Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Turisticni-Aranzma-Agencija-Potnik-Pravi




ZPS: Turistični aranžmaji pod drobnogledom: pravice in obveznosti agencij ter potnikov

nedelja, 26. maj 2013 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Boste dopustniške dni preživeli preko turističnega aranžmaja ene izmed turističnih agencij? Preverite na kaj je potrebno paziti, ko sklepate pogodbo s turistično agencijo, kakšne so vaše pravice in kako ravnati, če gre kaj narobe.

Splošni pogoji potovanja – obvezno čtivo
Agencija vam mora izročiti splošne pogoje potovanja oziroma vam omogočiti lahek dostop do njih. V njih so podrobneje urejene pravice in obveznosti turistične agencije in njenih potnikov, zato jih le skrbno preberite (roki za plačilo, možnosti odstopa od pogodbe, način reklamacije storitev itd.).

Zvišanje cene potovanja po sklenitvi pogodbe
Če je do odhoda manj kot 20 dni, agencija v nobenem primeru ne sme povišati cene.
Če pa je do odhoda ostalo več kot 20 dni, se lahko cena poviša le, če so se spremenile tarife prevoznikov ali menjalni tečaj valute, te spremembe pa so vplivale na ceno potovanja. Možnost zvišanja cene potovanja mora biti predvidena že v potrdilu o potovanju. Če se cena upravičeno zviša za več kot deset odstotkov, lahko odstopite od pogodbe, agencija vam mora vrniti vsa prejeta plačila.

Sprememba programa ali namestitve
Agencija po sklenitvi pogodbe ne sme spremeniti programa potovanja. Zakon izjemoma dovoljuje spremembo zaradi izrednih okoliščin (t. i. višja sila), na katere agencija ni mogla vplivati, se jim izogniti, ali jih preprečiti. Vsi stroški spremembe programa, ki ga je povzročila višja sila, bremenijo turistično agencijo. Če ima agencija zaradi spremembe programa manjše stroške (npr.  nekaterih storitev ni mogla opraviti), mora ustrezno znižati ceno aranžmaja, potnikom pa vrniti razliko.

Če turistična agencija spremeni program brez utemeljenega razloga, imate pravico odstopiti od potovanja in zahtevati vrnitev plačila. Če se program bistveno spremeni, lahko od pogodbe odstopite tudi med njegovim izvajanjem, dolžni ste plačati le stroške že opravljenih storitev.

Ko gre kaj narobe
Če gre karkoli narobe, vam na ZPS svetujemo, da to čim prej sporočite predstavniku agencije že na kraju samem. Če tega ne boste storili, zaradi te pomanjkljivosti po vrnitvi domov ne boste mogli vložiti pisne pritožbe. Opozorilo o napakah naj bo v pisni obliki, dokazilo o tem pa shranite. Nekatere agencije v splošnih pogojih zahtevajo, da mora biti izpolnjen reklamacijski zapisnik, ki ga morate podpisati vi ter predstavnik agencije ali hotelirja. Agencija vam mora že pred začetkom potovanja posredovati tudi kontakt lokalnega predstavnika turistične agencije, kamor lahko naslovite reklamacijo. Če lokalnega predstavnika ni, pa morate dobiti vsaj telefonsko številko, na katero lahko pokličete agencijo.

Če pomanjkljivosti niso bile odpravljene že na kraju samem, lahko po končanem potovanju zaradi nepopolno ali nekakovostno opravljenih storitev zahtevate sorazmerno znižanje cene. Agenciji se morate pritožiti pisno v dveh mesecih po končanem potovanju, pritožbo pa je treba čim bolj utemeljiti. Priporočljivo je, da že med potovanjem pridobite čim več dokazil o pomanjkljivostih (npr. fotografije napak v hotelski sobi, videoposnetki…), še svetujejo na ZPS.

