Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Slovenska_Poslanka_Evropski_Parlament




Cilji Začasnega odbora za podnebne spremembe in akcija Ohranimo Slovenijo, pomagajmo Afriki

ponedeljek, 4. februar 2008 @ 05:01 CET

Uporabnik: Anonymous

V prostorih Hiše Evropske Unije v Ljubljani je v petek, 1. februarja 2008,  dr. Romana Jordan Cizelj, slovenska poslanka v Evropskem parlamentu, predstavila energetsko-okoljski sveženj Evropske komisije in predstavila iztočnice za nadaljnjo razpravo o omenjenih politikah v Evropskem parlamentu, spremembe glede na minulo leto in predvidene dogodke v prihodnosti.

S podnebnimi spremembami, njihovim vplivom na okolje in ljudi, se ukvarjajo znanstveniki, visoki politiki, a odločilno vlogo pri sprejemanju kakršnih koli ukrepov imajo izvoljeni predstavniki nacionalnih parlamentov in seveda tudi Evropski parlament. »Zato je prav, da se oglasimo tudi poslanci,« je pojasnila dr. Romana Jordan Cizelj in poudarila, da je v prvi vrsti k ukrepanju za zaščito okolja poklican vsak posameznik.

Zavoljo perečih problemov, ki so posledica podnebnih sprememb, je bil ustanovljen Začasni odbor za podnebne spremembe. Dr. Romana Jordan Cizelj je razložila, da je njegova naloga »usklajevanje stališč Evropskega parlamenta z različnih področij« in dodala, da so zaradi zahtevnosti dela že vložili prošnjo za podaljšanje sicer eno leto trajajočega mandata.

Veliko pozornosti je Začasni odbor namenil pogajanjem na Baliju. Tako je odbor pripravil resolucijo, ki predstavlja dosežke decembrske konference o podnebnih spremembah na Baliju, in ki jo je 31. januarja 2008 z veliko večino na glasovanju podprl tudi Evropski parlament. Zastavljena je časovnica za pripravo mednarodnega dogovora, ki mora biti dosežen do leta 2009, kar omogoča kontinuiteto po izteku Kjotskega protokola.

Dr. Romana Jordan Cizelj je dodala, da so se države v razvoju že obvezale, da sprejmejo del odgovornosti za znižanje izpustov toplogrednih plinov, kar je velik dosežek, pri čemer pa je pomembno, da že obstoječe mehanizme v Evropi, kot je npr. trg z ogljikom, učinkovito prenesemo na mednarodno raven.

Tem prizadevanjem sledi tudi delo delegacij Evropskega parlamenta. Tako so pred konferenco na Baliju delegacije obiskale Kitajsko, prihodnji teden pa bodo pogovori potekali tudi z Indijo in Bangladešem, nato še z Rusijo in ZDA. Obisk na Kitajskem je pokazal pripravljenost kitajskih politikov za sodelovanje in s tem ovrgel obsodbe, da Kitajska ne ukrepa.

Kitajska je med drugim ustanovila samostojen odbor za podnebne spremembe, saj se zavedajo in občutijo posledice podnebnih sprememb, predvsem na področju pomanjkanja pitne vode. Ker po besedah dr. Jordan Cizljeve »papir prenese vse,« bo Začasni odbor za podnebne spremembe dogajanje na Kitajskem spremljal še naprej.

V Evropskem parlamentu je bil 23. januarja 2008 predstavljen tudi doslej najbolj vseobsegajoč sveženj na področju energetske in okoljske politike. Sveženj prinaša med drugim tudi cilje, kot je znižanje izpustov toplogrednih plinov za 20 % do leta 2020, dvig deleža obnovljivih virov energije na 20 %, kot tudi dvig deleža biogoriv v energetski mešanici EU na 10 %.

Evropski poslanci bodo sveženj obravnavali v pristojnih odborih, to so Odbor za okolje, Odbor za industrijo, raziskave in energijo ter Začasni odbor za podnebne spremembe. V slednjih dveh je članica oz. koordinatorka za politično skupino EPP-ED tudi dr. Romana Jordan Cizelj. Slovenija ima po izračunih, objavljenih v svežnju komisije, do leta 2020 pravico povečati delež izpustov toplogrednih plinov za 4 % glede na leto 2005, medtem ko mora do leta 2020 delež obnovljivih virov energije povečati s sedanjih 16 % na 25 %.

Dr. Jordan Cizljeva meni, da mora predvsem »politika poskrbeti za to, da ostanejo ljudje obveščeni«, del odgovornosti pa sloni na ramenih ostalih velikih igralcev. »Ogromno pričakujemo od raziskovalne sfere, industrije in njihovih prizadevanj za dolgoročne in ne kratkoročne rešitve ter seveda posameznikov.«

Dr. Jordan Cizljeva je tako pripomnila, da če bi starši dosegli, da njihovi otroci ugašajo luč, bi dosegli že mnogo. Spremeniti je potrebno odnos ljudi do sveta in narave in začeti moramo pri otrocih. »Vsak posameznik, vsak otrok ali mladostnik je odgovoren za to, kako čisto in zdravo bo naše okolje.«

Dr. Romana Jordan Cizljeva je tako tudi pokroviteljica okoljske akcije s slovenskimi šolami Ohranimo Slovenijo, pomagajmo Afriki, ki jo želi na primeru dobre prakse v Osnovni šoli Šentilj v Slovenskih goricah pod vodstvom ravnateljice Jelke Wendt, razširiti na vse slovenske šole.

V osnovni šoli Šentilj so tako zbrali za 2.870 EUR starega papirja. Poleg papirja so začeli zbirati tudi staro železo. Slednje ni bilo načrtovano, ampak je nastalo iz navdušenja nad dobrimi dejanji. Ravnateljica OŠ Šentilj Jelka Wendt je poudarila, da je pomembno, da se otroci zavedajo ekoloških problemov in hkrati občutijo hvaležnost, da lahko hodijo v šolo.

Dr. Romana Jordan Cizelj zato poziva (tudi v pisni obliki) vse slovenske šole, da se pridružijo akciji zbiranja starega papirja. Z zbranimi sredstvi iz akcije želijo pomagati otrokom v stiski v lokalnih okoljih, v skupni dvomesečni akciji vseh slovenskih šol pa tudi prispevati k razvoju izobraževanja v Afriki. Najuspešnejša šola bo ustrezno nagrajena. Akcijo zaenkrat neformalno podpira Ministrstvo za šolstvo in šport.  

Dr. Romana Jordan Cizelj je še dejala, da imamo priložnost za to, da nekaj storimo, na vsakem koraku. »In to preprosto s sortiranjem materiala, ki sicer bremeni okolje.«

Pripravila: Valerija Hozjan


dr. Romana Jordan Cizelj


Jelka Wendt, ravnateljica OŠ Šentilj v Slovenskih goricah

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Slovenska_Poslanka_Evropski_Parlament







Domov
Powered By GeekLog