Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Toplota-Sonce-Narava-Rastline-Zacimbnice




Kako konzervirati sonce?

ponedeljek, 2. julij 2012 @ 13:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Kako konzervirati sonce?

Besedilo: Sanja Lončar

Trenutno so dnevi dolgi in večinoma sončni. Čez nekaj mesecev pa se bosta toplota in suhost znova umaknili ter odstopili prostor vlagi in temi. Bi lahko poletje konzervirali in si ga prihranili za sive decembrske in januarske dni?

Narava to počne ves čas. Če znamo opazovati, naloga sploh ni tako zahtevna.

Če imate vsaj malo vrta, verjetno tudi sami opažate, da imajo tiste rastline, ki rastejo na soncu, več arome od tistih, ki jih vzgojimo v rastlinjakih. To je še najbolj izrazito pri začimbnicah, ki dobesedno živijo od sonca. To, kar imenujemo aroma in vonj, je dejansko eterično olje, ki ga rastlina pod vplivom sončnih žarkov ustvarja v svojih delih telesa.

Sonce lahko zavonjate!
Če se boste svojih začimbnic – zraven tega, da jim zaželite dobro jutro – tudi dotaknili, vam bodo prišepnile še eno koristno skrivnost. V določenih dnevih komaj kaj dišijo. So pa tudi takšni dnevi, ko se jih ni treba niti dotakniti in že nas objame njihov vonj. V večini primerov boste opazili, da so dnevi, ko rože in začimbe najbolj močno dišijo, v setvenem koledarju M. Thun opisani kot dnevi za cvet. To pomeni, da so to dnevi, ko je najbolj prisoten eter svetlobe, kar praktično pomeni tudi to, da je takrat v rastlinah največ eteričnega olja.

Zato vse zdravilne rastline in začimbe (ne glede na to, ali nabiramo stebla, liste ali cvetove) nabiramo »na dan za cvet«, saj želimo zajeti največ valovanja svetlobe in zdravilnih učinkovin, ki so praviloma skrite v eteričnem olju. Včasih pa se zgodi, da nas rastline presenetijo. V koledarju piše, da je dan za cvet, vonj pa ni čisto takšen, kot bi moral biti? So se avtorji setvenega koledarja zmotili? Komu boste verjeli? Priporočam vam, da vedno verjamete rastlinam. Najprej potipajte in povonjajte, šele nato nabirajte.

Je že res, da so globalne konstelacije takšne, kot jih opisuje setveni koledar, vendar pa se rastline odzivajo tudi na mikropodnebne spremembe. Če se pripravlja nevihta, rastline to začutijo. Nekatere to tudi pokažejo, in sicer tako da zaprejo svoje cvetove. Razen tega vidnega znaka se v rastlinah dogaja tudi veliko drugih sprememb. Sadeži naenkrat izgubijo svojo sladkost, v zdravilnih rožah pa je manj zdravilnih učinkovin. Rastline dobesedno evakuirajo svoje snovi v območje korenin, da jih imajo na razpolago za celjenje, če bi jih nevihta prizadela. Zato je pred nevihto nesmiselno nabirati sadje ali zelišča. Opažam, da tudi pršenje chemtrailov vpliva na rastline. Rastline pa se odzivajo tudi na druge oblike okoljskih stresov.

Zato je vplivov, ki jih setveni koledar ne more predvideti, vedno več. Tako nimamo druge izbire, kot da razvijemo lastno senzibilnost in uporabimo lastna čutila, da prepoznamo pravi trenutek za nabiranje.

Kako shranjevati?

Če želimo ohraniti valovanje svetlobe v sadežih, zeliščih ali zelenjavi, potem jih ne smemo dati na led ali v vodo. Največ energije sonca – ta se meri z ohranjanjem eteričnih olj in visokega valovanja – dosežemo, če rastline posušimo ali vložimo v sol ali v olje.

Sušenje je tako preprosto, poceni, energijsko in prostorsko varčno. Večina težav s sušenjem izhaja iz napačnega trenutka nabiranja. Če ste rastline pomotoma pobrali na dan za list, ko imajo v sebi zelo veliko etra vlage, bo sušenje zelo zahtevno in obstaja velika verjetnost, da bo posušeno kmalu splesnilo ali dobilo zatohli vonj.

