Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Urbane-Dzugle-Clovestvo-Mesta-Program




Mesta bodo tlakovala pot v nizkoogljično prihodnost

nedelja, 24. oktober 2010 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Človeštvo si je tudi uradno ustvarilo dom v urbanih džunglah. Naša generacija je prva, ki večinoma živi v mestih in trend se bo le še stopnjeval. Metropoli si (21 svetovnih mest že ima več kot 10 milijonov prebivalcev) porabijo tri četrtine svetovne energije in so odgovorni za večino izpustov toplogrednih plinov. Zaščita našega podnebja tako vse bolj pomeni redefinicijo urbanega prostora.

Za zdaj se podnebni napori ne osredotočajo na lokalno raven, ampak na nacionalne programe in akcije. A to je napaka, trdi fundacija PEW (http://www.pewclimate.org/), ki mestom priznava, da so lani izpuste znižala za 23 milijonov ton, kar je enakovredno izpustom 1,8 milijona gospodinjstev.

Če bi lokalnim oblastem v ZDA uspelo slediti svojim zavezam za zmanjševanje izpustov, bi vsa država zlahka dosegla zavezo Obamove administracije o zmanjšanju izpustov za 17 odstotkov pod ravnjo izleta 2005 v naslednjem desetletju. "Na splošno so mesta tista, kjer se bo vse zgodilo," pravi K. C. Boyce,predstavnik organizacije ZDA pri organizaciji "Local Governments forSustainability". Gre za svetovno združenje lokalnih oblasti, ki si prizadevajo za trajnostni razvoj urbanih področij in zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov.

Organizacija je prepričana, da bodo mesta vodila države k nizkoogljični prihodnosti. Mesta imajo po njihovih besedah enkratno moč ustvarjanja takojšnjih sprememb, saj lahko vplivajo na področja kot sta javni prevoz in uporaba prostora. Do sprememb lahko pride tudi brez futurističnih vizij, le z recikliranjem asfalta, boljšo izolacijo stavb, uporabo senzorjev za luči in ohranjanjem vodnih virov.

Lokalne oblasti v ZDA se za zdaj trudijo zmanjšati izpuste na vse možne načine. Boston je sprejel pravila, ki zapovedujejo gradnjo energetsko učinkovitih objektov, v Gainsvillu na Floridi lokalne oblasti plačujejo premije za sončno energijo, ki jo zasebniki pretočijo v električno omrežje, v Babilonu v državi New York pa zasebniki lahko dobijo posojila pri gradnji energetsko učinkovitih objektov.

To da če želimo ustvariti nizkoogljična ali celo ogljično nevtralna mesta, bodo potrebni še drznejši ukrepi. Veliko vprašanje je, kako upravljati kompleksen sistem, kot je sodobno mesto, pravi gradbeni inženir na univerzi v Newcastlu Jim Hall "Tu ni magičnih rešitev. Treba je sestaviti učinkovit sistem ukrepov. Pri nas poskušamo združiti tri ravni: zgrajeno okolje, infrastrukturo in uporabo zemlje.

Prave odločitve nas lahko pripeljejo na pot trajnostnega razvoja,"
pravi Hall. Pojavile se bodo različne politike in tehnologije, najboljše in najučinkovitejše pa bodo kazale pot v prihodnost. "Mesta so centri ustvarjalnosti. Hitra rast in spremembe v mestih prinašajo pravo okolje za razvoj inovacij za zaščito podnebja," je prepričan Hall.


Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Urbane-Dzugle-Clovestvo-Mesta-Program







Domov
Powered By GeekLog