Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Vpliv-Staranje-Telesna-Aktivnost-Prehran
Skrivnosti počasnega in lepega staranja
ponedeljek, 1. april 2013 @ 22:32 CEST
Uporabnik: Sonce
Staranje je neizogiben del življenja, ki se mu želi človek že od nekdaj izogniti. Z leti izgubljamo prožnost, mišice postajajo šibkejše, kosti izgubijo gostoto in kompaktnost.
Kako lahko vplivamo na mehanizme, ki spremljajo staranje?
Vsakdanja telesna aktivnost pomembno vpliva na fizično pripravljenost telesa v poznejših letih. To najlepše dokazujejo vitalni starostniki, med katerimi so takšni s sedečim življenjskim slogom redki. Redna telesna dejavnost izniči nekatere znake staranja.
Ker je naglo pešanje vitalnosti s starostjo v razvitem svetu predvsem posledica tako imenovanih civilizacijskih bolezni, te pa so tesno povezave s prehrano, igra prehranjevanje pomembno vlogo pri tem, kako hitro in kako se bomo starali. K dolgemu in vitalnemu življenju pomaga prehrana brez procesiranih izdelkov, ki temelji na živilih rastlinskega izvora.
Vzrok za neizogibno staranje vseh živih bitij so med drugim prosti radikali, ki zaradi svoje izjemne reaktivnosti reagirajo z naključnimi molekulami v telesu in jih poškodujejo. Zato je treba uživati hrano z antioksidanti, ki se s prostimi radikali povežejo in jih nevtralizirajo. Največ antioksidantov vsebujeta sveže sadje in zelenjava, zato je njuno vsakdanje uživanje povezano z upočasnjenim staranjem kože, močnejšim imunskim sistemom in manjšim tveganjem za razvoj bolezni v starosti.
Eden od mineralov, ki je v starosti najbolj pomemben, je kalcij. Ključen je za zdrave kosti, njegovo pomanjkanje pa je eden od dejavnikov za razvoj osteoporoze v starosti. Dolgo je veljajo, da je njegov edini in najboljši vir mleko, a statistika kaže, da imajo države z najvišjo porabo mleka in mlečnih izdelkov hkrati najvišjo pojavnost osteoporoze. Predvidevajo, da mleko kljub vsebnosti kalcija učinkuje na njegovo raven v kosteh ravno obratno. Boljši viri kalcija so zelenolistna zelenjava, neoluščen sezam, fige in mandlji, k preprečevanju osteoporoze pa naj bi pri ženskah pripomogli tudi izdelki iz soje.
Vir: druzina.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net