki ga ponuja življenje. Že Aristotel je omenil, da pravzaprav potrebujemo primerno čustvovanje, čustva, ki ustrezajo okoliščinam.

(Daniel Goleman: Čustvena inteligenca. Zakaj je lahko pomembnejša od IQ)


Svet čarovnije besed je pisan, barvit, dišeč in lep, pravljičen in grozljiv, skratka takšen, kakršnega si z besedami ustvarimo sami. Temu svetu vlada kraljica Domišljija, edina, katere možnosti so brez meja.

 (Marjetka Jeršek: Svet čarovnije besed. Komunikacija kot umetnost stika in priročnik kreativnega pisanja)


Molitev je moč teles
in blagostanje doma,
postavnost države in moč kraljestva,
znak zmage v vojni
in zagotovilo miru,
sprava razdvojenih
in stanovitnost složnih,
molitev je pečat devištva,
zvestoba v zakonu,
orožje popotnikov,
čuvar spečih, pogum bdečih,
rodovitnost polj,
rešitev pomorščakov.

(Sv. Gregor iz Nise, iz knjige Drobne zgodbe za dušo avtorja Boža Rustje)


Za ljudi, ki si resnično prizadevajo za globoko vero, je značilno, da premorejo močno notranjo potrebo, da bi iz sebe naredili več kot so. To so izredno motivirani posamezniki, ki se nikdar ne zadovoljijo z doseženim. Nenehno jih žene neustavljiva notranja potreba po doseganju novih višin, rušenju starih »osebnih rekordov« in postavljanju novih, zahtevnejših meril.

Največje odkritje moje generacije je, da lahko ljudje spremenijo življenje s spremembo duhovne drže. (William James)

Urjenje v pozitivnem načelu in razvijanje sposobnosti za njegovo ohranjanje sta osnova uspešnega delovanja. Z njima lahko ohranjate in obnavljate motivacijo, vnemo in navdih – vsak dan in ves čas!

Krize prikličejo moč, ki ji pravimo »nadčloveška«; in vendar, mar ji ne bi bilo primerneje reči »normalna, doslej neizkoriščena človeška moč«? Če se lahko taka moč pojavi v trenutkih krize, to pomeni, da je navzoča ves čas, le da neizkoriščena.

Zelo pomembno je, da smo v mislih vselej nad življenjskimi okoliščinami, da jih imamo ves čas pod nadzorom, kajti človeško življenje pogosto sestavlja nepredvidljiv in skrajno spremenljiv vzorec. Življenje vas lahko razočara, vam podstavi nogo, prisoli krepko zaušnico – razen če ga nimate pod nadzorom.

Človek, ki z intenzivno in globoko željo prodira pod površje uma na območje vere, lahko na novo razporedi dotlej opotekave in zato neučinkovite osebnostne moči.

(Norman Vincent Peale: Pozitivna načela življenja)

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Znanstvenik_Pedagog_Intuicija_Misli







Domov
Powered By GeekLog