Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ziljenske_Navade_Kosti_Skrb_Preventiva




Pet korakov do močnih kosti

četrtek, 29. maj 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Kosti potrebujejo posebno skrb!
Pri ženskah se po menopavzi zviša nevarnost obolenja za osteoporozo. Z nekaj preprostimi življenjskimi navadami lahko to nevarnost bistveno omilite.

Zmanjšajte možnost obolenja za osteoporozo in z nekaj preprostimi spremenjenimi življenjskimi navadami izboljšajte splošno kakovost svojih kosti.

Osnove, ki bi jih morale upoštevati vse ženske, so zadosten vnos kalcija, nič kajenja, nobenega pretiranega pitja in pregled pri zdravniku. Od kakovosti vaših kosti pa je odvisno, kako se bodo odzvale na staranje. Če so že začele izgubljati svojo maso, lahko z nekaj preventivnimi ukrepi preprečite njihov nadaljnji razpad.

Pravilo številka 1: kalcij in vitamin D
Kalcij gradi močne kosti, vendar je vitamin D tisti, ki telesu omogoča njegovo absorbcijo. Vitamin D pomaga ustvarjati tudi sonce, vendar starejša koža pri njegovem ustvarjanju ni več tako učinkovita. Ustvarjanje vitamina D ustavimo tudi s kremami za sončenje, ki pa jih je seveda treba uporabljati.

Zaradi tega je zlasti pri starejših ženskah pomemben dodaten vnos vitamina D. Hrana, ki vam bo pomagala pridobiti kalcij in vitamin D, je: mleko ali sojino mleko, skuta, jogurt, losos, obogateni pomarančni sok, špinača in druga zelenolistna zelenjava, brokoli, jajčni rumenjak, tuna ter jetra.

Pravilo številka 2: Brez kajenja in pretiranega pitja alkohola
Nikotin je za kosti dobesedno strupen, saj nasprotuje učinkovanju zdravil proti osteoporozi. Alkohol pa lahko bolniki z osteoporozo uživajo največ dvakrat na teden. Če bi pretiravali, lahko alkohol na leto povzroči dveodstotno izgubo kostne mase. Če alkohol kombinirate s kajenjem, pa se izguba dvigne na osem odstotkov.

Pravilo številka 3: Pogovorite se s svojim zdravnikom
Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na moč kosti. Nekatera zdravila proti kroničnim boleznim so lahko med pospeševalci nastanka osteoporoze. Prav tako lahko nekatera zdravila povzročijo zmedenost in izgubo ravnotežja, kar ima lahko za posledico padec in zlom

Pravilo številka 4: telesna vadba
Vnos kalcija in zdravila proti osteoporozi lahko ustavijo izgubo kostne mase, kar omogoča, da se kost začne obnavljati. Telo pa za obnovo potrebuje tudi spodbudo! Da bi postalo močnejše, mora biti obremenjeno. Zato je telesna vadba tako pomembna.

Vadbe, ki vam bodo pomagale ohranjati neporozne kosti, so sledeče:

Vsakodnevna hoja, tek ali neintenzivna aerobika prisilijo vaše kosti in mišice, da se borijo proti težnosti. To ustvari pritisk na okostje in ga okrepi.

Kolesarjenje na enak način utrjuje mišice in kosti.

Plavanje ni preveč učinkovito pri krepitvi kosti. Primerno je za ljudi, ki imajo težave s sklepi ali artritis, pri osteoporozi pa ne pokaže bistvenega izboljšanja. Voda odvzame telesu težo, zato ni pravega upora in se mišice ter kosti ne krepijo tako, kot bi se morale.

Dvigovanje uteži je učinkovito že pri polurni vsakodnevni vadbi.

• Vse vadbe, ki krepijo trebušne mišice ter mišice medeničnega dna, so zelo uspešne tudi pri krepitvi hrbtenice. Takšne vadbe so recimo joga, pilates in tai-chi. Poleg tega te vadbe izboljšujejo ravnovesje in s tem preprečujejo padce in posledične zlome.

Pravilo številka 5: testiranje kostne mase
Samo z zdravniškim testom boste lahko ugotovili dejansko gostoto svojih kosti. Test za diagnosticiranje osteoporoze ima nizko žarčenje in je najnatančnejši test za kosti. Vaš zdravnik se bo odločil, kako pogosto je potrebno ponavljanje testa v vašem primeru. Če ste v rizični skupini, je mogoče, da bo test potreben vsakih šest mesecev.

Vir: www.zurnal24.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ziljenske_Navade_Kosti_Skrb_Preventiva







Domov
Powered By GeekLog