Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Studija_Sahara_Zelena_Puscava_Tisocletja




Sahara se ni posušila nenadoma, ampak preko tisočletij

sobota, 10. maj 2008 @ 03:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Mednarodni raziskovalci so ugotovili, da je nekoč zelena Sahara za prelevitev v puščavo potrebovala več tisočletij in ne le nekaj let, ko je bilo sprva mišljeno.

Nova študija o zgodovini največje puščave na svetu bi tako lahko pomagala pri razumevanju klimatskih sprememb v prihodnosti. Raziskovalci iz Belgije, Kanade, ZDA, Švedske in Francije so pod okriljem nemškega raziskovalca Stefana Kropelina analizirali starodavne pelode, trose in morske organizme, ki so jih našli v usedlinah jezera Joa na severu Čada.

Prišli so do zaključka, da se je savana začela sušiti pred šest tisoč leti, pred 2700 leti pa je že postala puščava. Za postopno izsuševanje Sahare naj bi bilo krivo pomanjkanje padavin, ki jih je prineslo monsunsko deževje.

To je iz območja izostalo, ker je sonce postajalo vse močnejše. Tako je v regiji pred 4300 leti začel pihati veter, ki je s seboj nosil ogromne količine peska. Sahara danes pokriva območje, veliko kot ZDA.

Kot dodaja Kropelin, pa se stvari na omenjenem afriškem področju spreminjajo. V zadnjih letih je moč opaziti vse več zelenja, in to na predelih, kjer pred leti zaradi suše in vročih temperatur ni bilo življenja. Zato je znanstvenik prepričan, da bi model Sahare lahko pomagal napovedati, kaj nas zaradi globalnega segrevanja čaka v prihodnje.

Vir: dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Studija_Sahara_Zelena_Puscava_Tisocletja







Domov
Powered By GeekLog