Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Terapevtska-Hipnoza-Samohipnoza-Ucenje




Hipnoza in samohipnoza

sreda, 12. april 2017 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Piše: Tatjana Svete v novih Misterijih www.misteriji.si

Vstop v hipnozo je zgolj stvar namere
S hipnozo spremenimo tiste dele življenja, ki nam niso pogodu; izboljšamo lahko skoraj vse v življenju, od boljšega učenja, hujšanja, prenehanja kajenja … do brezbolečinskega obiska pri zobozdravniku. Skoraj ni področja v življenju, kjer ne bi mogli izkoristiti prednosti hipnoze. Za dolgotrajno vplivanje na naše spreminjanje je primerna samohipnoza. Iz povsem praktičnih razlogov: ni nam treba obiskovati terapevta. Terapijo opravljamo kar doma. Sami.

Z enakim učinkom, kot da bi bili pri hipnoterapevtu. O hipnozi in samohipnozi, ki nam pride prav na mnogoterih področjih vsakdanjega življenja, smo se pogovarjali z Božidarjem Grilcem, mednarodno priznanim hipnoterapevtom, mojstrom hipnoze.

Svojo pot je pred več kot tridesetimi leti začel kot odrski čarodej in hipnotizer. Kasneje je početje nadgradil s terapevtsko hipnozo. Kot hipnoterapevt pomaga ljudem, ki se spopadajo z alkoholizmom, astmo, plešavostjo, depresijo, močenjem postelje, glavobolom, nespečnostjo, zgubljanjem spomina, potovalno slabostjo, grizenjem nohtov, telesno bolečino, pred porodom, z neuspehom v prodaji, premajhnim samozaupanjem, samodisciplino, strahom pred nastopanjem, odločitvijo, da prenehajo s kajenjem, jecljanjem, psihično napetostjo, z namero o hujšanju, zmanjšanju psihične napetosti, preveliko živahnostjo …

Za svoje početje je pred desetletjem pridobil znanje na ameriški šoli hipnoterapije, postal je član Ameriške zveze hipnoterapevtov in si pridobil inštruktorski certifikat hipnoterapije na Floridi. Zadnja leta izobražuje nove hipnoterapevte v Sloveniji, Italiji, na Hrvaškem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.

Pod njegovim okriljem deluje večina priznanih hipnoterapevtov v Sloveniji. Prireja delavnice za samohipnozo, skupinske regresije in druga izobraževanja.

Kaj je hipnoza?
Hipnoza je stanje močnega fokusa, ko smo močno osredotočeni na nekaj. Ko to delamo s terapevtom, se osredotočimo na njegov glas. Te pozornosti na nekaj se naučimo, z nekim postopkom, znakom, besedo …

Lahko hipnotizirate vsakogar?
Vstop v hipnozo ni odvisen od tehnike, moči, energije. Je zgolj stvar namere. Če pridete k meni z namero, da boste vstopili v hipnozo, boste vstopili. Če pridete v dvomih, bo že težje. Če pridete z mislijo, da verjetno ne bo šlo, potem res ne bo šlo. Govorim iz izkušenj.

Kaj je torej hipnoza?
Grobo gledano je hipnoza neposreden kontakt s podzavestjo; pod pogojem, da se zavest kolikor je le mogoče ne vtika v proces. To pomeni, da zavest ne analizira besed, ki vam jih izgovarjam, dokler je to v skladu z vašimi načeli in željami.

Kdaj zdrsnemo v hipnozo?
Ko preskočimo kritični faktor, ko preskoči tisti del naše zavesti, ki je neke vrste psihični filter, ki vsako stvar, ki pride do nas, analizira in pobere, kar mu odgovarja, in to spusti naprej, da gre v našo podzavest. Bolj ko se kritični faktor v hipnozi odmakne, globlja je hipnoza in lažje je delati.

