Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Vlaga-Plesen-Glivice-Zdravje-Ambrozija
Plesen za zdravje podobno nevarna kot ambrozija
ponedeljek, 22. september 2014 @ 22:32 CEST
Uporabnik: Sonce
Ker je bilo letos poletje zelo deževno, pa tudi september je zelo 'namočen', ponekod v Sloveniji je tudi poplavljalo, so okoliščine idealne za razraščanje plesni in glivic. Pozor - tako kot cvetni prah tudi plesen in glivice lahko izzoveta alergične reakcije, ki v nekaterih primerih prerastejo v astmo.
Glivice su drugi ali tretji zdravstveni problem, ki nam dela največje težave, a ljudje pogosto sploh niso pozorni na plesen in glivice v svojem okolju. Človeški organizem je idealno okolje za razvoj glivic. Najbolj so jim všeč vlažni čevlji (predvsem superge), prepogosta uporaba antibiotikov in prevelik vnos sladkorja v organizem.
Potem pa so tu vlažni zidovi v kleteh ali kopalnicah, vlaga na stenah tuš kabin in tako naprej. Vse to ustvari idealne razmere za razvoj plesni, ki jo alergologi danes uvrščajo na vrh seznama alergenov, ki lahko povzročajo resne zdravstvene težave. Plesen se primerja z ambrozijo, rastlina ki je izjemno alergena in se jo zaradi tega sistematično uničuje, saj povzroča težave tako velikemu številu ljudi.
Plesen tako kot ambrozija lahko povzroča nastanek različnih simptomov kot so vnetje zgornjih dihal, nahod, vnetja oči in očesne sluznice ter kihanja, v nekaterih primerih pa lahko pripelje tudi do razvoja astme.
Zato je treba plesen redno čistiti z zidov oz preprečiti, da bi ta sploh nastala. Kako jo opazite? Če opažate zelene, sive ali rjave madeže na stenah ali po robovih, madeže drugačne barve na steklu ali preprogah, ter zaznavate vonj, ki spominja na stoječo vodo, potem gre zagotovo za plesen.
Plesen se lahko razraste tudi v klimatskih napravah in napeljavah, okoli radiatorjev v kuhinji, kjer pogosto nastaja para zaradi kuhanja in so zidovi vlažni. Zato je nujno, da v vlažnih prostorih poskrbite za zračenje. Prav tako pazite na vodovodne inštalacije v vašem domu, predvsem cevi, ki so vgrajene v stene nikakor ne smejo puščati. Redno tudi zračite stanovanje z odpiranjem oken in vrat.
Po kopanju ali tuširanju nekaj časa pustite vrata kopalnice odprta ali pa vključite ventilator. Prav tako po kopanju obrišite tuš kabino ali kad ter ploščice. Vsake toliko časa kopalnico očistite s kombinacijo alkohola ali sredstva, ki uničuje glivice. Učinkovita je mešanica kisa in vode - z velikim deležem kisa. Če se je plesen nabrala v nekem kotu, jih odstranite z brusilnim papirjem in premažite z belilom (klorom). Ko to delate, si zaščitite nos in usta, da ne boste vdihavali spor plesni.
Če opažate, da je vaše stanovanje kljub vsem ukrepom vlažno, si kupite dober razvlaževalnik zraka, ki bo učinkovito odstrail vlago in se plesen ter glivice ne bodo mogle več nabirati.
Vir: druzina.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net