|
Kar neverjetno se zdi, da je bila tako obetavna rastlina, kot je konoplja, toliko let skoraj pozabljena oziroma zatirana. Vendar je vse več tistih, ki sprejemajo dejstvo, da je konoplja ena od rastlin prihodnosti. Seveda govorimo o industrijski oziroma jedilni konoplji. Uporaba konopljinih semen in olja v kulinariki je za vse nas nekaj novega. Morda ne bomo navdušeni nad okusom konopljinega olja, oluščenim semenom pa se ne bomo mogli upreti.
Oluščeno seme konoplje vsebuje vse nujno potrebne esencialne in neesencialne aminokisline, od 75 do 95 % nenasičenih maščobnih kislin v pravem razmerju za človeško prehrano, to je eno četrtino linolenske kisline in tri četrtine linolne, večino mineralnih snovi; makro- in mikroelemente: kalcij, kalij, fosfor, železo idr. vlakna, vitamine A, B, E, klorofil in lecitin. Konopljino seme vsebuje veliko beljakovin, kar 23 %, ki pomagajo pri vzdrževanju in okrepitvi telesne obrambe.
Konopljinega olja ni potrebno rafinirati in prečistiti. Olje je hladno stiskano. Semena industrijske konoplje prav tako ne vsebujejo substanc delta-D-tetrahidrocanabinola (THC), značilnih za indijsko konopljo. Da ne bi prišlo do kakšnih napak pri stiskanju olja, zakon Evropske zveze predpisuje zelo natančne meritve jedilne konoplje.
S hladnim stiskanjem semen dobimo visoko kakovostno olje. Konopljino olje je zaradi vsebnosti klorofila in rastlinskih barvil, karotenoidov, temno zelene barve. Ni primerno za segrevanje na visoki temperaturi. Res je, da ima poseben okus in ni rečeno, da ga bomo oboževali. Morda ga bomo laže zaužili na žlico?! Konopljino olje je zelo bogato, saj vsebuje kar osem esencialnih aminokislin, veliko vitaminov B kompleksa in vitamin E.
Konopljino olje - ki ga ne smemo zamenjati s hašiševim oljem - ima veliko enkrat in večkrat nenasičenih maščobnih kislin. Skoraj 90 odstotkov, kar je izredno pomembno za človeško prehrano. Poudariti moram, da je olje mogoče uporabljati tudi v različne zdravstvene namene. Olje vsebuje tudi gamalinolensko kislino (GLA), ki je pomembna za imunsko odpornost. Povečuje tudi tvorbo prostaglandinov in s tem pospešuje zdravljenje vnetnih procesov.
Olje iz konoplje je edino JEDILNO olje, ki vsebuje to pomembno sestavino. S tem oljem je torej mogoče nadomestiti drage kapsule GLA. Gamalinolenska učinkuje ugodno pri nevrodermitisu, predmenstrualnem sindromu, revmatičnem artritisu in diabtični nevropatiji, alfalinolenska kislina pa je lahko v pomoč pri zdravljenju bolezni srca in ožilja. Konopljino olje zaradi razmeroma visoke količine omega-3 kislin, ki se vpletajo v presnovo holesterola, preprečuje tudi strjevanje krvi, saj ovira lepljenje trombocitov.
Lahko uživamo neoluščeno, oluščeno, praženo ali nepraženo seme ali ga zmeljemo v moko. Moko lahko tudi kupimo, a jo preprosto zmeljemo v sekljalniku, kavnem mlinčku ali terilniku. Konopljina moka je primerna za peko in kuho, saj jedem doda svoj poseben okus po oreščkih, obenem pa je bogat vir beljakovin in mineralov. Zaradi semenske ovojnice vsebuje tudi visok delež vlaknin.
Ne vsebuje glutena. 8 do 10 % moke nadomestimo s konopljino in popestrimo vsakdanje recepte. Konopljina moka je lahko tudi okusno in zdravo nadomestilo za zgoščevanje juh in omak! Dodajamo jo enolončnicam, žitnim kašam, solatam, polpetom, narastkom ali krušni moki. Moko z dodatkom od 8 do 10 % mletega konopljinega semena lahko celo kupimo, naprodaj so testenine z dodatkom konopljine moke.
KONOPLJINE PLOŠČICE
3 žlice oluščenih konopljinih semen
5 žlic mletih ali nasekljanih oreščkov: orehi, mandlji, lešniki
2 žlici sončničnih semen
1 žlica kokosovih kosmičev
10 drobno sesekljanih nežveplanih marelic ali fig
2 žlici medu
1 žlica limoninega soka
2 oblata za napolitanke
stopljeni čokoladni preliv
V skledi zmešamo konopljina semena, oreščke, sončnična semena in kokosove kosmiče. Dodamo med, limonin sok, drobno narezane marelice ali fige in zmešamo v gosto zmes. Zmes namažemo na oblat, pokrijemo z drugim, obtežimo z leseno kuhinjsko desko in pritisnemo navzdol. Oblat po želji prelijemo s čokoladnim prelivom in razrežemo.
Količina: za 30 ploščic, čas priprave: 15 minut
Vir: druzina.enaa.com
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Zatirana-Pozabljena-Rastlina-Konoplja
Domov |
|
Powered By GeekLog |