Ali je kritični faktor težko preskočiti?
Ne mislite, da je težko preskočiti kritični faktor. Za doseganje hipnoze hipnoterapevt to naredi z vašim soglasjem, pa tudi v vsakdanjem življenju dosti dejavnikov preskakuje naš kritični faktor: začne se s starši, šolo, dobrimi prijatelji, verskimi ustanovami, raznimi zborovanji, televizijo in drugim. Ko boste naslednjič opazili reklamo, ki vam je všeč, je zagotovo preskočila vaš kritični faktor. Tako smo pravzaprav večkrat dnevno v kratki hipnozi, pa tega niti ne opazimo.

Kaj je terapevtska hipnoza?
To je dovoljeno spremenjeno stanje vaše zavesti, ki ga kontrolirate vi in lahko hipnozo kadar koli prekinete. V hipnozi ne spite! V hipnozi se vedno zavedate vsega okoli vas. Hipnozo lahko kadar koli prekinete. V hipnozo greste, ker vi tako želite, ne pa zaradi hipnotizerjevega vpliva. Hipnotizer je samo vodič.

Se samohipnoze lahko naučimo sami?
Da. A je to težko. V knjigah vse piše, a hipnotično stanje občutijo le redki. Tako tudi v najgloblji hipnozi, ko rečem, da odprete oči, in vas vprašam, ali čutite kakšno spremembo in ali sploh čutite, da ste v hipnozi, večina odgovori, da ne. To neobčutenje hipnoze je najpomembnejši razlog, da le redkim uspe priti do samohipnoze po nasvetih knjige. Zaradi neobčutenja tega stanja. Lahko, da so bili v globoki hipnozi, pa tega niso niti opazili.

Kako pa se naučimo samohipnoze?
Najlažje s pomočjo hipnotizerja; ta postopek nadzira in nas popelje v globoko hipnotično stanje. Tam naroči naši podzavesti, naj si to stanje zapomni. In naj nas, ko bomo v prihodnosti uporabili geslo, v trenutku zopet popelje v to stanje. Temu rečemo hipnotična reindukcija. Geslo je lahko moje ali vaše.

Učite ljudi samohipnoze?
Da. V skupinah do deset ljudi; v skupinah se človek lažje sprosti. Če ste denimo malo »zategnjeni«, se v skupini lažje prepustite, ker ni vse osredotočeno na vas. Ko pa je hipnoterapevt skoncentriran le na eno osebo, lahko pri njej pride do zavor.

Kaj je samohipnoza?
To je postopek, kjer sami vstopate v hipnotično stanje z določenim namenom. Ne gre za teoretično zadevo, kjer mižite in si ponavljate sugestije. Gre za pravo hipnotično stanje, v katero vas mora prvič popeljati hipnoterapevt, nato pa ga sprožate sami.

Kje vse lahko pomaga hipnoza ali samohipnoza?
Hipnoza je lahko uspešna, ko obravnavamo alkoholizem, astmo, plešavost, stiskanje zob med spanjem ali v jezi, depresijo, močenje postelje, glavobol, migrenski glavobol, nespečnost, izboljšanje spomina, potovalno slabost, grizenje nohtov, obvladovanje bolečin, brezbolečinski porod, odlašanje na »jutri«, neuspeh v prodaji, premajhno samozaupanje, samodisciplino, velik strah pred nastopanjem, prenehanje kajenja, jecljanje, uspeh v življenju, preveliko temperamentnost, psihično napetost, hujšanje …

Ko dobimo napad lakote, potrebo po cigareti, uporabimo samohipnozo?
Ne, to ne deluje tako. Samohipnoza deluje tako, da napada ne boste niti dobili. Ker cigarete izginejo iz vašega življenja. Najprej pridete k meni na delavnico, da vas naučim samohipnoze. Potem se vrnete še nekajkrat k meni na skupinska srečanja. Na enem od teh vas naučim, kako sami sebi posnamete avtosugestivni program, katere besede morate uporabljati in na kakšen način. S tem znanjem greste, vzamete v roko diktafon in si posnamete svoj osebni antikadilski program. Tak način je najučinkovitejši.

