Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Toplagreda_Anarhija_Kjotu_Dokument




Po kjotu toplogredna anarhija?

sreda, 5. september 2007 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Razvite države niso pripravljene za korenito zmanjšanje toplogrednih plinov, je pokazala petdnevna pripravljalna konferenca za letno srečanje konvencije Združenih narodov o klimatskih spremembah (UNFCCC), ki se je končala na Dunaju.

V sklepnem dokumentu tako niso niti omenili možnosti, da bi decembra na Baliju podpisnicam omenjene konvencije predlagali, da po izteku kjotskega protokola kot vsaj neobvezujoče vodilo sprejmejo 25- do 40-odstotno zmanjšanje toplogrednih plinov do leta 2020.

Strah pred zavezami

Na Dunaju se je zbralo več kot tisoč delegatov iz okoli 150 držav ter vrste podjetij, mednarodnih inštitucij in nevladnih okoljevarstvenih organizacij, da bi pripravili teren za spopad z nedvomnim človeškim vplivom na pregrevanje ozračja po letu 2012, ko bodo presahnile zaveze podpisnic kjotskega protokola o zavezujočem zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v ozračje, v katerega žal nista vključeni največji onesnaževalki ZDA in Kitajska.

Na dunajskem sestanku so se predstavniki Evropske unije in mnogih držav v razvoju, med njimi Kitajske in Indije, zavzemali za strogo odmerjeno zmanjšanje izpustov v industrijskih deželah, da bi na tak način pogovori o boju proti globalnemu pregrevanju ozračja postali tudi učinkoviti. Rusija, Japonska, Kanada, Nova Zelandija in Švica so temu odločno nasprotovale in s tem tudi za zdaj onemogočile poskuse, da bi zaveze iz kjotskega protokola podaljšali v prihodnje desetletje in jih po možnosti še zaostrili.

»To je glasovanje za apokalipso,« je dogajanje na pripravljalni konferenci UNFCCC ocenila Stephanie Tunmore iz Greenpeacea. Od 25- do 40-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v razvitih državah je po trditvah znanstvenikov že danes nujno za preprečitev najnevarnejših klimatskih sprememb, ki sprožajo neobičajne nevihte, topljenje ledenikov in dvigovanje morske gladine.

»Japonska se je pripravljena sprijazniti, da bodo tajfuni in poplave uničili njeno obalo, Švico ne skrbi izginjanje njenih zadnjih ledenikov,« so okoljevarstveniki z žalostjo ugotavljali ob za njih povsem nerazumnem obnašanju delegatov nekaterih držav na dunajskem sestanku, pri čemer so navajali, da sam kjotski protokol ni nobena huda zaveza.

Ta namreč 36 industrijskim državam, ki so ga podpisale, nalaga, da emisije toplogrednih plinov v prihodnjih petih letih zmanjšajo za pet odstotkov, torej pod tiste iz leta 1990, in tako naredijo prvi korak k preprečevanju najbolj črnega scenarija, po katerem se bo Zemlja skuhala v lastni topli gredi. Dunajski pogovori so ne nazadnje tudi za 169 podpisnic kjotskega protokola predstavljali veliko priložnost, da se večina držav vendarle zaveže k novim omejitvam emisij, o katerih bi se morali dokončno dogovoriti vsaj do izteka leta 2009, če ne želijo sedanjega sporazuma leta 2012 enostavno spraviti na smetišče zgodovine.

Merklova za enakovredne emisije

Nedvomno bo nove odgovore na ravnanja industrijsko razvitih po izteku kjotskega protokola dal že za konec septembra napovedan sestanek tako imenovanih glavnih proizvajalk toplogrednih plinov v Washingtonu pod taktirko predsednika Georga Busha, ki je preprečil pristop ZDA h kjotu.

Evropska unija je že v začetku letošnjega poletja napovedala, da bo do leta 2020 enostransko omejila svojo emisijo za 30 odstotkov, nemška kanclerka Angela Merkel, ki se mudi na daljnevzhodni turneji, pa je včeraj prav v Kjotu ponudila deželam v razvoju nov kompromis v pogajanjih. Predlagala je, da bi jim dovolili rast emisij toplogrednih plinov na prebivalca ob njihovem sočasnem zmanjšanju v razvitih deželah, dokler se ne bi obe vrednosti izenačili.

Trenutno so emisije na prebivalca v razvitem svetu daleč nad tistimi v deželah v razvoju. Tako je Američan odgovoren za 20 ton CO2 na leto, prebivalec EU povprečno za 9 ton, Kitajec pa za 3,5 tone ob svetovnem povprečju, ki znaša 4,2 tone CO2 na leto.

Vir: dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Toplagreda_Anarhija_Kjotu_Dokument







Domov
Powered By GeekLog