Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Zimsko-Lenarjenje-Motivacija-Vadba




Motivacija za vadbo v zimskih dneh

nedelja, 19. februar 2017 @ 11:51 CET

Uporabnik: Sonce

Zgodnji večeri prinašajo prej željo po dremanju kot po telesni aktivnosti, zato je povsem razumljivo, da v tem času marsikdo preneha z vadbo in se prepusti zimskemu lenarjenju. Preverite nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali, da se boste tudi ob krajših dneh držali svojih načrtov in ostali v formi.

#1: Ne stavite na vse ali nič
Bi želeli petnajst minut posvetiti ogrevanju, tri četrt ure teku, nato pa še pol ure raztezanju, pa nimate ure in pol ali dveh ur časa? To naj ne bo razlog, da nazadnje ne naredite nič. Če imate kakšen dan na voljo samo 30 minut, bo tudi to v redu. Bodite odkriti sami s seboj in vadbi vsak dan posvetite toliko časa, kot si lahko privoščite. Kadar ga je na voljo več, pa lahko svojo načrtovano aktivnost izpeljete v celoti.

#2: Ugotovite, v čem je težava
Ste eni tistih, ki se vsak teden znova lotevajo začetka vadbe? Premislite o tem, zakaj vam ne uspe vzpostaviti rutine oziroma kaj je krivo, da vadbo začnete in nato vedno znova opustite. Jo prekine slabo vreme? To je le izgovor, na katerega pa naleti marsikateri začetnik – in če je tudi pri vas tako, bi morda veljalo razmisliti celo o kateri izmed oblik vadbe, ki potekajo v zaprtih prostorih, ne pa na prostem. Vam ne uspe telovaditi zaradi časa, službe, otrok in podobno? Ugotovite, kdaj bo motenj najmanj oziroma kdaj se dejansko lahko posvetite vadbi. Običajno velja, da je za zelo zaposlene najboljši čas zgodaj zjutraj, ko drugi še spijo, saj se lahko po telovadbi preostanek dneva posvečajo delu in družini.

#3: Prebujanje in polnjenje z energijo
Jutranja vadba je najboljša, če želite poskrbeti, da boste imeli cel dan dovolj energije za druge obveznosti. Napolnite svoje baterije že navsezgodaj, pa vas krajši zimski dnevi ne bodo prav nič motili – in ko bodo drugi v službi že zehali, boste polni delovnega elana.

#4: Kratka kardio vadba
Se še vedno izgovarjate na pomanjkanje časa? Potem opustite specifične vadbe in se lotite kardiovaskularne. Ta je lahko kratka, a intenzivna, torej ima velik učinek. Namesto, da bi se celo uro ali dve ukvarjali s telovadnimi napravami v fitnesu, lahko dvajset minut tečete. S tem boste izboljšali vzdržljivost in mišični tonus, hkrati poskrbeli za srce in ožilje. Še najbolj pa je to, da lahko tovrstno kardio vadbo izvajate tako rekoč vedno in povsod.

#5: Nova športna oprema
Odlična motivacija za zimski trening je lahko nova športna oprema. Če morate seči globoko v žep, da si jo privoščite, potem jo boste prav gotovo hoteli izkoristiti. Saj veste - če kupite manšetne uteži in specialna zimska oblačila za tek, si boste gotovo očitali »metanje denarja skozi okno«, če ne boste vsak dan ali vsaj vsak drugi dan tekli.

#6: Stava ali tekma
Ljudje smo po naravi tekmovalni in stave ali tekme so odlična spodbuda – zlasti pri moških. Če s prijateljem stavite, da boste spomladi v formi, da boste v določenem času pretekli deset kilometrov, izboljšali svoj Cooperjev test ali šli na maraton, potem boste gotovo hoteli držati besedo, da vas ne bodo imeli za slabiča.

#7: Partner za trening
V dvoje je vse lažje. Če se sami težko spravite k vadbi, si najdite partnerja. Če vas bo nekdo opomnil na vadbo, vas poklical in dejal, da se dobita čez deset minut, potem boste čutili obveznost do vadbe tudi zato, da ne bi prijatelja ali prijateljice pustili na cedilu. Po drugi strani pa je vadba v dvoje veliko bolj prijetna tudi za to, ker gre za prijetno druženje ob športu.

#8: Ne žrtvujte pomembnih stvari
Najmanj možnosti za uspeh imajo tiste stvari in dejavnosti, zaradi katerih se moramo odpovedati nečemu drugemu, kar nam je v veliko veselje. Naj vaša vadba ne bo obsojena na neuspeh že v naprej samo zato, ker se morate zaradi nje odreči jutranjemu spancu, ki ga še kako potrebujete, popoldanski nadaljevanki, ki je edino, kar gledate na televiziji, spremljanju otroka na trening, ki je edini čas, ki ga imate s svojim podmladkom zares v dvoje … Vadbo si zastavite tako, da vam ne bo ničesar odvzela, kajti njen namen mora biti ravno obraten – da daje vašemu življenju še več.

#9: Pripravite si motivacijsko glasbo
Nekateri imajo radi šport v tišini, saj so tako lahko sami s sabo in s svojimi mislimi, a za motivacijo v turobnih in temnih dneh pride pogosto prav živahna glasba. Za svojo aktivnost si pripravite predvajalnik glasbe in naredite izbor pesmi za predvajanje. Najboljše so dinamične pesmi oziroma plesna glasba z veliko ritma, ki vas bo spodbujala in gnala naprej. Z njo bo vsak korak lahkotnejši!

#10: Priprave na praznike

Ste o jesenski telesni vadbi kdaj razmišljali kot o pripravi na praznike? Potem je zadnji čas! Kmalu bodo namreč tu dnevi, ko bomo veliko doma in veliko jedli, zato je lahko čas pred tem odličen, da poskrbimo za manj kilogramov, za boljšo prebavo ter za zasvojenost s športom. Med prazniki boste lahko jedli popolnoma brez slabe vesti. Zakaj? Ker ste pred tem izgubili kilograme, ker je vaša prebava odlična in hitra, ter predvsem zato, ker boste šli kasneje teči - brez teka takrat gotovo ne boste več znali živeti.

#11: Beleženje napredka

Vsak resen športnik si za svoje treninge in dosežke piše dnevnik, in morda bi morali s tem pričeti tudi rekreativci. Seveda ga lahko precej poenostavite in si v beležko, računalnik ali v mobilno aplikacijo namenjeno športnim aktivnostim beležite zgolj vrsto vadbe, trajanje vadbe, količino opravljene vadbe, telesno težo … Po nekaj mesecih ali letu dni bo zanimivo pogledati, da ste najprej pretekli zgolj kilometer in pol, sedaj pa brez težav v petdesetih minutah opravite s kar desetimi.

Vir: www.liveactive.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Zimsko-Lenarjenje-Motivacija-Vadba







Domov
Powered By GeekLog