Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Teksas-Antarktika-Supercelina-Pangeo




Sta bila Teksas in Antarktika nekoč eno?

petek, 16. september 2011 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Teksas in Antarktika nekoč najverjetneje povezana v prastari superkontinent. Znanstveniki so svojo teorijo utemeljili na podlagi kamin, ki nakazujejo, da se je območje El Pasa v Teksasu nekoč stikalo z Antarktiko. Študija je del več desetletij trajajočega projekta v sklopu katerega so si znanstveniki skušali sestaviti podobo pradavnega superkontitnenta, ki je obstajal še pred vsem dobro poznano supercelino Pangeo. 

Pangea je nastala pred okoli 300 milijoni let, nato pa zaradi silovitih geoloških procesov povezanimi s tektonskimi premiki, pred približno 225 milijoni let začela razpadati in izoblikovale so se ločene zemeljske mase, kakršne poznamo danes.

Dokaze o nekdanji povezanosti kontinentov predstavljajo različne gorske verige, kot je na primer gorovje Apalači v ZDA, ki ga je geološko mogoče povezati z gorovjem Velike Britanije in Skandinavije. 

Vendar pa je nova študija kamnin pokazala, da so nekateri delih teh kamnin še iz časa predhodnice Pangee, imenovane Rodinia, superkontinenta, ki je nastal pred približno 1,1 milijarde let in je vključeval večino zemeljske mase. 

Podrobnejše raziskave so pokazale, da ne glede na to, da sta danes sušni Teksas in zasnežena Antarktika precej oddaljeni zemeljski masi, sta bili nekoč povezani. 

Vir: svarog.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Teksas-Antarktika-Supercelina-Pangeo







Domov
Powered By GeekLog