Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Staranje-Stetje-Let




Star si takrat, ko začneš šteti leta

ponedeljek, 19. marec 2012 @ 05:04 CET

Uporabnik: Pozitivke

Evropsko leto aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti 2012 je priložnost za razmislek o tem, da se življenjska doba evropskih prebivalcev daljša, in o možnostih, ki jih to prinaša. Aktivno staranje pomeni ohranitev  delovne aktivnosti in predajanje izkušenj, družbeno aktivnost in  karseda zdravo ter zadovoljno življenje.

Da se Evropa stara, se zaveda 71 odstotkov Evropejcev, vendar to skrbi le 42 odstotkov ljudi. Poleg tega je več kot 60 odstotkov ljudi prepričanih, da bi moralo biti dovoljeno delati tudi po upokojitveni starosti.

Vlogo nacionalnih ambasadorjev evropskega leta aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti je z veseljem prevzelo sedem znanih Slovencev. To so košarkarska legenda Ivo Daneu, izumitelj Peter Florjančič, predsednica Zveze društev upokojencev dr. Mateja Kožuh Novak, pesnica Neža Maurer, državna tožilka in predsednica Belega obroča Vlasta Nussdorfer, televizijski voditelj ter scenarist Mito Trefalt in glasbenik Rok Terkaj. Nacionalni ambasadorji bodo sodelovali na izbranih dogodkih ob evropskem letu, s pomočjo medijev razširjali sporočila evropskega leta in z lastnimi pobudami pripomogli k doseganju ciljev, pravijo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Več o ciljih in pobudah si lahko preberete na spletni strani http://europa.eu/ey2012/.

V družbi, za katero je značilno hitro naraščanje število starejših občanov, pa aktivno staranje vključuje tudi solidarnostno vez med generacijami, še sporoča Evropska unija. Za krepitev te vezi se zavzema tudi naš tokratni sogovornik, raper Trkaj, daleč najmlajši letošnji ambasador.

Kako to, da ste postali ambasador leta aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti?
Z Jadranko Juras sva posnela pesem Sam, ki je posvečena moji sosedi Legiši, govori pa o starejših ljudeh in  pogledu iz sveta mladega človeka v daljno prihodnost. Potem smo posneli še videospot in nekaterim je bil tako všeč, da so me poklicali in vprašali, ali bi postal ambasador. Preprosto, kajne? Zdaj pa hodim naokrog, nastopam v domovih za starejše, pogovarjam se z ljudmi, ki imajo v rokah niti in škarje, kar zadeva medgeneracijski dialog, in ustvarjalno razmišljam, kako bi lahko naredili boljši jutri za vse ljudi.

Raziskava evropskega javnega mnenja Eurobarometer je pokazala, da se imajo Evropejci v povprečju za stare od svojega 64. rojstnega dneva naprej.  Kaj pa vi mislite  o tem?
Stari smo takrat, ko se tako počutimo. Sam menim, da si star takrat, ko začneš šteti leta. Prej nimaš časa za to, saj se ti mudi živeti. Menim tudi, da ni starih in mladih; so le živi in tisti, ki jih ni več. Ko obiščem tiste žive, z gubami in s sivimi lasmi, me vedno presenetijo njihove oči in pogled, ki tako zelo močno žari. Še vedno so mladi, v sebi imajo otroško nagajivost, poleg tega pa še kup izkušenj, ki jih lahko delijo z mladimi − da se znajo bolje orientirati v današnji družbi in da dojamejo, katere so tiste vrednote, ki v starosti veliko pomenijo.

Kje se vidite čez 30 ali 40 let?
Gospod bom, ki se bo s svojo drago potepal po Avstraliji in drugih celinah, užival vsak žarek ter živel po načelu »Delaj kot Norec, Sanjaj kot Kralj, Ljubi kot Ogenj in Potuj kot Veter«.

V pesmi Pleš nizate naslove iz »zlatih let slovenske popevke«. Ali je to del medgeneracijske solidarnosti? 
Medgeneracijska solidarnost je nekaj, kar moramo danes spodbujati in kar je bilo včasih samoumevno. Sem spada tudi razumevanje, da leta telesu prinesejo določene pomanjkljivosti, pa tudi to, da pomagamo nositi vrečke iz trgovine in odstopimo sedež na avtobusu, da obiščemo starejše in jih razveselimo s svojo prisotnostjo. Mlajši pa z medgeneracijsko solidarnostjo dobimo izkušnje in preizkušen pogled na svet, izvemo, kaj je dobro in kaj šteje ter katere so največje vrednote. 

Ali je rap tudi glasba za starejše? Ali vaši starši, stari starši in starejši znanci poslušajo vašo glasbo? 
Rap načeloma ni za starejše, saj govorimo prehitro in nas ne razumejo. Se pa seveda najdejo izjeme, ki jim je všeč nov način izražanja sebe, svojih misli in čustev.

Vir: http://www.euekspres.eu

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Staranje-Stetje-Let







Domov
Powered By GeekLog