Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Sydney-Svetovni-Kongres-WWF-Okolje




Delegati iz več kot 160 držav so se zavezali, da si bodo bolj prizadevali za varstvo narave

ponedeljek, 24. november 2014 @ 13:27 CET

Uporabnik: Sonce

Na pred kratkim končanem Svetovnem kongresu parkov v Sydneyu je WWF predstavili rezultate ocenjevanja dobrobiti ekosistemov v parkih naše regije

Več kot 5000 delegatov iz več kot 160 držav, vključno z visokimi predstavniki držav in mednarodnih organizacij, upravljalcev zavarovanih območij, predstavniki zasebnega sektorja in lokalnih skupnosti, je sodelovalo na Svetovnem kongresu parkov v avstralskem Sydneyju, ki ga je organizirala Mednarodna zveza za ohranitev narave (IUCN).

Ta edinstven dogodek, ki poteka enkrat na desetletje, se je končal s skupno »Sydneysko obljubo«  vseh udeležencev, ki so se zavezali, da bodo vložili več truda v ohranjanje narave, boj proti podnebnim spremembam in preprečevanje izgube biotske raznovrstnosti v morskih in kopenskih zavarovanih območjih.

Predstavniki WWF iz vsega sveta so se udeležili tega pomembnega dogodka, da bi razpravljali o zaščiti in in upravljanju občutljivih habitatov in ekosistemov, ki so pomembni tudi za preživetje človeštva.

»Milijoni ljudi se zanašajo na storitve, ki jih nudijo zdravi ekosistemi v zavarovanih območjih, od hrane, vode, čistega zraka, stabilizacije podnebja pa vse do zaposlitvenih priložnosti. Zavarovana območja so ključnega pomena za zdravo, raznoliko in produktivno okolje, ki je temelj dolgoročnega trajnostnega razvoja,« je dejal Marco Lambertini, generalni direktor WWF.

Z »Sydneysko obljubo« se poudarja zavezanost k dosegu globalnega cilja zaščite 17 odstotkov kopenskih in 10 odstotkov morskih območij do leta 2020. Čeprav nedavna poročila IUCN in Programa Združenih narodov za okolje (UNEP) kažejo, da smo na dobri poti, bo potrebno več truda da bomo zavarovana območja tudi primerno upravljali.

Udeleženci kongresa so poudarili, da je ustanavljanje novih zavarovanih območij nujno potrebno, če želimo ustaviti nadaljnje iztrebljanje vrst. Zaradi vedno večjega apetita po naravnih virih je bilo na Rdeči seznam (IUCN Red List) uvrščeno 310 novih ogroženih vrst.

Predstavniki WWF iz naše regije so predstavili metodologijo ocenjevanja dobrobiti zavarovanih območij (PA BAT), ki so jo v zadnjih dveh letih izvedli v 58 zavarovanih območij v regiji, vključno s petimi zavarovanimi območji v Sloveniji. PA BAT metodologija, ki je bila izvedena na regionalni ravni v okviru WWF projekta Parki dinarskega loka, je ugotovila, da so v parkih gospodarsko najbolj zanimive dejavnosti turizem, komercialna raba vode, gozdov ter zaposlovanje.

Nacionalne organizacije WWF v Mehiki, Braziliji, Italiji in drugih državah so pokazale veliko zainteresiranost da bi to metodologijo izvedli tudi v svojih državah, medtem ko je Luc Hoffman inštitut v sodelovanju z Oxfordsko univerzo zainteresiran za nadaljnjo obdelavo podatkov zbranih v zavarovanih območjih Dinarskega loka.

Kongres je bil tudi priložnost za predstavitev novih tehnoloških rešitev za ohranjanje narave. Sodobna tehnologija se je pokazala kot pomemben nov element v zaščiti narave in kot orodje, s katerimi je mogoče ugotoviti nezakoniti ribolov. Veliko pozornosti sta dobila Google, ki je predstavil  podvodni  »Street View«, ter NASA, ki je omogočila uporabo najnovejših satelitskih tehnologij za boljše spremljanje stanja zavarovanih območij.  

Svetovni kongres parkov IUCN je prvič potekal leta 1962 in od takrat je organiziran enkrat na vsakih deset let, nazadnje v Durbanu v Južni Afriki leta 2003. Letošnji kongres z naslovom »Parki, ljudje, planet: navdihujoče rešitve«, je potekal med 12. in 19. novembrom, organizaciji pa se je pridružila tudi avstralska vlada.

Za več informacij:

Bojan Stojanović, Communications Officer, WWF Mediteran, Tel. +386 51 367 362, bstojanovic@wwfmedpo.org

O WWF
WWF je ena od največjih in najuglednejših svetovnih neodvisnih organizacij za zaščito narave, s skoraj pet milijonov podpornikov in globalno mrežo, ki je aktivna v več kot sto državah. Misija WWF je, da zaustavi propadanje naravnega okolja ter zgradi prihodnost, v kateri bodo ljudje živeli v skladu z naravo ter:

Za dodatne informacije o delu WWF v regiji obiščite: croatia.panda.org.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Sydney-Svetovni-Kongres-WWF-Okolje







Domov
Powered By GeekLog