Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Uho-Poslusanje-Glasba-Sluh-Motorika




Sluh ni edina funkcija ušesa

torek, 27. januar 2015 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Intervju z Barbaro Zanchi

Barbara Zanchi, pianistka in glasbena terapevtka, je v Citta della Pieve v Italiji nedavno tega ustanovila "Center za učenje poslušanja" (Centro di Educazione all'Ascolto), kjer potekajo predavanja in ponovni treningi sluha, ki jih je začel izvajati francoski zdravnik, nevrolog ter specialist za ušesa nos in grlo dr. Alfred A. Tomatis. Njegova metoda, znana po imenu "metoda tomatis", "slušni trening" ali "slušna terapija", se danes uporablja v 250-ih državah po vsem svetu.

Zanchijeva se je specializirala za področje avdio psihofonologije, kasneje pa je ustanovila glasbeno združenje "La Musica Interna" in šolo v Bologni. Je tudi italijanska koordinatorka za podiplomske programe glasbene terapije na bristolski univerzi v Veliki Britaniji. Andrea Bistrich je imela z njo intervju za Share International o možnostih in koristnosti novega načina poslušanja.

Share International: Kako ste prišli v stik z delom dr. Tomatisa?
Barbara Zanchi: Kot glasbena terapevtka delam predvsem z zaostalimi otroki in otroki z govornimi motnjami ali problemi splošne zaostalosti. Ko sem pred nekaj leti slišala za dr. Tomatisa, me je takoj začela zanimati njegova metoda zdravljenja, saj dela na enakem področju kot jaz in ima kar nekaj izjemnih rezultatov. Zelo hitro sem se odločila, da ga obiščem v Parizu, da bi sama osebno preizkusila to zdravljenje.

S.I.: Kakšne so bile vaše izkusnje? Ali ste na sebi lahko opazili kakšne učinke?
B.Z.: Prvič sem resnično doživela, kaj pravzaprav pomeni moč zvoka in sem jo lahko uporabila kot pravi vir energije, kot možnost za ponovno delovanje. Po zdravljenju in tudi med njim sem poznala, da sem postala bolj občutljiva za nežne višine zvoka. Učinki so bili očitni, in to celo na fizičnem telesu. Veliko bolje sem se počutila, bila sem nekako uravnovešena, polna energije in sproščena.

S.I.: Kaj je pravzaprav mišljeno s Toma tisovim učinkom?
B.Z.: Kot rezultat njegovih raziskav slušnega procesa in razvoja jezika je dr. Tomatis v zadnjih 45-ih letih razvil obsežen proces učenja in ponovnega privajanja ušesa na zvočno stimulacijo, ki se doseže s posebno tehniko. Dokazal je stimulativne učinke določenih visokofrekvenčnih zvokov na centralni živčni sistem, zlasti na predel korteksa, ki je tudi center mišljenja. Bistvo njegovega dela je uravnovešanje zavestnih dejavnosti v življenju, kot so npr. motorične sposobnosti, občutki, nadzor nad čustvi, spomin in koncentracija ter obnašanje in socialna prilagoditev. Tomatisovo delo se osredotoča predvsem na delovanje srednjega ušesa. Dobro delovanje srednjega ušesa pomeni, da je notranje uho, ki je najobčutljivejši del v celotnem slušnem sistemu, zaščiteno s prilagajanjem zvokom. Tako se zvok lahko zmehča, sicer bi uničil notranje uho. Problem nastane, kadar je mehanizem srednjega ušesa zelo otrpel. Prav s tem pa se ukvarja dr. Tomatis: "z gimnastiko ušesnih mišic" oziroma z drugimi besedami s ponovnim učenjem delovanja srednjega ušesa. Uho bi moralo biti sposobno odpreti se, kadar želimo poslušati, in se zapreti, kadar tega ne želimo.