Če ste izbrali pravi trenutek, potem morate le še izbrati pravo tehniko sušenja. Ko sem prvič obiskala Sonnentor, sem bila presenečena nad spoznanjem, da za kakovostno sušenje zadostuje, da je temperatura zraka le za 1 stopinjo višja od temperature okolja. Na hitrost sušenja pa bo najbolj vplivala hitrost gibanja zraka. Torej v večini primerov ne potrebujemo sušilnice, temveč le prepih!

Še bolj me je presenetilo, da jim nekaj sto kilometrov bolj severno od nas uspe pridelati začimbnice, ki imajo več arome od tistih, ki sem jih nabirala ob obali morja. Da ne gre le za moje subjektivno doživetje, pričajo tudi mednarodne nagrade. (Njihova meta je npr. na mednarodnem ocenjevanju na Japonskem razglašena za eno najboljših na svetu).

Torej, sneg, dolga zima in vlaga niso ovira, da pridelamo zelišča polna moči sonca. Če le vemo kako. Male skrivnosti velikih mojstrov ohranjanja začimb in zelišč bomo v juliju spoznavali na tridnevnem začimbnem seminarju v Avstriji (link: http://www.zazdravje.net/aktualno.asp?novica=1423).

Če znajo sonce shraniti rastline, zakaj ne bi tega počeli tudi ljudje?
Narava je tudi nam omogočila, da vpijamo sonce in ga uporabljamo tudi takrat, ko bo njegova moč na nebu upadla. S sončenjem si v lastna tkiva nalagamo svetlobo, iz katere telo izdeluje vitamin D, ki ga nato uporabljamo, ko dobava »svežega sonca« upade.
V prejšnjih novicah smo vam, vsaj upamo, podali dovolj dokazov, da je tveganje obolevnosti za rakom kože veliko večje pri ljudeh, ki so manj na soncu. (Glejte članek: Logika na preizkušnji) Seveda nikomur ne priporočamo poletnega žganja na žgočem soncu. Ena urica zjutraj in ena urica popoldne sta namreč povsem dovolj, da zaužijete odličen dnevni odmerek svetlobe in si jo shranite tudi za zimske dni.

Ne dvomim, da bi radi svojo shrambo napolnili s kar se da veliko sončka, zato vam bodo morda koristili tudi naslednji nasveti.
Dr. Budwigova je ugotovila, da so se nekateri ljudje že toliko »razglasili« od narave, da ne morejo več »loviti« in »vsrkavati« sončnih žarkov. Zato jih svetloba moti in jim je na soncu hitro slabo. Skozi svoje proučevanje delovanja maščob je Budwigova prišla do spoznanja, da valovanje naših celic mora biti v resonanci z valovanjem sončne svetlobe, da bi lahko bila ta svetloba za nas blagodejna. Kako bomo znova naravnali notranjo anteno, da bomo lahko lovili »Radio Sonček«?

Odgovor se skriva v omega 3 maščobnih kislinah, ki imajo zelo visoko valovanje in ko jih je v telesu dovolj, omogočajo, da celica lažje sprejema svetlobo. To obenem pomeni, da bo tudi celotno valovanje celic, tkiv in teles višje – kar pomeni zdravje. Branje knjižic Rak-problem rešitev in Laneno olje, dr. Budwigove vam ne bo vzelo več kot dva popoldneva – to je čas, ki ga boste prej ali pozneje zapravili v kakšni izmed čakalnic pri zdravnikih, ko bo pomanjkanje svetlobe v vaših celicah pripeljalo do kakšne degenerativne bolezni.

V času delovanja dr. Budwigove je bila ponudba olj, ki vsebujejo omega 3 maščobe, precej omejena. Danes, ko se zavedanje o nujnosti teh maščobnih kislin povečuje, je na voljo kar nekaj odličnih virov teh dragocenih maščob: orehovo, konopljino, gorčično, laneno, ričkovo olje itd. Če želite iz poletnih mesecev nabrati čim boljšo zalogo sončne svetlobe, zelo priporočamo, da v prehrano vključite dobre naravne vire omega 3 esencialnih maščobnih kislin.

Ohranjanje začimb s sušenjem

Sušenje je najstarejša metoda shranjevanja zelišč, sadja in zelenjave. Kljub temu, da je danes bolj moderno vlaganje in zamrzovanje, ima sušenje še vedno svoje prednosti. Srednje trd karton zvijemo v obliko tunela, ga obtežimo, da ga veter ne bo odpihnil, in vanj položimo zelišča. Sonce bo segrevalo površino tunela, znotraj pa bo vedno topel prepih. Večina začimb bo posušenih že v nekaj urah. Takšen način je še posebej primeren, če živite v krajih, kjer so noči zelo vlažne in je treba zelišča posušiti v enem dnevu.

