Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Stara-Stanovanja-Energetski-Prihranki




Energetski prihranki se skrivajo v starih stanovanjih

nedelja, 29. april 2012 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

V Sloveniji je ogromno starih stanovanj, ki za ogrevanje porabijo velike količine energije. Priložnosti za prihranek se skrivajo v kombiniranju posameznih tehnologij in enostavnih ukrepih. Po besedah predstavnikov podjetja Butan plin, največjega dobavitelja utekočinjenega naftnega plina (UNP) pri nas, ki je konec marca priredil dvodnevno druženje z novinarji na sejmu Mostra Convegno Expocomfort 2012 v Milanu, slovenska stanovanja letno za ogrevanje v povprečju porabijo okoli 200 kilovatnih ur energije po kvadratnem metru na leto.

Prihranki so vse prej kot zanemarljivi
Po njihovih izračunih je možno s kombinacijo različnih ukrepov in tehnologij ustvariti prihranke, ki znašajo od 13 do 70 odstotkov. Tako lahko samo z zamenjavo izolacije strehe prihranimo okoli 13 odstotkov energije, pri čemer se naložba, vredna nekaj več kot 3.000 evrov, povrne v 10 letih. Z zamenjavo fasade se prihranki gibljejo že okoli 24 odstotkov, naložba, vredna nekaj več kot 7.000 evrov, pa bi se prav tako povrnila v 10 letih.

Večje prihranke pa po njihovih besedah lahko dosežemo s kombiniranjem različnih tehnologij. Tako lahko kombinacija UNP-ja in sončnih celic ob vložku okoli 4.000 evrov naložbo povrne v približno 11 letih, poraba energije pa se razpolovi. Podobne prihranke lahko dosežemo tudi z vgradnjo toplotne črpalke, kjer je začetna naložba sicer večja, okoli 7.000 evrov, a se povrne že v petih letih.

Varčujete lahko že z majhnimi ukrepi
Starejši objekti pa imajo svoje omejitve, poudarjajo, saj se spopadajo s prostorskimi omejitvami, zelo visokimi stroški popolne prenove sistema ogrevanja in visokimi toplotnimi izgubami ter imajo večinoma radiatorski način ogrevanja.

Uporabnik lahko v takem primeru varčuje z energijo že s preprostimi ukrepi, kot so reden servis peči, namestitev termostatskih ventilov, nižanje temperature v prostoru, zatesnitev oken in vrat ter izolacija razvodnih cevi. Z nekaj 100 evri lahko tako dosežemo okoli 15 odstotkov prihranka.

Večji, a po njihovem mnenju priporočljivi ukrepi so menjava kotla, kombiniranje virov energije, prenova objektov in popolna prenova sistema ogrevanja, saj so s tem tudi prihranki precej večji.

Vir: rtvslo.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Stara-Stanovanja-Energetski-Prihranki







Domov
Powered By GeekLog