Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Topinambur-Krompir-Prehrana-Hrana




Topinambur namesto krompirja

sobota, 5. december 2015 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Bern Jurečič v Karme plus

Stari latinski pregovor pravi, da se med usti in zalogaji lahko zgodi marsikaj. Če temu dodamo še stres, pospešeni sodobni čas, reklame, ki nam obljubljajo večno mladost, pa zdravje kar čez noč – za paniko je razlogov več kot dovolj!

A ne bojte se! Obrnite se k sebi in k zdravilni moči narave, enostavni, močni, učinkoviti, zanesljivi in večni. Predvsem pa spoznajte svojo notranjo moč, tokrat iz zornega kota, o katerem se ne ve veliko – kislo-bazičnega ravnotežja.

Prehrana po opravljenem testu na intoleranco hranil (pred nekaj leti se je ta vrsta testiranja pojavila tudi pri nas, zelo veliko Slovencev pa se je odšlo testirat v tujino) sama po sebi pelje k veliki razbremenitvi metaboličnih in imunoloških procesov v našem organizmu. Naslednji pravi korak je izbira živil ali njihovih kombinacij glede na njihovo sposobnost alkaliziranja organizma, kar bi se lahko v prenesenem smislu imenovalo tudi "Stop razvoju številnih kroničnih bolezni!"
Za začetek spoznajmo topinambur!

Lahko raste na domačem vrtu

Krompirju precej podobna gomoljnica, ki je bila v prejšnjih časih precej bolj znana, a se v zadnjem času spričo svoje uporabnosti in koristnih lastnosti spet prebija v ospredje, izhaja iz severne Amerike, kjer je predstavljala pomembne delež rastlinske prehrane tamkajšnjih Indijancev. Ko je pred dobrim stoletjem zašla tudi v Evropo, se je je takoj prijelo ime ameriški krompir, saj je topinambur tako po obliki kot sestavi krompirju zelo podoben. V naših krajih se ga je prijelo kar nekaj imen, kot na primer gomoljasta sončnica  ali pa laška, papeževa oziroma svinjska repa, in vendar botanično nima nobene povezave ne s krompirjem in ne z repo, s sončnico pač. Gre namreč za visoko, do dva metra višine zraslo rastlino z lepim rumenim cvetom. Pogosto raste ob potokih in rekah ter krasi marsikateri vrt.

Sicer pa je topinambur večletnica, ki se razmnožuje iz gomoljev. Le-ti so vretenasti in podolgovati, nekako do deset centimetrov dolgi. Edina njegova večja slabost je ta, da ga ne moremo skladiščiti tako dolgo kot krompirja, kar pa nadomesti s prednostjo, pri kateri ga čez zimo pustimo v zemlji in ga izkopavamo po potrebi in sproti, če le ni zamrznil v njej, pri čemer pa je treba poudariti, da prenese temperature tudi do -30 °C. Zato je v zimskih mesecih zelo dobrodošel kot sveža zelenjava neposredno z vrta.

Njegovo ime smo Slovenci dobesedno prevzeli iz nemščine, medtem ko mu angleži pravijo "jeruzalemska artičoka" (Jerusaleme artichoke), Italijani girasole terra, Španci patata, Srbi divlji ili slatki krompir (kar govori o sladkosti njegovega okusa), Hrvati čičoka itn. Latinsko ime rastline je Helianthus tuberosus, kar tudi kaže na sorodnost s sončnico (helianthus).

ZDRAVILNE LASTNOSTI

Pri njegovem videzu se podobnost med njima tudi konča. Celo sestava ni slična, saj namesto škroba topinambur vsebuje inulin, polisaharid, ki vsebuje fruktozo. Njegova vsebnost je okoli 20 %. Pri tem imajo v jeseni izkopani gomolji višjo vsebnost inulina kot tisti, ki jih izkopljeno pozimi ali spomladi. To daje topinamburju največjo prehransko prednost.
Inulin je probiotik, ki spodbuja razvoj koristnih črevesnih bakterij. Le-te v svojem okolju, v človeškem črevesju, uničujejo škodljive mikroorganizme črevesne flore, kot na primer salmonela, kandida, Escherichia coli (E. coli) in druge. S tem preprečuje črevesne infekcije, izboljšuje adsorpcijo mineralov (zlasti kalcija, magnezija in železa), jačajo imunski sistem in koristijo pri preprečevanju črevesnega raka. Inulin poleg tega obnavlja floro v primeru jemaja antibiotikov, normalizira nivo trigliceridov in holesterola v krvi ter postopno zmanjšuje maščobne obloge. Zaradi vsega tega je topinambur zelo koristen tudi za sladkorne bolnike.

Podobno kot krompir je tudi topinambur bogat vir kalija, kalcija, železa, vitamina C, folne kisline in vitaminov B1 in B2, D ter provitamina A (betakarotin). Topinambur je zanimiv tudi kot vir esencialnih aminokislina, torej tistih aminokislin, ki jih organizem sam ne more proizvajati.

Dandanes, v času številnih alergij na hrano topinambur predstavlja kot obliž za izboljšanje zdravja in vitalnosti. Poleg tega je koristen pri zmanjševanju krvnega tlaka, kardioobolenj, anemije, osteoporoze in diabetesa, priporočajo pa ga tudi kot preventivno sredstvo pri teh boleznih.

USTVARJA KISLO BAZIČNO RAVNOTEŽJE

Topinambur spada med hranila iz nevtralnega dela spektra, zato je dobrodošel kot tisti, ki nas lahko vpelje v ravnotežje med kislostjo in bazičnostjo. Vsi naši organi lahko normalno delujejo samo takrat, ko so količine kislih in bazičnih snovi v telesu uravnotežene.
"Zakisanost" naše notranjosti je lahko dejavnik, ki bo pripeljal do nove bolezni ali obujanja starih. Prav tako lahko zakisanost pomeni osnovo za številne nespecifične simptome, katerih spisek ni kratek:

Priprava topinamburja

Najpogosteje ga pripravljamo tako kot krompir, večinoma kot pečenega ali kuhanega. Če naj bi ga rezali, naredimo to tik pred obdelavo, saj zelo hitro potemni. (Pazimo: Prvič se ga ne prenajejmo, ker povzroča pline.) Neolupljeni topinambur kuhamo 10-15 minut, olupljenega in narezanega pa 5-8 minut.

Svež topinambur lahko pripravimo kot tanke rezine in ga uporabimo v solati ali mariniranega v malo deviško stisnjenega olivnega olja.
Pražimo ga vedno skupaj z drugo zelenjavo in na olivnem olju. Topinambur se bo zmehčal v 5-6 minutah.
Lahko ga zmeljemo s paličnim mešalnikom za kremno juho.
Poskusimo lahko tudi pire iz topinamburja, dodajmo mu malo popra ali katere koli druge začimbe.

Ker ga je pri nas mogoče dobiti tudi v drugih oblikah (moka, zdrob), lahko topinambur dodajamo različnim jedem, zaradi rahle sladkosti pa tudi pecivu, pitam, medenjakom, suhemu sadju in podobno.

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Topinambur-Krompir-Prehrana-Hrana







Domov
Powered By GeekLog