Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Starodavne-Modrosti-Praksa




Starodavne modrosti v praksi

sreda, 25. maj 2022 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Marjana Florjan

Med starodavne modrosti uvrščamo med drugim tudi zdravilne energijske in meditacijske tehnike, s pomočjo katerih lahko izboljšamo svoje zdravje, dobro počutje, odnose ...., dvignemo energijo in zavest. Če hočemo odpraviti simptome bolezni ali slabega počutja, se moramo dokopati do vzrokov. Disciplina in namera pa sta stalni in nujni spremljevalki dela na sebi, če seveda želimo na tej poti kaj dejansko doseči in spremeniti.

Skozi tisočletja se je v različnih kulturah po svetu ohranjalo znanje o veščinah, ki pomagajo človeku tako do fizičnega kot duševnega zdravja. Dostopno je bilo le izbranim učencem in zaradi strahu pred zlorabo ezoteričnega znanja se je le-to prenašalo tajno. Danes je to znanje dostopno vsakomur, ki je pripravljen svoje življenje izboljšati v duhovnem in materialnem smislu.

Na voljo je veliko knjig, kjer so opisani natančni postopki tehnik, obstaja pa tudi veliko število učiteljev – kateri je pravi za vas, morate ugotoviti sami. Čim bolj iskren je vaš namen – to pomeni, da ste resnično pripravljeni delati samostojno, brez »šlepanja«, temu primernega učitelja boste pritegnili (univerzalni zakon privlačnosti).

Skrivnostno podajanje znanja je veljalo tudi za t. i. magične kretnje staromehiških šamanov – zdravilne tehnike zbiranja in prerazporejanja energije, vse dokler jih ni ameriški antropolog Carlos Castaneda v devetdesetih letih prejšnjega stoletja javno objavil in jih priredil za sodobni svet.

Magične kretnje
Pridevka ˝magične˝ nimajo zaradi zaklinjanj ali ritualov, temveč zaradi blagodejnega učinka na fizično in energetsko telo (avra). Kretnje so podobne gibanju kung-fuja in tai-čija, le da niso bile nikoli zlorabljene v tekmovalne namene, kot se je to zgodilo z večino borilnih veščin. In zakaj bi jih bilo dobro izvajati? Za premagovanje ovir, kot so iluzije, strahovi, dvom, krivda, jeza, sovraštvo, žalost, stres …, s katerimi se dnevno soočamo. Tehnike nas napolnijo z energijo, širijo zavest in razbijajo vzorce lažnih predstav o sebi, svetu in vesolju. Tako je tudi z vsemi ostalimi samozdravilnimi tehnikami (joga, meditacije, rebirthing, Oshove tehnike …). Na vprašanje, ali izbrati izmed množice le-teh samo eno, lahko odgovorim, da je vsekakor bolj učinkovito, če znamo kombinirati več različnih; naše počutje niha, enkrat smo veseli, drugič depresivni ali polni jeze in glede na stanje in učinek, ki ga želimo doseči, izberemo tehniko, ki nam v tistem trenutku najbolj pomaga. Šele kombinacija fizičnih, dihalnih in drugih samozdravilnih tehnik nam da pravo kombinacijo, ki nas privede do moči, miru in zbranosti. Pri vseh tehnikah, od joge, magičnih kretenj do glasbeno-plesnih tehnik in drugih, je pomembno, da jih izvajamo vsak dan, redno in zavestno. Pri tem ni pomembna količina, temveč intenzivnost in osredotočenje v danem trenutku. Samo od teorije se ne da živeti. Kaj ti bo vse teoretično znanje, če pa niti delčka tega nisi preizkusil in preveril v praksi oziroma po teh pravilih ne živiš.

Zloraba borilnih veščin
Med starodavne modrosti sodijo tudi borilne veščine, za katere velja, da je – v nasprotju z zahodnim mišljenjem, kjer borilne veščine v večini primerov smatrajo le kot sredstvo za samoobrambo oziroma tekmovalni šport in dokazovanje fizične moči – njihov izvorni namen duhoven; borilne veščine so se razvile iz potrebe po krepitvi fizičnega telesa. Na Kitajsko – kitajskim šaolinskim menihom, ki niso toliko pozornosti posvečali krepitvi fizičnega telesa, temveč bolj meditaciji (molitvi) in mirovanju, je znanje o borilnih veščinah v 7. stoletju prinesel indijski menih Bodhidharma. V samostanu je začel poučevati meditacijo in borilne veščine, katerih namen je bil izboljšati zdravje menihov in njihovo telesno kondicijo, hkrati pa omogočiti obrambo pred vdori osvajalcev in razbojnikov. Bistvo borilnih veščin je premagovanje lastnih slabosti in ne dokazovanje moči in vzpodbujanje agresije v dvoboju z nasprotnikom!

Orodje za boljše počutje
Omenjene tehnike nam torej pomagajo razbijati vzorce in dvigniti zavest, da pridemo do razumevanja, zakaj smo npr. depresivni, neprestano nezadovoljni, jezni … Naj poudarim, tehnike, o katerih govorim, niso razgibalne vaje, namenjene rekreaciji, temveč so namenjene osebni rasti oziroma dvigu zavesti, da lahko prepoznamo vzroke in posledice naših dejanj, da prekinemo začarani krog, v katerem ne vidimo izhoda do boljšega življenja. To pomeni, da ne gre za mahanja tja v tri dni, temveč je vsak gib delo z energijo – zbiranje, prerazporejanje, vnašanje …

Vsako stvar v življenju pa je potrebno nameravati, če hočemo, da se nam uresniči, in tja usmeriti svojo energijo. Bolj ko se zavedamo svojih dejanj in želja, bolj nam postane jasno, kaj in kako do želenega cilja. Pri tem pa moramo biti vztrajni in potrpežljivi. Zakaj in kako starodavne modrosti uporabljati v praksi? Izberite tehnike, ki vam ustrezajo, in pri njih vztrajajte, pri tem pa naj ne postanejo same sebi namen, temveč orodje, ki vam pomaga do boljšega počutja. Vztrajnost privede posameznika na pot neomajnega duhovnega razvoja, kjer si lahko nabere dovolj moči za soočenja s preteklostjo, vsakodnevnimi življenjskimi izzivi in ustvarjanje svobodnejše in kreativnejše prihodnosti. Ko dvignemo energijo, pridemo tudi do razumevanja predhodnih stanj, in temo rečemo ozaveščanje.

Marjana Florjan

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Starodavne-Modrosti-Praksa







Domov
Powered By GeekLog