S.I.: Kako lahko dosežemo, da bo naše srednje uho bolj občutljivo in manj otrplo?
B.Z.: Najprej naredimo preizkus, s katerim ugotovimo, kako oseba posluša. Poslušanje pri tem pomeni aktiven proces; zahteva željo, da odpremo uho, da bi razumeli, kar slišimo. Nekaj slišati pa je bolj pasiven proces. Nekdo lahko namreč zelo dobro sliši, vendar ni dober poslušalec. Graf, ki prikazuje krivuljo poslušanja, kaže veliko pomembnih informacij o fizičnem in čustvenem stanju ter o poslušanju: npr. ali so neki osebi bolj dostopni visoki ali nizki zvoki. Poleg tega se preveri tudi pretekli razvoj: stresno nosečnost, težak porod pa tudi hitro ločitev od matere, prav tako daje možnost raznim motnjam in lahko pomaga odkriti in zgodaj preprečiti slušne probleme. Iz vsega tega lahko izdelamo nekakšen seznam za izboljšanje zmogljivosti te osebe. Sčasoma pa se začne tudi pravo poslušanje. To poteka s pomočjo elektronske naprave, ki se imenuje "elektronsko uho", vključuje pa še slušalke, mikrofon in sistem elektronskih vrat, ki prepuščajo posebne zvoke glede na zahteve posameznih pacientov. To je nekakšen pripomoček za trening in pomoč pravim ušesom, da delujejo brez poškodb.

S.I.. Ali ni to tako, kot da bi živeli s strojem?
B.Z.: Ne. Če imate npr. težave z glasom (npr. če vaš glas ni čist), se lahko to v določenem času popravi, če seveda vadimo vaše poslušanje. To pa se lahko zgodi, če se za začetek zdravite najmanj 60-krat po pol ure 15 zaporednih dni, in sicer vsak dan po 2 uri, temu sledi 3 do 5-tedenski premor, nato pa sledi še 30 zdravljenj v 8 dneh. Zdravljenje pa se glede na različne cilje, želje in potrebe lahko tudi podaljša.

S.I.: Ali se uho samodejno prilagodi zvoku ali moramo na tem delati zavestno?
B.Z.: Ljudje na različnih stopnjah seveda ugotovijo, kaj se dogaja, kaj se spreminja med samim procesom zvočnega zdravljenja. Vendar je kljub temu bolje, če se samo prepustijo in o tem ne razmišljajo preveč. Med poslušanjem ljudje ne smejo uporabljati razuma, temveč morajo početi nekaj, kar je povezano z njihovo desno polovico možganov in igra pomembno vlogo pri celotnem procesu ter je odgovorno za zaznavanje širših razmerij. Lahko rišejo, sestavljajo sestavljanke, ustvarjajo z rokami ali pa se samo prepustijo in poslušajo glasbo kot neke vrste meditacijo. Proces deluje celo med spanjem. Vse to smo opazovali med številnimi zdravljenji s hiperaktivnimi otroki. Navadno niti za sekundo ne morejo prenehati s tistim, kar počnejo. Pet minut po tem, ko so si nadeli slušalke, so vsi zaspali, kar je bilo zanje zelo pomembno, saj so tako našli možnost, da prenehajo z vsemi dejavnostmi in se sprostijo.

S.I.: Omenili ste težave, kot so glasovne motnje, težave z govorom, hiperaktivnost. Ali obstajajo še kakšni drugi resni simptomi, zaradi katerih si ljudje želijo tovrstnega zdravljenja?
B.Z.: Da, veliko jih pride s slušnimi motnjami kot npr. "tinitus" in "manierova omotica", predvsem odrasli pa trpijo zaradi drugih problemov: krize srednjih let, menopavze, depresij, strahu, zaskrbljenosti ali pa pridejo, da bi na splošno izboljšali svoj sluh. Dokazano je že, da je zdravljenje z elektronskim ušesom izjemno uspešno pri ljudeh, ki se želijo hitro naučiti tujih jezikov. Skoraj vsak jezik uporablja različen obseg frekvenc, zato je zelo težko doseči ustrezne pogovorne standarde v kateremkoli jeziku, ki je izven obsega našega lastnega jezika. Prvo pravilo, ki si ga moramo zapomniti, je, da "nag glas proizvaja samo tisto, kar uho lahko sliši". To je zelo pomembno še posebej za glasbenike, pevce in igralce. Skozi leta smo uspešno pozdravili ljudi, ki se s tem srečujejo pri svojem poklicu, vključno z nekaterimi znanimi imeni, kot sta Sting in Gerard Depardieu.

