Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Zakljucna-Konferenca-Delovno-Okolje




Veliko težav zaradi neustreznega delovnega okolja se odraža v čustveni izčrpanosti zaposlenih

petek, 22. junij 2012 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Zaključna konferenca projekta INODEL - Boljše delovno okolje za boljše sodelovanje
Na Gospodarski zbornici Slovenije je potekala predstavitev rezultatov projekta INODEL. Z inovativnimi rešitvami, ki jih je projektna skupina Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani v sodelovanju s socialnimi partnerji razvila z namenom izboljšanja delovnega okolja in posledično dviga delovne učinkovitosti.

Glavni cilj projekta je, da bi bila na osnovi dialoga med socialnimi partnerji, realne delovne prakse ter znanstvenih spoznanj podana priporočila, ki bi socialnim partnerjem ter oblikovalcem in izvajalcem politik nudila ustrezne podlage za izboljšanje stanja na proučevanem področju.

Na tak način bi bilo možno bolje ozavestiti notranjo in zunanjo javnost o pomenu obravnavane problematike, zmanjšati odsotnost z delovnega mesta pri delodajalcih, pripomoči k zaposlovanju in zadržanju dobrih delavcev, preprečevanju izgorevanja na delovnem mestu ter izboljšanju zavesti o pomenu in vlogi družine ter njeni vlogi pri ohranjanju telesnega in duševnega zdravja pri delu. Navedeno naj bi pripomoglo k večji zavzetosti za delo ter povečanju produktivnosti, s tem pa tudi konkurenčnosti podjetij.

Dejstva so namreč precej nespodbudna:

? Po podatkih raziskav Eurostat v državah EU trpi zaradi najrazličnejših oblik in posledic stresa 65 – 70 % prebivalstva. Ta stres pa je zelo pogosto povezan z razmerami na delovnem mestu.

? Zaradi stresa po mnenju strokovnjakov Svetovne banke in Evropske unije v državah članicah EU vsako leto izgubijo na milijone delovnih ur in več sto milijonov evrov narodnega dohodka.

? Stres na delovnem mestu dokazano vodi do izgorelosti.

? Absentizem, kot posledica neustreznih delovnih razmer in zahtev, predstavlja pereč problem za večino organizacij.

? Slovenija sodi v sam vrh držav članic po povprečnem številu izgubljenih dni na delavca zaradi bolezni.

? Fluktuacija, kazalnik ravni medosebnih odnosov in organizacijske kulture, pogosto vpliva na izgubo dobrih kadrov.

? Raziskava slovenskega inštituta za razvoj človeških virov je pokazala, da ima več kot polovica zaposlenih v Sloveniji znake izgorevanja, 10 % pa je izgorelih.

? Vedno več časa preživimo na delovnem mestu, kar otežuje usklajevanje poklicnega in družinskega življenja.

Vodja projektne skupine, dr. Janez Stare iz Fakultete za upravo je ob tem izjavil: »V okviru projekta INODEL, ki ga strokovno vodi Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani, skupaj s socialni partnerji ugotavljamo številne priložnosti, ki jih prinašajo inovativne rešitve v delovno okolje. Veliko težav zaradi neustreznega delovnega okolja se odraža v čustveni izčrpanosti zaposlenih in posledično v razmeroma veliki začasni odsotnosti z dela.

V Sloveniji je dnevno bolniško odsotnih med 30.000 in 40.000 zaposlenih, Slovenija pa na ta račun letno izgubi več kot 10.000.000 delovnih dni. Naložba v boljše delovno okolje prinaša torej možnosti boljšega sodelovanja pri delu, znižuje pa tudi razmeroma visoke stroške odsotnosti z dela.«


Namen konference je bil tudi predstavitev dobrih praks, v Sloveniji in tujini, ki bi lahko bile zgled pristojnim v vseh organizacijah. Zbrane sta na začetku poleg dekanje Fakultete za upravo prof. dr. Stanke Setnikar Cankar nagovorila tudi minister za delo, družino in socialne zadeve mag. Andrej Vizjak in predsednik Gospodarske zbornice Slovenije mag. Samo Hribar Milič.

Povezave in dodatne informacije:
www.inodel.eu
www.fu.uni-lj.si

****
Mitja Kandare
službe za odnose z javnostmi
mitja.kandare@fu.uni-lj.si
041 848 783

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Zakljucna-Konferenca-Delovno-Okolje







Domov
Powered By GeekLog