Zakaj vi sami ne posnamete programa?
Sam bi lahko posnel program za vse, a to ni v redu, kajti vsak mora v to vložiti svojo energijo, ne mojo. Vsak vaš vložek energije v določen projekt je osnova, da ta projekt sploh speljete.

Denimo, danes zjutraj me je klicala gospa, da bi naročila moža v program za prenehanje kajenja. Ljudi, ki nimajo moči niti za to, da me sami pokličejo, ne morem vzeti v program, ker po izkušnjah učinka ne bo. Če hočete neko osebno spremembo, je treba v to vložiti nekaj truda. Tudi sam sem s samohipnozo pred desetimi leti opustil kajenje.

Kako s (samo)hipnozo hujšamo?
Za to je program HipnoVitkanje. V našem centru ga je zasnovala sodelavka Sabina Repnik. Zajema štiri osnovna srečanja in nato mesečna podporna srečanja skozi vse leto. Kilogrami niso prišli čez noč, zato se jih tudi ne da odpraviti čez noč. Tiste, ki po določenem obdobju nimajo rezultatov, obravnavamo osebno. Pogledamo globlje, kje je problem, tudi v prejšnja življenja, če je treba. Imamo primer gospe, ki je v enem letu shujšala za štirideset kilogramov.

(Samo)hipnoza je torej imenitna stvar …
Njeno vlogo vidim v dvigovanju potencialov ljudi. Ljudje imajo veliko spečih zmožnosti in jih ne znajo izkoristiti. V tujini je hipnoza že uveljavljena pri športnikih, glasbenikih, pri učenju, izboljšanju samopodobe, dvigu samozavesti in podobno. Uporabljajo jo vsi vrhunski športniki. Vedo, da psiholog lahko pomaga do določene točke, a hipnoza gre prek tiste meje. Športniki imajo ta fokus sicer že po naravi, s hipnozo pa lahko še premaknemo meje, ki jih psihologija ne more.

Je hipnoza razširjena?
Hipnoza je v osnovi zelo enostavna in se uporablja povsod v našem svetu. Od reklam naprej. Denimo v šoli. Majhni otroci so zelo dovzetni za hipnozo in vsi učitelji so hipnotizerji. To je naraven pojav. Vse tja do pubertete otrok. Temu rečemo socialna hipnoza. Imamo veliko okoliščin, kjer pride spontano do hipnotičnega stanja. Prvi, ki začne delati hipnozo, je roditelj svojim otrokom. Taka situacija je tudi med zdravnikom in bolnikom; v odnosu pride do močne hipnoze, ki jo imenujemo placebo učinek. Zdravnik, ki ga visoko cenimo, prepriča bolnika, da ga bo ena tabletka, v kateri je sladkor, pozdravila. Če vi to močno prepričanje sprejmete, vas bo tabletka sladkorja pozdravila.

Torej obstaja povezava med avtoriteto in hipnozo?
Pod avtoriteto vedno pademo v hipnotično stanje, naj gre za odnos učitelj–učenec, zdravnik–bolnik, tudi v vojski, policiji. Po moji oceni pa dela najmočnejšo hipnozo cerkev, seveda če ste vernik, ker v cerkvi ni nobene skeptičnosti.

So zadeve, ki hipnozo lažje sprožajo. To je recimo občutek varnosti. Kadar ste v dobrem občutku varnosti, ste veliko bolj ranljivi. Prej boste posodili denar prijatelju kot pa beraču. Občutek varnosti ustvarja močno hipnotično stanje. Dela ga tudi denar, denimo, ko vam nekdo ponudi velike vsote.

Dolgo časa so bili v Italiji v reklamah prepovedani dojenčki, ker dojenček pri starših sproža hipnotično stanje. Enako je pri psih. Če ste lastnik psa in je ta v reklami, jo boste pogledali in boste avtomatično v hipnotičnem stanju. Isto je z avtom in lepo žensko ob njem. To so marketinška orodja.

