Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/SlovenskaMrezaM3CIzjemnaVEvropi




Slovenska mreža M3C izjemna v Evropi

petek, 20. januar 2006 @ 17:43 CET

Uporabnik: Pozitivke

Slovenija je edina evropska država, v kateri poteka projekt vzpostavitve in razvoja mreže multimedijskih centrov (M3C), je na novinarski konferenci mreže M3C danes v Ljubljani poudaril vodja Kulturno izobraževalnega društva (KID) Kibla iz Maribora Peter Tomaž Dobrila. Dogodka se je udeležil tudi minister za kulturo Vasko Simoniti in multimedijske centre označil za "središča kreativnosti", ki pa jih bo treba trdneje povezati in obenem vzpostaviti ustrezno metodologijo za njihovo delovanje.

Kot je dejal minister Simoniti, je na področju kulture "določene stvari podedoval", ko pa si je ogledal mariborsko Kiblo in se kasneje tudi osebno seznanil s Petrom Tomažem Dobrilo, se je sam pri sebi zavezal, da bo treba projekt multimedijskih centrov peljati naprej tudi na ravni države. Danes deluje 16 multimedijskih centrov, ki jih je država finančno podpirala že v preteklosti in ki jim bo proračunska sredstva namenila tudi letos, poleg tega pa računajo tudi na evropska sredstva, je še dejal Simoniti.

Neformalna mreža multimedijskih centrov Slovenije je bila ob podpori ministrstva za kulturo in tedanjega ministrstva za informacijsko društvo, danes direktorata za informacijsko družbo pri ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, vzpostavljena v obdobju od 2004 do 2006. Mreža želi s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije vzpostavljati infrastrukturo in informacijsko podporno okolje za izvajanje vsebin in programov s področja kulture, izobraževanja, znanosti ter raziskovalne dejavnosti, je pojasnil Dejan Pestotnik iz mariborske Kible.

Špela Kučan iz Laboratorija za digitalne medije - Ljudmila, ki deluje pri ljubljanskem KUD France Prešeren, je pojasnila, da je bil prvi multimedijski center na Slovenskem ustanovljen leta 1994, in sicer je šlo za Ljudmilo, leta 1996 je bil ustanovljen multimedijski center Kibla in naslednje leto KID Pina v Kopru. Ti trije centri so po njenih besedah že bili zamišljeni kot povezani v mrežo in so tako tudi delovali. Leta 2004 se je vzpostavila mreža, v katero je bilo vključenih devet centrov, lani pa se je mreža razširila še za sedem novih multimedijskih centrov.

Multimedijski centri po vsej Sloveniji uporabnikom nudijo brezplačen dostop do svetovnega spleta. Poleg tega nekateri centri nudijo tudi tehnologijo za digitalno produkcijo, je vlogo multimedijskih centrov opisal Marko Kralj z dolenjskega multimedijskega centra LokalPatriot, ki deluje v Novem mestu. Posamezni centri so precej heterogeni, zelo različna sta njihova opremljenost in znanje tamkajšnjih ljudi, zato je po njegovih besedah namen mreže, da se oboje poenoti ter da se vzpostavi sodelovanje med posamezni centri.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/SlovenskaMrezaM3CIzjemnaVEvropi







Domov
Powered By GeekLog