Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Thermana-Zdravje-Hrbtenica




Namenite več pozornosti stabilizaciji hrbtenice

ponedeljek, 8. marec 2010 @ 21:47 CET

Uporabnik: Pozitivke

NAMENITE VEČ POZORNOSTI STABILIZACIJI HRBTENICE

Bolečina v križu ali hrbtenici je izkušnja, s katero se sreča skorajda vsak odrasel človek, v blagi ali težji obliki. Pogosto nam onemogoča normalno gibanje ali opravljanje vsakodnevnih aktivnosti. Razloge za bolečino lahko iščemo povsod, na primer ohlapne mišice, hitri nenadni gibi, dvigovanje stvari, dejstvo pa je, da je 80 odstotkov bolečin v križu neznanega vzroka.

Vedno več je bolnikov z različnimi obolenji in stanji, ki zahtevajo prisotnost fizioterapevta. Učinkovit fizioterapevtski program je odvisen od prepoznavanja bolnikovih težav in uporabe ustrezne terapije, na ustreznem mestu.

V individualnem programu Cyriax terapije, fizioterapevt opravi preiskavo vratnega oziroma ledvenega dela hrbtenice, vključno z oživčenjem in prekrvavitvijo ter ugotavlja, v katerem delu nastajajo težave. Na podlagi dobljenih rezultatov, nato s pomočjo manualnih tehnik po metodi Cyriax obravnava obolelo ali poškodovano strukturo.

Poleg tega je v individualni pristop vključena tudi vadba in učenje stabilizacije hrbtenice. Vadba stabilizacije hrbtenice je edinstveni sistem, bodisi kot učenje posameznika ali kot skupinska vadba. Povezuje vaje za krepitev in gibljivost v skladu s pravilnim dihanjem.

Bolečina v križu vsekakor pripelje do strukturnih sprememb, zaradi tega se moč mišic hrbta uvršča med potencialne dejavnike tveganja za razvoj bolečine v hrbtenici. Hrbtne mišice so sestavljene iz povrhnje in globoke skupine. Povrhnja skupina mišic je namenjena gibanju, globoka skupina mišic hrbta pa je neposredno povezana z biomehaniko hrbtenice.

S pravilnim aktiviranjem oziroma napenjanjem mišic, katere so dgovorne za stabilizacijo povečamo njihovo moč, moč trupa, izboljšamo telesno držo, olajšamo bolečine ter ugodno vplivamo na psihofizično počutje. Prav tako vplivamo na povečanje dihalne kapacitete, okrepitev srčno žilnega sistema. Mišice, katere so odgovorne za stabilizacijo hrbtenice so: globoke trebušne in hrbtne mišice, mišice medeničnega dna ter trebušna prepona. Zmanjšana moč mišic trupa in hrbtenice je ena najpomembnejših značilnostih pacientov z bolečino v vratnem oziroma v ledvenem delu hrbtenice.

Zato ima stabilizacija hrbtenice kot terapevtska vadba pomembno vlogo v rehabilitaciji kot tudi preprečevanju bolečin v križu.

Z MANUALNO TERAPIJO IN Z VADBO STABILIZACIJE USPEŠNO POMAGAMO PRI:

• STANJU PO POŠKODBAH MEHKIH TKIV
• STANJA PO PROMETNIH NESREČAH ( NIHAJNE POŠKODBE VRATNE HRBTENICE)
• AKUTNIH BOLEČINAH V VRATU, KRIŽU
• KRONIČNIH BOLEČINAH V HRBTENICI
• UKLEŠČENJE DISKA (PROTRUZIJA DISKA)
• PO OPERATIVNIH POSEGIH NA HRBTENICI
• OSEBAM Z OSTEOPOROZO IN OSTEOPENIJO
• ŽENSKAM V POPORODNEM OBDOBJU


Vadba se izvaja izključno pod nadzorom fizioterapevta, je ciljna, s pristnim in individualnim kontaktom, ter motivacijo za opravljanje vadbe stabilizacije. Poleg terapije vam svetujemo kako ukrepati pri bolečinah v hrbtenici.

Simona Novak, diplomirana fizioterapevtka, Thermana Laško
www.thermana.si


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Thermana-Zdravje-Hrbtenica







Domov
Powered By GeekLog