V marketingu poznajo hipnozo?
Da, so veliki strokovnjaki za hipnozo. Osnovno načelo hipnoze je ponavljanje. Zato reklama, ko jo dajo ven, nima učinka, a s ponavljanjem jo ima. Potem ji dodajo še podzavestna sporočila.

Lahko tudi škodujejo?
Eno grozljivejših sporočil je napisano na cigaretnih škatlah in prizadene kadilce. Na škatlici piše, da kajenje ubija. A imamo stoletnike, ki kadijo. Saj cigareta predvidevam, da škoduje, vendar potem bi škodovala vsakomur. Saj danes poznamo razne filtre. Kadilci bi morali stopiti skupaj in tožiti državo, ker to napišejo na škatlico. Država da kadilcu subliminalno, podpražno sporočilo, da kajenje ubija. In tako vsak kadilec nekje globoko v sebi ve, da cigareta ubija.

In potem zaradi tega kadilci zbolijo za raznimi boleznimi. To bi se dalo povedati na veliko primernejši način; lahko bi na primer na škatlici pisalo »Opusti kajenje in svobodno zadihaj«. Pri podzavestnem sporočilu, da kajenje ubija, pa gre za negativno sugestijo in te imajo na žalost večjo moč kot pozitivne sugestije. Lažje gredo v človekovo podzavest in naredijo več škode.

Ali se otrok lahko upre hipnozi učiteljev?
Otrok se temu ne more upreti, zato se otroci jočejo, ko dobijo slabo oceno, imajo v šolah panične napade, se tresejo pred kontrolkami. Tega ne bi smelo biti, vendar je šolski sistem postal izredno nasilen. Danes so otroci v šolskem sistemu pod velikim pritiskom. Sam imam lepe spomine na osnovno šolo, današnji otroci jih žal nimajo.

Fakultetna izobrazba, ki jo imajo učitelji, na žalost dela kalup. A tudi učitelji so pod pritiskom, saj so podvrženi planom od zgoraj, ki jih morajo izvršiti.

Smisel države je, da vas naredi pridno mravljico. Da naredite osnovno šolo, pridobite poklic, pojdete v službo, najamete kredit, da boste potem poslušni. Če imate kredit, službe ne smete izgubiti. In potem ste v začaranem krogu, iz katerega se težko izvlečete, ali sploh ne.

Mi učimo ljudi, da se zbudijo. Ljudje spijo. Ne vedo, v kakšnem primežu so. Tako je sistem, žal, narejen. Ljudi zato s hipnozo zbujamo in potem lahko s samohipnozo delajo naprej.

Učitelji imajo veliko odgovornost …
Da, a večina se jih tega ne zaveda. Dobro bi jih bilo izobraziti, da bi se zavedali, da imajo veliko moč nad otroci in da lahko z napačno besedo naredijo škodo otroku za vse življenje.

Beseda ima veliko moč. Največ stvari, ki jih rešujem pri odraslih ljudeh, izhaja iz te dobe. V šolski dobi se začno fobije, strahovi, depresije, vse ima izvor v tistem obdobju.

Resda nekaj krame prinesemo s seboj, a zelo malo fobij sem reševal, ki so imele izvor v prejšnjem življenju. Večina fobij izvira iz otroštva.

Se da s (samo)hipnozo avtomatsko pisati?
Avtomatsko pisanje je zelo zahtevna zadeva, ki zahteva zelo globoko hipnotično stanje. Pri hipnoterapiji redko uporabljamo avtomatsko pisanje, saj tisto, kar človek napiše, veliko hitreje izvemo skozi druge tehnike.

V samohipnozi je nekatere zadeve zelo težko početi; samohipnoza je omejena. Približno sedemdeset odstotkov tega, kar hočemo doseči, lahko uresničimo s samohipnozo, pri tridestetih odstotkih pa potrebujemo terapevta. Recimo, zelo težko ali teoretično skoraj nemogoče je v samohipnozi izvajati regresijo v prejšnja življenja.

