Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Spolne-Bolezni-Okuzba-Virusi




Okuži se vsaj polovica

sobota, 16. februar 2019 @ 05:01 CET

Uporabnik: Pozitivke

Virusi, ki so zelo pogosti tudi v Sloveniji ...
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pojasnjujejo, da so humani (človeški) papilomavirusi (HPV) tisti virusi, s katerimi se pogosto okužijo ženske in moški, tako v Sloveniji, kot tudi drugje po svetu.
"Obstaja več kot 200 različnih genotipov HPV. Okužba s HPV je spolno prenosljiva, kar pomeni, da se širi pri različnih oblikah spolnih odnosov," opisujejo.

Okužba s HPV lahko po njihovih navedbah povzroča predrakave spremembe in raka materničnega vratu, genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla: "HPV so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, povezani pa so tudi z nastankom drugih rakov, tako pri moških, kot pri ženskah."

Od 15 do 25 let

Okužba s HPV je po podatkih NIJZ ena izmed najpogostejših spolno prenosljivih okužb: "Vsaj 50 odstotkov ljudi, ki so spolno aktivni, se bo v življenju okužilo s HPV. Okužba s HPV je najpogostejša pri adolescentih in mlajših odraslih, starih od 15 do 25 let."

Ljudje okuženi s HPV po njihovih navedbah večinoma sploh ne vedo, da so okuženi. HPV najdemo v koži ali sluznicah in običajno ne povzročajo nobenih težav. Pri večini žensk (90 odstotkov) okužba po 8 do 12 mesecih spontano mine, pri nekaterih ženskah (10 odstotkih) pa se lahko razvije perzistentna oziroma trajna okužba s HPV. Pri teh je tveganje za razvoj hujših predrakavih sprememb in raka materničnega vratu večje.

Za okužbo s HPV ni zdravila. Lahko pa se zdravijo bolezni, ki nastanejo kot posledica te okužbe, kot na primer predrakave spremembe materničnega vratu in rak materničnega vratu ter genitalne bradavice. NIJZ

"Pred okužbo s HPV se je možno dodatno zaščititi s cepljenjem. Dovoljenje za splošno uporabo v Evropi imajo tri vrste cepiva; cepivo, ki ščiti pred okužbo z dvema; cepivo, ki ščiti pred okužbo s štirimi in cepivo, ki ščiti pred okužbo z devetimi genotipi HPV," še dodajajo na NIJZ. 

Vir: zurnal24.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Spolne-Bolezni-Okuzba-Virusi







Domov
Powered By GeekLog