Koristno pa je vedeti tudi, kdaj in kako lahko odpoveste potovanje, ter kako ukrepati, ko potovanje odpove agencija…

Ponudbe turističnih aranžmajev s »super popusti« pod drobnogledom

Praviloma ugodne cene, vendar ne v počitniških terminih
V Sloveniji je vedno več spletnih portalov, ki ponujajo skupinske spletne nakupe po cenah, ki naj bi vključevale izjemno visoke popuste. Na ZPS so izbrane ponudbe vzeli pod drobnogled, ob tem pa bili pozorni, kako ugodne so v resnici in na kaj mora biti potrošnik pozoren pred nakupom kupona.

Nakupovanje kuponov je med Slovenci zelo priljubljeno. To kažejo tudi zadnji rezultati Trženjskega monitorja (april 2013), skladno s katerimi je vsak četrti spletni nakupovalec v zadnjem letu kupil vsaj en tovrsten kupon, to je blizu 100.000 potrošnikov v populaciji od 18 do 65 let.  Največ kuponov je bilo kupljenih za potovanja in počitnice (42 %), za razne izdelke (30 %), gostinske storitve (27 %), druge storitve (25 %) ter za kozmetične storitve (21 %). Da je tovrstna ponudba za potrošnike zanimiva kaže pestra ponudba predvsem počitnic na Hrvaškem ter krajših oddihov v Sloveniji. Nekaj ponudb seže tudi prek slovenskih in hrvaških meja.

Na ZPS so ugotovili, da so cene praviloma nižje kot pri klasičnih agencijah, res pa je tudi, da številne ponudbe vključujejo le namestitev, vse drugo pa je odvisno od potrošnikove izbire. Torej lahko tudi potrošniki sami dokaj preprosto poiščejo prosto sobo ali apartma, ob tem pa ne bodo vezani na nakup kupona, časovne omejitve ipd. »Verjetno bodo morali nekoliko več brskati po spletu in iskati primerne ponudbe, vendar se bo lahko vloženi čas na koncu obrestoval«, še poudarjajo na ZPS.

Nasvet ZPS, na kaj morajo biti potrošniki pozorni pred nakupom kupona:

- Vzemite si čas. Naj vas ugodna ponudba ne premami v hipu.

- Preverite ceno. Na spletnih mestih, kjer ponujajo najem sob/apartmajev, povprašajte ponudnika neposredno.

- Preverite termin. Je apartma takrat, ko ga želite najeti, še na voljo? Ne kupite kupona, preden ne preverite, ali je želeni termin še prost. Številne ponudbe sploh ne veljajo med šolskimi počitnicami ali pa bo zahtevano doplačilo. Takoj po nakupu pa tudi rezervirajte tudi termin.

- Preverite kategorijo namestitve. Naj vas ne zavedejo lepe fotografije. Zahtevajte informacijo, koliko »zvezdic« ima oglaševani apartma, soba, studio.

- Preverite ponudnika. Danes na spletu ni težko najti mnenj drugih gostov: najboljša in najslabša vzemite z rezervo, druge pa upoštevajte. Poleg spletnih forumov preverite še spletni mesti tripadvisor in booking.

- Dodatni stroški. Preverite, ali so v ceno vključeni parkiranje, stroški čiščenja apartmaja, stroški rezervacije, je potrebno doplačilo za otroke…? Ti »dodatki« lahko ponudbo precej podražijo.

- Stroški transferjev. Preverite lokacijo namestitve. S tem ne mislimo samo oddaljenosti v kilometrih od doma, ampak tudi v kraju samem. Boste rezervirali apartma, ki je dva kilometra oddaljen od morja, ali sobo v hotelu zunaj večjega mesta in boste za oglede potrebovali lokalni prevoz?

Ne prezrite:
Na ZPS opozarjajo, da imajo potrošniki največ težav z rezervacijo prostega termina. »Če ugotovite, da kupona ne morete izkoristiti, lahko odstopite od pogodbe v 14 dneh po nakupu, ponudnik skupinskih spletnih nakupov pa vam mora vrniti denar za opravljeni nakup,« svetujejo na ZPS.

Več informacij:
www.zps.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Turisticni-Aranzma-Agencija-Potnik-Pravi







Domov
Powered By GeekLog