Slovenski prerok Jakob Lorber je začel nekega dne avtomatsko pisati in je po notranjem nareku napisal petindvajset knjig. Je bil v hipnotičnem stanju, ker ni vedel, o čem piše?
Ne, on je, ko je pisal, že bil v tem polju, od koder je črpal te informacije. Hipnoza je le orodje, ključ za vstop v to polje. Ko pridemo vanj, to potem ni več hipnoza. Dosti ljudi v to polje vstopa po naravni poti, kot so denimo Nostradamus, Nikola Tesla, Leonardo da Vinci, Jules Verne.

Ali je to polje akašna kronika?
Da, gre za akašne zapise. Poznam kar nekaj ljudi, ki lahko s pomočjo hipnoze vstopajo v to polje. Iz njega se da diagnosticirati, zdraviti, gledati v prihodnost.

Delate tudi skupinske regresije v prejšnja življenja. Dejansko ljudje vidijo prejšnja življenja?
V prejšnje življenje, roko na srce, ne gredo vsi, uspe pa to polovici ali dobri polovici navzočih. Za te imamo potem namenske delavnice za prejšnja življenja, v katerih gredo lahko še globlje. Tam potem delamo bolj terapevtsko. Opazujemo vzorce, ki vas motijo v tem življenju; ogledamo si prejšnja življenja, kdaj in zakaj so se vzorci začeli, in jih poskušamo reševati. To so skupine petih, šestih ljudi, ker se moram usmeriti že na vsakega posebej.

Kaj vse se da rešiti z regresijo v prejšnja življenja? Kak primer?
Že dolga leta ugotavljam, da posledice v našem življenju niso samo stvar naše vzgoje, ampak določene stvari »prinesemo« s seboj. Pri mojem delu sem večkrat opazil bolečine in razne strahove, ki nimajo smiselnega vzroka. Večkrat sem že reševal fobije v prejšnjem življenju. Pa ne samo fobije, tudi bolj praktične zadeve, kot so recimo menstrualne bolečine. Če imate bolečine ali strahove, ki po vašem mnenju nimajo logičnega vzroka, ste jih verjetno prinesli s seboj ob rojstvu. Težave lahko izvirajo iz več povezanih življenj. Denimo, neka ženska je imela močne menstrualne bolečine. Zdravniki niso našli telesnega vzroka zanje. V regresiji sva našla življenje, ko je na porodu izkrvavela in umrla; ko sva to ozavestila in predelala, so bolečine ob menstruaciji izginile.

Tatjana Svete

Informacije: 070/784 259, hipnocentergrilc.com

ZGODOVINA HIPNOZE
Hipnoza je bila prisotna že med starejšimi civilizacijami, ki so jo uporabljale za zdravljenje. Običajno je šlo za večje sobe, kjer so duhovniki s posebnimi obredi ljudi spravljali v trans in jim potem šepetali, da bodo ozdraveli, kar se je večinoma tudi zgodilo.

Moderna hipnoza se je začela z avstrijskim zdravnikom Franzem Mesmerjem (1734–1815), ki je s hipnozo zdravil ljudi, naučil pa se je je od uličnega cirkusanta. Eden od velikanov v razvoju hipnoze je bil James Esdaile, glavni kirurg v zaporu v Kalkuti, kjer je izvedel prek tisoč kirurških operacij z izredno majhno stopnjo umrljivosti in je za anestezijo uporabljal izključno hipnozo.

Odkritje etra za lajšanje bolečin pri operacijah je pahnilo hipnozo za kakih sto do sto petdeset let v temo in samo cirkusantom in odrskim hipnotizerjem se imamo zahvaliti, da ni šla v pozabo. Vse do prve svetovne vojne, kjer so zaradi pomanjkanja etra nekateri posamezniki začeli uporabljati hipnozo za anesteziranje. Takrat je prvič prešlo znanje hipnoze z angleških kolegov na ameriške in prav Američani so kasneje hipnozo najbolj razvijali in jo začeli množično uporabljati.

