Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Zlato-Pravilo-Prehrana-Lakota




Moje zlato pravilo je 80% oz. zdrava kmečka pamet!

ponedeljek, 26. marec 2018 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Kaj pomeni 80%? Pomeni več stvari a naj najprej naj razjasnim nekaj pojmov. Včasih so ljudje umirali od lakote, danes je slika drugačna. Iz revščine smo kar padli v obdobje ko je vsega preveč, trgovine so natrpane s hrano, oblačili, takimi in drugačnimi produkti, ki jih nujno rabimo ali pač ne?

Saj veste ko greste v trgovino samo po navaden kruh in stojite pred policami, berete deklaracije, iščete kateri kruh je tisti pravi, najbolj zdrav oz. najmanj škodljiv in katerega sploh naj kupimo? In tako je z vsemi izdelki, seveda če nam je sploh mar kaj damo vase...

Ljudje se nismo znašli v obilju izdelkov, ki nam jih ponujajo na vsakem koraku, nihče nam ni dal navodil kaj se kombinira s čim in kaj lahko ob katerih urah jemo. Čas ki ga imamo na voljo za naše prehranjevanje je večinoma omejen, v službah imamo na voljo pol ure, če sploh, vseskozi smo v stresu, vedno nekam hitimo, v nas je vedno prisoten nek strah, ki nas ima v krču... a življenje gre mimo, pozabimo živeti ta trenutek zdaj in tukaj in si s tem žal tudi gojimo bolezenska stanja, utrujenost, izgorelost, izčrpanost, težave z mimomi, cistami, boleče menstruacije, preveč ali premalo kilogramov, nenehni prehladi, težave z maternico... itd.

Kakšna je torej rešitev? Odvisno od posameznika vendar: ustavi se, zadihaj, poglej lepoto narave okrog sebe, vzemi si čas zase- če si ga sam-a ne boš, ti ga nihče drug ne bo dal, sam-a si odgovoren-odgovorna za svoje življenje, jej skromno, enostavno: manj je več. 80% v tem primeru pomeni : ne najej se do sitosti, da si po obroku utrujen do onemoglosti od preveč hrane, temveč se najej toliko, da si še vedno malce lačen, informacija bo čez cca 20 minut prišla v možgane da si sit-a.

Drugo pravilo 80% je, da se ne držite nekih diet kot pijanec plota, za vsako ceno: slej ko prej boste iztirili in se vrnili na stara pota in še poslabšali predhodno stanje. Izjema so seveda hujša bolezenska stanja, ko smo že čisto iztirili- tu so pač potrebna strožja pravila. Diete, ko se jih držite, gredo kg dol, vendar ali se jih lahko držite vsaj 50% celo življenje? Kaj naredijo določene diete našemu telesu na dolgi rok? Če mi jemo strogo samo beljakovine, ki jih naše telo v resnici rabi zelo malo, spravimo naša jetra in žolč v deficit (energetski zastoj) in težave bodo slej ko prej prišle na dan. Ozavestite kaj je prav in kaj ni in kakšno škodo naredite sebi z napačnim načinom življenja in se potrudite 80% držati pravega zdravega načina življenja. 20% si pustite za »grešenja«, grešite v družbi s prijatelji na tortici ali kozarčku dobrega vina, ali morda hrani , ki ni najbolj optimalna za vas. Tako ne boste imeli nenehne želje po grešenju in se boste lažje držali pravila 80%. Kadar grešimo, grešimo z veseljem, z dobro vestjo in zavedanjem, da je potrebno naslednji dan telo spraviti nazaj v ravnovesje in mu pomagati, da se prečisti.