S.I.: Še ena zanimivost, ki sem jo odkril s Tomatisovo tehniko v zvezi s povezavo uho-glas, je, da zvok ne nastaja niti v ustih niti v zgornjem delu telesa, temveč v kosteh.
B.Z.: Drži. Da bi imeli dober glas, morate vaditi na določen način, ki se imenuje "kostni glas". Če uporabite glas tako, da kosti zavibrirajo, kosti delujejo kot filter. Posnemajo nižje frekvence in to, kar ostane, je najboljši del glasu. To se imenuje avdio-vokalni trening. Čim boljši glas ustvariš, tem bolje znaš poslušat, in čim bolje poslušaš, tem boljši je tvoj glas. To je sklenjen krog. Zanimivo je, da je Tomatis to odkril, ko je preštudiral glas Enrica Carusa (njegov glas je poslušal po kasetah), slavnega italijanskega opernega pevca. Najuspešnejša leta v njegovi karieri so bila po nesreči, zaradi katere je za nekaj časa oglušel. Svoj glas je lahko slišal le skozi svoje kosti. S tem, ko si je pomagal s kostmi, se je tudi njegov glas neverjetno izboljšal.
Poslušanje je aktiven proces; zahteva, da si želimo odpreti uho, da bi lahko razumeli, kar slišimo. če nekaj samo slišimo, pa smo bolj pasivni.

S.I.: Glasba, ki se filtrira pri teh slušnih zdravljenjih za tvorjenje visokofrekvenčnih glasov, je v glavnem Mozartova. Zakaj prav njegova?
B.Z.: Tomatis je veliko raziskoval, da bi našel pravo zvrst glasbe za svoje ideje. Prišel je do zaključka, da je najboljša Mozartova glasba in gregorijansko petje. To ne velja samo za umetniško vrednost glasbe, temveč tudi za bogastvo zvoka. Če Mozartovi glasbi, na primer, odvzamemo nizke frekvence, še vedno ostane neverjetno veliko število višjih vibracij.

S.I.: Kaj pa Beethoven, Bach, Schubert in drugi veliki skladatelji?
B.Z.: Pri Mozartu je drugače; Mozart je sposoben odpreti poslušalčevo uho in srce. Ta posebni učinek se je v zadnjih desetletjih izkazal za uspešnega tako terapevtsko kot tudi pedagoško. Mozart je nekoč dejal: "Iščem dve noti, ki se med seboj ujemata." In prav zaradi tega dr. Tomatis pravi, da je več kot le glasbenik, namreč glasba sama, "inkarnacija harmonije". Od Afrike do Azije Mozart učinkuje enako, ne glede na človeško kulturno ozadje, kajti harmonija, ki jo je njegova glasba sposobna ustvariti, je univerzalna, je nekaj, kar prodre globlje v kulturo.
Podobno je z gregorijanskim petjem. Ljudi popelje v stik z ritmom izven njih in tako ustvari harmonijo v vesolju. Medtem ko Mozart deluje na notranjo harmonijo, nas gregorijansko petje združi s posvečenim svetom višje in bolje, kot lahko to storimo sami.

S.I.: Ali to zvrst glasbe uporabljate tudi v otroških programih?
B.Z.: Odvisno od simptomov naših malih pacientov. Za otroke z resnimi težavami, kot so motorične in govorne težave, z nevrološkimi motnjami, kot so cerebralna paraliza, downov sindrom, epilepsija itd. smo razvili posebno zdravljenje, pri katerem kot terapevtsko orodje uporabljamo glas otrokove matere. Materin glas je posnet in močno filtriran, tako da otrok ne razume besed, temveč posluša glas, ki je enak tistemu, ki ga je poslušal, ko je bil še v materinem trebuhu. To mu omogoča, da se vrne v čas svojega rojstva, od koder izvira tudi njegova želja po komunikaciji in prav skozi to simbolično izkušnjo se ponovno vzpodbudi želja po komunikaciji in poslušanju, kar se ustvari nekako na novo in se tudi shrani v spominu.

S.I.: Kako vidite prihodnost glede na nove možnosti poslušanja?
B.Z.: Otroke bi morali učiti, kako naj pravilno poslušajo in kako naj postanejo bolj občutljivi za vse, kar se okoli njih dogaja. Moramo razumeti, da ima zvok na nas tako pozitivne kot tudi negativne učinke. V tem trenutku družba občuti predvsem negativne učinke zvoka. Danes celo v manjših mestih ljudje trpijo zaradi bučnega prometa, hrupa na delovnem mestu, doma, v okolici itd. Vidne posledice nizkih frekvenc so stres, strah in zaskrbljenost. Pravzaprav moramo razviti novo kulturo - tako, v kateri bomo koristno ustvarjali možnosti uporabe zvoka kot metodo harmoniziranja.

Vir: share-international.net/slo

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Uho-Poslusanje-Glasba-Sluh-Motorika







Domov
Powered By GeekLog