Američanom se moramo zahvaliti za velik napredek v uporabi hipnoze v terapevtske namene in še danes so veliko pred Evropejci. Imena, kot sta Milton Erickson in Dave Elman, bodo za vedno zapisana v zgodovino hipnoze. Predvsem Elman je razvil zelo enostavne in učinkovite tehnike hipnoze in jo predstavil v taki luči, kakršna dejansko je. Bil je odrski hipnotizer in je zadnjih petnajst let življenja učil zdravnike hipnoze.

SAMOHIPNOZA ZA BOLJŠE ŽIVLJENJE
Pri samohipnozi nam je v pomoč knjiga Samohipnoza za boljše življenje ameriškega kliničnega hipnoterapevta Williama W. Hewitta. Z uporabo zapisov iz priročnika se lahko naučimo opustiti kajenje, zmanjšati stres, izgubiti odvečno težo, pritegniti ustreznega partnerja, utrditi moč volje in ustvariti uspeh, doseči sprostitev, izboljšati samopodobo, vzdrževati trdno zdravje, imeti nadzor nad nespečnostjo, se spominjati svojih sanj in jih razumeti ter uporabljati za reševanje problemov.

Hewitt nas pouči, kako naredimo zvočni posnetek, da odpravimo svojo težavo. Besedilo za vsako posamično področje, ki ga želimo posneti, je v knjigi. Posnamemo si ga in nato uporabljamo toliko zapisov in tako pogosto, kot želimo. Za to ne potrebujemo zapletenih ali dragih naprav. Dovolj je pametni telefon z aplikacijo »Snemalnik zvoka«.
Za vsakega od triindvajsetih posnetkov potrebujemo le okoli pol ure snemanja. Zvok lastnega glasu je neverjetno mogočno orodje za spremembo. S samohipnozo, kot jo opisuje ta priročnik, bomo lahko izboljšali svoje življenje po svojih željah, z neposrednim navodilom naši podzavesti, kaj naj stori, da se nam želje uresničijo. Knjiga je na voljo na Misteriji.si ali 051/307 777.

HIPNOZA ZA NOSEČNICE
Hipnoterapevt prof. dr. Marjan Pajntar, dr. med., upokojeni ugledni ginekolog in porodničar, je avtor dveh zgoščenk »Priprava na porod« in »Sproščanje v hipnozi za nosečnice«. Izdala ju je Ara založba. Zgoščenki sta namenjeni nosečnicam, da ju poslušajo med nosečnostjo, saj pomirjata in pripomoreta k dobremu počutju v teh občutljivih mesecih. Redno poslušanje zgoščenk pripomore tudi k lažjemu, krajšemu in manj bolečemu porodu.

Prva zgoščenka je namenjena predvsem umiritvi v drugi fazi nosečnosti, to je okoli šestega, sedmega meseca nosečnosti. Drugo nosečnice poslušajo zadnje tri tedne pred porodom, uporabljajo jo lahko tudi kot avtohipnozo za lajšanje bolečin med samim porodom. Lahko jo prinesejo s seboj v porodnišnico. Po izkušnjah dr. Pajntarja porodnice med samim porodom nato potrebujejo bistveno manj protibolečinskih sredstev.

Dr. Pajntarju so nosečnice večkrat potožile, da so v nosečnosti zelo nemirne, da jih skrbi. Zato je pripravil ti zgoščenki, da bi omogočil čim večjemu številu Slovenk, da bi se lahko v nosečnosti sproščale, pomirile in omogočile otroku, da se v maternici čim bolj normalno razvija. Dolgoletne izkušnje dr. Pajntarja tudi kažejo, da so, če bodoče mame hodijo na hipnotično pripravo v nosečnosti, potem so tudi porodi krajši, bolj pravočasni ter z manj možnosti za zaplet ali carski rez.

4 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Terapevtska-Hipnoza-Samohipnoza-Ucenje







Domov
Powered By GeekLog