|
Ženske se svoje pomembne vloge v inovatorstvu ne zavedamo dovolj. Te moči spreminjanja življenja skozi odkritja, izume in inovacije sploh ne uporabimo tako, kot jo znajo uporabiti naši moški kolegi.
Da bi razumeli pomembnost vloge ženske kot inovatorke, moramo najprej vedeti, kaj inovacija sploh je. Inovacija je izum, ki zaživi v praksi in je priznanje inovatorju, da je izumil ali odkril nekaj uporabnega. Inovacija tako postane gibalo, ki spreminja kakovost človekovega življenja, hkrati pa spreminja tudi naše vloge in pomem v družbi. Vsaka inovacija prinaša spremembe, zato tudi inovatorke s svojo inovacijo neposredno in posredno vplivamo na spremembe.
Ker navadno izumljamo in odkrivamo tam, kjer same delujemo, ter s tem v prvi vrsti spreminjamo svet same sebi, lahko prav z lastnimi izumi spreminjamo in izboljšujemo svet tudi drugim. Kako pomembna je ta vloga, nas učijo tudi naše predhodnice, ki so s svojimi inovacijami in odkritji korenito spreminjale pogled družbe na žensko. S tem so ženskam omogočile razvijanje lastnih potencialov, uveljavljanje v družbi in celo spreminjanje družbenih norm, ki so nam prinesle večjo svobodo. Z odkritji, izumi in inovacijami se uveljavljamo v akademskih, znanstvenih in poslovnih krogih ter tako prevzemamo pomembne položaje v družbi.
Sprašujem se, ali bi bilo več inovatork, če bi se bolje zavedale pomena ženskega inovatorstva?
Ena takih izumiteljic je bila Marie Curie, ki je skupaj s svojim možem leta 1902 odkrila nova kemijska elementa, polonij in radij, za kar je leta 1911 prejela Nobelovo nagrado. Kot druga vidna in vplivna inovatorka pa se je v zgodovino po mojem mnenju vpisala Coco Chanel, ki je s svojo modo ženske dobesedno spremenila.
A pet odstotkov registriranih inovatork med vsemi inovatorji ni številka, ki bi me prepričala, da se ženske te svoje pomembne vloge sploh zavedamo. Moči spreminjanja življenja skozi odkritja, izume in inovacije preprosto ne uporabimo tako, kot jo znajo uporabiti naši moški kolegi. Še vedno pogrešam več inovatork. Če ženske inoviramo, si namreč delamo veliko uslugo: z inovacijami si izboljšujemo kakovost življenja, hkrati pa posegamo v svet, ki je še vedno večinoma rezerviran za moške. Z inovacijami se da premikati svet, a če ga premikajo samo moški, je v neravnovesju.
Sprašujem se, ali bi bilo več inovatork, če bi se bolje zavedale pomena ženskega inovatorstva? Na to vprašanje še ne znam odgovoriti. Je res težava v nezavedanju ali pa smo ženske raje pasivne opazovalke sprememb v svetu?
Erika Drobnič, inovatorka, ustvarjalka in poslovna mama.
Besedilo izraža osebno stališče avtorja in ne stališča Evropske komisije.
Vir: www.ec.europa.eu/slovenija/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Zenske-Inovatorstvo-Izum-Inovacija
Domov |
|
Powered By GeekLog |