Kako pripraviti najboljše šentjanževkino olje?
Predvidoma bodo najbolj ugodni dnevi za nabiranje šentjanževke 29. in 30. junij, v višjih legah 7., 8. in 18. julij. Sveže odprte cvetove nabiramo dopoldne v stekleni kozarec. Takoj ko smo ga napolnili s cvetovi, ga zalijemo s kakovostnim oljčnim oljem in postavimo na sonce. Od svežine in kakovosti olja bo odvisno, kako dolgo bo vaš preparat ohranil svoje moči, zato pri olju ne skoparite.

V večini knjig boste našli napotke, da pustimo pripravek stati na soncu od 4 do 6 tednov. V pogovoru s strokovnimi podjetji, ki tudi analitično spremljajo preparate, ki jih pripravljajo, sem izvedela, da je to predolgo. Pravi čas namakanja naj vam pove barva pripravka. Ko postane rubinsko rdeč, imate v rokah najboljšo možno kakovost. S podaljševanjem sončenja se količina učinkovin ne bo pomembno zvišala, vendar pa se bo začel razkroj cvetov, kar bo zmanjšalo kakovost celotnega pripravka in tudi njegov rok uporabe.

Iz izkušenj povedano in v odvisnosti od števila sončnih dni, je optimalni čas približno dva tedna. Takrat olje precedimo in shranimo v steklenicah v temnem prostoru. Če po nekaj mesecih opazite, da se na dnu stekleničke nabira usedlina, vsebino pazljivo ponovno odcedite, in sicer vse razen usedline.

Resnice in zmote o šentjanževkinem olju
Že dejstvo, da začne šentjanževka cveteti v trenutku, ko je dan najdaljši, vam pove, da imajo njeni cvetovi posebno povezavo s soncem. Oljni izvleček (macerat) šentjanževke ima veliko blagodejnih učinkov. Alfred Vogel je zapisal, da ljudem, ki si vsaj dvakrat na teden zvečer po prhanju še vlažno kožo namažejo s tem oljem, ne bo treba skrbeti zaradi raka kože.

Nekateri to razlagajo z dejstvom, da šentjanževkino olje zdravi poškodbe kože. V luči spoznanja, da se rak pojavi tam, kjer je premalo svetlobe, je morda delovanje tega pripravka drugačno. Prinaša sonce tudi tistim celicam, ki so bile zanj prikrajšane. Če ga uporabljate čez poletje, je zelo pomembno, da to počnete PO sončenju in nikoli PRED sončenjem. To ni olje za sončenje, saj lahko izzove fotosenzitivnost.

Šentjanževka je zelo poznana kot rastlina, ki vpliva na počutje. V dolgih zimskih dneh žlička takšnega olja na telo deluje, kot da bi na nas posijal sonček. Ne gre za poezijo, temveč za preverjeno protidepresivno delovanje šentjanževke, ki resnično spodbuja naše žleze, da izločajo hormone, ki jih sicer izločajo pod vplivom sonca. Zato je tudi veliko naravnih antidepresivov pripravljenih na osnovi šentjanževke.

Na seznam nevarnih zmot sodi tudi nezavedanje o hormonskih močeh šentjanževke. Gre za tako močen pripravek, da odpravlja delovanje kemikalij, ki bi rade delovale na naše hormone. V večini primerov je to zelo dobrodošla novica. Če uživate hormonsko kontracepcijo, jo lahko šentjanževka lahko izniči. Temu pojavu, ki ga zagledate čez 9 mesecev, rečemo šentjanževkini otroci. Samo toliko, da veste.

Stara znanja za nove čase

Ali ste tudi vi opazili, da je z večino sodobnih knjig o zeliščarstvu tako kot z družbo v celoti? Vse lepše so videti in vse bolj prazne po vsebini. Tudi zakonodaja, ki vse bolj omejuje promet z zelišči, prispeva k temu, da se ljudsko znanje izgublja. Kot svoj prispevek k obujanju starih znanj in spoznanj je založba Amaletti izdala ponatis knjižice Zdravilna zelišča avtorja Ivana Künzleja, ki je bila v Sloveniji zadnjič natisnjena leta 1914. Presenečeni smo, da je naklada knjige le 400 izvodov. Vemo namreč, da vas je vsaj desetkrat toliko, ki bi vas ta tema zanimala.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Toplota-Sonce-Narava-Rastline-Zacimbnice







Domov
Powered By GeekLog