Osnovna pravila zdravega in pravilnega prehranjevanja po tradicionalni kitajski medicini je upoštevanje 24 urnega bioritma človeka in njegovih organov. Čas želodca (to pomeni ,da je takrat njegova energija na višku) je zjutraj od 7 do 9. ure takrat je čas za zajtrk, takrat naš organizem potrebuje nekaj ogljikovih hidratov. Naša vranica deluje od 9 do 11 ure in potrebuje zjutraj "sladko" in ogljikove hidrate, da prične delovati , takrat je torej čas za "grešenje". Zvečer od 21 do 23 ure je čas obnove celic in krepitve imunskega sistema, če takrat še vedno prebavljamo se obnova ne zgodi in posledično imamo šibek imunski sitem. To pomeni, da moramo paziti kaj in kdaj bo naš zadnji obrok. Zadnji obrok naj bo lahek in sestavljen iz zelenjave in beljakovin (beljakovine niso samo meso!!!) in seveda moramo imeti večerjo čimprej, da ob 21. uri res nima naše telo dela s prebavo hrane. Hrana, ki jo jemo pozno, in ki ni namenjena večernemu prehranjevanju ostaja v želodcu do jutra in povzroča, veliko kisline v želodcu in s tem telo ne prepozna več hranil iz hrane, temveč postane vse balast in nam povzroča težave. Zvečer ne jemo maščob, jajc, špinače, OH in sladkorjev, ker nam vranica ne dela in ker ta hrana zvečer moti delovanje žolča. Sadje uživamo lahko samo do 14. ure.

Seveda so to splošne smernice, potrebno je upoštevati še letni čas, lokalno prehrano, hrano kot so jo jedli naši predniki in posameznika - njegovo morfologijo. Nekatera živila posameznik vseeno ne sme uživati, ker ima alergijo oz. intoleranco ali jih njegovo telo enostavno noče... o tem več na osebnem svetovanju. Vendar, da si lažje predstavljamo:

Poglejmo nekaj živil kako vplivajo na nas:

FIGE/MARELICE
Zajtrk: če jih uživamo za zajtrk so koristne za naš metabolizem in segrejejo prebavni sistem
Večerja: povzročajo težave s prebavo, zaprtost in vetrove. (vranica popoldne ne deluje več in ni čas za sladkor in OH)

BANANE
Zajtrk: krepijo imunski sistem, imajo dober vpliv na našo kožo
Večerja: povzorčajo motnjo prebave in zaluszijo telo

JABOLKA
Zajtrk: Nižajo/uravnavajo krvni sladkor in holesterol
Večerja: otežujejo prebavo in višajo želodčno kislino

KROMPIR
Zajtrk/kosilo: niža holesterol in je bogat z minerali (seveda ko ne kali!)
Večerja: ima preveč kalorij in povzroča debelost

MLEKO
Zajtrk: če nismo zelo fizično aktivni, je zelo težek za našo prebavo
Večerja: topel, vroč mlek nam pomaga lažje zaspati

OREŠČKI
Zajtrk/Kosilo: zmanjšuje težave s krvnim pritiskom
Večerja: vodi v večanje teže-debelost

POMARANČE
Malica: izboljšuje prebavo, krepi naš metabolizem
Zajtrk: draži želodčno kislino in povzroča gastritis

PARADIŽNIK
Zajtrk: zboljšuje našo prebavo
Večerja: povzroča napihnjenost trebuh

SIR
Zajtrk: v pravi kombinaciji uravnava telesno težo in odpravlja napihnjenost
Večerja: je zelo težko prebavljiv- povzroča slabo prebavo in vodi v debelost, povzroča gosto kri in težave s krvnim obtokom, srcem...

in za konec še seveda najslajše:)
TEMNA ČOKOLADA
Zajtrk: čokolada vsebuje antioksidante, zmanjšuje naše staranje, niža tveganost za razvoj srčnih bolezni
Prigrizki: višajo telesno težo: maščobo!

Tako vidite vsaka hrana je lahko dobra za nas ali pa strup, sami se odločimo kaj bo povzročila našemu telesu s tem kdaj in kako jo uživamo.

Ostanite zdravi in hvala, ker ste

Apolonija Kurent Lebar
Vir: www.mychi.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Zlato-Pravilo-Prehrana-Lakota







Domov
Powered By GeekLog