Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Velike-Razlike-Spol-Placilo-Evropa-Podat




Ženske v Evropi še vedno plačane 16,2 odstotnih točk manj kot moški

sreda, 20. marec 2013 @ 05:02 CET

Uporabnik: Sonce

Na podlagi izračuna razlike v plačilu med moškimi in ženskami je bil za dan enakega plačila letos določen 28. februar, ki predstavlja število dni (59), ki jih morajo evropske ženske od 1. januarja »oddelati brezplačno«, da zaslužijo enako letno plačo kot moški.

Letos je dan enakega plačila, ki je del strategije za enakost med spoloma, potekal že tretjič. Na neenakost plačila žensk in moških opozarja plačna vrzel, pri kateri gre za razliko med bruto urnim zaslužkom moških in žensk, ki opravljajo enako delo. Na podlagi izračunane plačne vrzeli se datum tega dneva premika po koledarju. V treh letih, odkar nanj opozarja Evropska komisija, se je že uspešno premaknil za 5 dni, s 5. marca na 28. februar.

Slovenija sicer sodi med države z najmanjšo plačno vrzeljo (4,4 odstotkih točk), kar pomeni, da morajo Slovenke v enem letu za isto plačilo delajo 16 dni brezplačno v primerjavi z Slovenci.

Letošnji podatki kažejo, da je razlika v plačilu med spoloma oziroma povprečna razlika med urnim zaslužkom moških in žensk v EU 16,2 odstotnih točk. Podatki potrjujejo rahlo zmanjševanje razlike iz preteklih let, ko je ta znašala približno 17-odstotnih točk, na manjšo razliko pa vpliva tudi upad gospodarske rasti v določenih sektorjih in manjši dobiček v gradbenih in strojnih panogah, kjer prevladujejo moški delavci. Slovenija sicer sodi med države z najmanjšo plačno vrzeljo (4,4 odstotnih točk), kar pomeni, da Slovenke v enem letu za isto plačilo delajo 16 dni brezplačno v primerjavi s Slovenci.

Najmanjšo razliko v plačilu imajo sicer na Poljskem (1,9 odstotnih točk), največjo pa v Avstriji in na Češkem (25,5 odstotnih točk). Vas zanimajo podatki o vseh državah članicah?

Kaj lahko storijo Evropska komisija in podjetja?

Evropska unija si prizadeva za ozaveščanje delodajalcev in zaposlenih tako, da informira podjetja o gospodarskih koristih, ki jih prinaša enakost spolov, izmenjuje najboljše prakse in izvaja kampanjo za enakost med spoloma. V okviru pobude Enakost se splača (»Equality Pays Off«) Evropska komisija pomaga podjetjem pri oblikovanju uspešnih poslovnih zgodb z vključevanjem neizkoriščenih potencialov, ki jih predstavlja enakopravna obravnava žensk in moških.

Mnoga evropska podjetja si že uspešno prizadevajo za odpravo razlik v plačilu med spoloma:

Preberite več primerov dobrih praks v podjetjih: E.ONHenkel AG und Co KGaA, IBM, McDonald’s Europe Ltd., Omnitel in Otto Group.

Za dan enakega plačila je letos določen 28. februar, ki predstavlja število dni (letos 59) od 1. januarja, ki jih morajo ženske v primerjavi z moškimi »oddelati brezplačno«.

Dan enakega plačila nadaljuje boj za enakost spolov
Dan enakega plačila, ki ga je Evropska komisija prvič organizirala 5. marca 2011, je simbolno nadaljevanje dolge zgodovine boja za enakost spolov. V okviru prizadevanj za enakost bo 21. marca letos potekal tudi poslovni forum na temo »enakost se izplača«, ki bo obravnaval pomen žensk za evropsko gospodarstvo in strategije za povečevanje enakosti med spoloma.

»Evropski dan enakega plačila nas opozarja, da so ženske na trgu dela še vedno slabše plačane.Čeprav se je razlika v plačilu v zadnjih letih zmanjšala, s tem še ne moremo biti zadovoljni.Ta razlika je še vedno zelo velika in precejšen del premikov na tem področju je dejansko posledica upada zaslužka moških, ne pa povečanja zaslužka žensk. Načelo enakega plačila za enako delo je v Pogodbah EU zapisano že od leta 1957.Skrajni čas je, da se začne v praksi izvajati povsod.To lahko dosežemo skupaj, in sicer ne samo ob dnevih enakega plačila, temveč tudi vseh 365 dni v letu.« – podpredsednica Evropske komisije Viviane Reding, pristojna za pravosodje in temeljne pravice.

Vir: www.ec.europa.eu/slovenija/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Velike-Razlike-Spol-Placilo-Evropa-Podat







Domov
Powered By GeekLog