Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Starostniki-Upokojenci-Slovenija-Starost




Kakšno življenje se nam obeta na starost

sobota, 27. september 2014 @ 11:58 CEST

Uporabnik: Sonce

Dejstvo je, da se življenjska doba ljudi podaljšuje in smo tudi dlje časa aktivni. Kako lahko starostnikom omogočimo čim daljše bivanje na njihovih domovih ter lepšo in prijaznejšo starost? Kakšne so inovativne rešitve, ki za upokojence  nastajajo v Sloveniji? Ali veste, da tudi Slovenija pripravlja nov koncept za bivanje starejših »srebrna hiša«? Kakšna je nova socialno-komunikacijska naprava za starostnike za lažje samostojno bivanje na domu, ki jo že testirajo prvi upokojenci in je edinstvena v Sloveniji?

O tem bo tekla beseda, na okrogli mizi Kakšno življenje se nam obeta na starost ali Storitve in produkti za starostnike v Srcu Slovenije – regija medgeneracijskega sodelovanja, ki bo v ponedeljek, 29. septembra 2014, od 12.10 do 13.10 v Cankarjevem domu v Ljubljani (konferenčna dvorana M2 v prvem preddverju).

Na okrogli mizi bodo sodelovali župan Občine Šentrupert Rupert Gole, upokojena profesorica in novinarka, sicer pa ambasadorka radostnega staranja dr. Manca Košir, upokojena novinarka in urednica Bernarda Jeklin, pevka Nuša Derenda, predsednik Lokalne akcijske skupine Srce Slovenije Željko Savič in direktorica Razvojnega centra Srca Slovenije Aleksandra Gradišek. Pogovor bo vodila mag. Andreja Jernejčič Vizjak.

Okrogla miza poteka v sklopu 14. Festivala za tretje življenjsko obdobje, ki se bo odvijal od ponedeljka, 29. septembra, do srede, 1. oktobra. Organizator okrogle mize je Razvojni center Srca Slovenije.

Ob koncu leta 2012 in začetku leta 2013 je bilo 17,1 odstotkov prebivalcev Slovenije starih več kot 64 let. Vsaka tretja starejša oseba je živela sama in bila izpostavljena revščini. Približno 1600 starejših je bilo delavno aktivnih. Leta 2060 naj bi bil vsak tretji prebivalec Slovenije starejši od 65 let, skoraj vsak osmi prebivalec pa nad 80 let. S tem izzivom se sooča ves razviti svet, posebno pozornost pa temu namenja Evropska unija.

Aktivno staranje v medgeneracijskem sodelovanju zagotavljanja višje kakovosti življenja za vse prebivalce pa so med ključnimi usmeritvami razvojne konference razvojnega centra Srca Slovenije. Sicer pa je Generalna skupščina Združenih narodov pred 24 leti razglasila 1. oktober za mednarodni dan starejših.

Razvojni center Srca Slovenije deluje že 14 let. Srce Slovenije je geografsko območje, ki v obliki srca povezuje 10 aktivnih občin: Dol pri Ljubljani, Ivančna Gorica, Kamnik, Litija, Mengeš, Moravče, Radeče, Šentrupert, Šmartno pri Litiji in Zagorje ob Savi. Srce Slovenije je tudi znamka, ki povezujejo ljudi, njihove pobude, izdelke, dogodke in projekte, ki tu nastajajo. Povezane občine imajo več možnosti za pridobitev javnih sredstev za uresničitev svojih idej, sodelovanje pa prinaša tudi skupno promocijo. Na področju turizma se skupaj z njimi trudijo za večjo prepoznavnost območja in pestrejšo ponudbo za obiskovalce. Delajo s šolami, turističnimi ponudniki, kmeti, sodelujejo z nevladnimi organizacijami, spodbujajo lokalno samooskrbo s hrano in osveščajo na področju varovanja okolja. Že 11 let si v partnerskem sodelovanju z zadrugo za razvoj podeželja Jarina prizadevajo za razvoj področja samooskrbe z doma pridelano hrano. Na temeljih lokalne samooskrbe s hrano so razvili tudi mrežo karavaningu prijaznih kmetij, na katerih se lahko avtodomarji oskrbijo z domačimi pridelki in uživajo v naravi. 

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Starostniki-Upokojenci-Slovenija-Starost







Domov
Powered By GeekLog