Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Strategija_Energetska_Kriza_ZeleniIT




'Zeleni IT' oz 'Green IT'

nedelja, 24. avgust 2008 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

»Zeleni IT« - še en komercialni slogan ali resnična priložnost za zmanjševanje stroškov IT?

»Zeleni IT« je nekako pravšnja tema za čas dopustov, ko večina od nas preživlja nekaj več časa v naravi, želimo se nekako vrniti k njej ali vsaj približati. Z razmahom uporabe IT tehnologij in s povečanim pritiskom na zmanjševanje njenih stroškov uporabe ter s prvimi obrisi svetovne energetske krize, se je v IT industriji pojavila krilatica »Green IT« oziroma »Zeleni IT«.

Iniciativa je bila seveda takoj sprejeta med proizvajalci IT opreme, ki so v njej videli novo priložnost za rast prodaje, svetovalna podjetja pa možnost za prodajo svojih storitev, ki vključujejo različne strategije kako do »Zelenega IT-ja«.

Tudi med vodilnimi IT delavci v organizacijah se je našlo kar nekaj tistih, ki so v iniciativi videli določeno poslovno priložnost za promocijo IT-ja v svojih organizacijah in izven njih ter kot priložnost za obvezno zmanjševanje stroškov. In kaj vam lahko prinese zelena iniciativa?

Kot vsaka iniciativa v IT industriji, uspeh ali po nepotrebnem nekaj zapravljenih dragocenih resursov. Kako uspešno do ciljev kot so: bolj učinkovita uporaba informacijskih virov, dvig energetske učinkovitosti v IT-ju, zmanjšanje porabe rizičnih materialov, itn., nekaj preprostih a učinkovitih nasvetov najdete v nadaljevanju.

»Zeleni IT« - dolgoročna strategija ali krajši projekt?
Po najini presoji naj bo iniciativa »Zeleni IT« v vaši organizaciji raje dolgoročna strategija kot krajši projekt. Predvsem zato, ker pri tej iniciativi ne gre samo za tehnološke ukrepe, gre tudi za organizacijske in kulturne ukrepe znotraj organizacije. Kratkoročno je možno nekaj uspehov doseči z nakupom oziroma zamenjavo opreme, z uporabo konsolidacije strežnikov in druge infrastrukturne opreme.

Glavni uspehi pa se lahko dosežejo le s sistemskim pristopom ne samo v IT strežniških centrih, temveč s preudarno nabavo in uporabo IT opreme pri končnih uporabnikih. Tu pridemo do vprašanja organizacijskih sprememb predvsem v kulturi in odnosu do resursov, ki so nam in našim sodelavcem na razpolago.

Tukaj pa potrebujemo sistemski pristop, začenši z jasno strategijo kaj želimo doseči, s spremembo poslovnih procesov, spremembo odnosa do »odpadnega« materiala, izobraževanjem, izborom in spremljanjem KPI-jev (Key Performance Indicator - ključnih faktorjev uspeha), ustreznim vodenjem tako zahtevnih sprememb in končno operacionalizacijo vseh ukrepov.

Kdo nam lahko pomaga?
Vsekakor dobra vira sta dva: zakonodaja in industrija. Zakonodaja se na področjih, ki posredno zadevajo iniciativo, razvija skupaj z ozaveščenostjo družbe o ekologiji in energetski potratnosti ter smernice, standardi in iniciative same IT industrije.

V prvi vir štejemo programe kot je Energy Star oziroma spoštovanje zakonov kot sta direktivi EU 2002/95/EC (RoHS), in 2002/96/EC (WEEE), ki govorita o uporabi in vgradnji nevarnih snovi v elektronske naprave in njihovo uničevanje po prenehanju uporabe. Pri tem je največ odgovornosti preneseno na proizvajalce opreme. Industrija je hitro sprejela zeleno iniciativo in tako se danes, poleg performančnih, vedno bolj pojavljajo tudi medsebojne primerjave o naprimer procesorski moči na enoto porabljene električne energije ali pa pomnilniške kapacitete na enoto površine oziroma na enoto električne energije.

Za zagotavljanje medsebojne združljivosti se proizvajalci združujejo v različna združenja od katerih naj samo omenimo Climate Savers Computing Initiative (CSCI), Green Computing Impact Organization, Inc. (GCIO), Green Electronics Council, The Green Grid.

Kakšni bi bili lahko prvi koraki k »zeleni« informatiki?
Najlažje je, če imate seveda dovolj investicijskih sredstev, začeti z zamenjavo stare opreme z novo, energetsko bolj varčno, z manj škodljivimi snovmi. Naslednji korak je vsekakor konsolidacija centralne infrastrukture (strežniki, pomnilniški sistemi, komunikacijska oprema, ..).

Nadaljujemo z uporabo virtualizacijskih orodij, posvetujmo se s strokovnjaki glede termodinamike naših računalniških centrov in ustrezno prerazporedimo opremo. Nadaljujemo lahko z bolj zahtevnimi nalogami, poskusimo z reduciranjem in odpravljanjem podvojenih podatkov, pametno uporabo tiskalnikov oziroma večjo uporabo elektronskih dokumentov. Izobrazimo uporabnike o učinkoviti uporabi njihove opreme, ravnanjem s starim papirjem, tonerji in ostalim nepotrebnim ali odsluženim materialom oziroma opremo.

Za oceno svojih ukrepov pa začnite aktivno spremljati porabo elektrike, papirja, tonerjev in ostalega potrošnega materiala. Ko boste dosegli prve rezultate enostavnejših in hitrejših ukrepov ter drugih ukrepov, ki jih boste s časom spoznali, jih spravite v sistem, ki ga redno spremljajte, vzdržujte in razvijajte. Le tako boste na pravi poti k učinkoviti, energetsko manj potratni, okolju bolj prijazni uporabi IT sredstev. Če bodo rezultati teh vaših aktivnosti tisto kar ste načrtovali, potem ste dosegli svoj »zeleni IT«, sicer pa se lahko pridružite tistim, ki menijo, da gre za še eno marketinško potezo industrije.

Vir: dne.enaa.com/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Strategija_Energetska_Kriza_ZeleniIT







Domov
Powered By GeekLog