Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Slaba-Kakovost-Predpakirane-Hrenovke




ZPS test predpakiranih hrenovk: Slaba kakovost, za ceno bi pričakovali več

sobota, 4. julij 2015 @ 22:31 CEST

Uporabnik: Sonce

Na ZPS so pod drobnogled vzeli 12 vzorcev predpakiranih hrenovk, za katere so odšteli med 3,98 in 8,99 evra/kg. Rezultati so bili slabi, saj nobenega izmed vzorcev niso izpostavili kot dobrega oz. kot priporočilo za nakup. Poudarjajo še, da so hrenovke glede na ugotovljeno kakovost drago živilo. Za primerjavo: kilogramom svinjskega stegna stane okoli 5 evrov, mlade govedine za zrezke pa 8 evrov, cena mletega mešanega mesa (svinjina in goveje meso) je še ugodnejša.  

Seveda pa je odločitev vsakega posameznika, ali je za manjši delež mesa, dodano vodo, maščobo, sol, škrob in druga gostila ter aditive pripravljen toliko plačati. Velja še poudariti, da bi večini vzorcev za vsebnost soli in maščob zasvetila rdeča luč.

Kje tiči razlog, da slovenski potrošniki ne moremo izbirati med kakovostnimi predpakiranimi hrenovkami?
Na ZPS izpostvaljajo kot enega izmed možnih razlogov preohlapno napisan pravilnik, ki očitno dovoljuje vse, kar ni prepovedano. “Hrenovka bi lahko bila kakovosten izdelek, ki bi opravičil tudi svojo razmeroma visoko ceno, a na osnovi rezultatov našega testa to ne drži,” je izpostavila dr. Tanja Pajk Žontar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: “Barjene klobase, ki jih prodajajo pod imenom »hrenovka«, morajo ustrezati kriterijem, ki so zapisani v Pravilniku o kakovosti mesnih izdelkov. In po tem Pravilniku se lahko kot hrenovka poimenuje izdelek, ki vsebuje najmanj 75 % mesnega testa iz govejega in svinjskega mesa in največ 25 % slanine.  

S homogenim nadevom napolnijo naravne ali kolagenske ovitke, izdelek pa mora vsebovati najmanj 8 % mesnih beljakovin in največ 30 % maščobe. A presenetilo nas je, da  smo na trgu našli kar nekaj izdelkov, na katerih je pisalo »hrenovka«, pa na seznamu sestavin nismo našli govejega mesa, ene od glavnih sestavin hrenovk. Poleg tega so na trgu tudi izdelki, na katerih poleg »hrenovka« piše še »hot dog«. Glede na to, da zakonodaja za hrenovke zapoveduje strožja kakovostna merila kot za »hot dog«, je takšno označevanje za potrošnike zavajajoče.”

Navedba skupne količine mesa izjema, ne pravilo
Na ZPS so bili pri označbah poleg dobre čitljivosti, kontrasta in seveda zakonsko določenih zahtev za označevanje živil pozorni tudi na informacije na označbah, ki sicer niso obvezne, a so za potrošnike dobrodošle. “Pri označevanju nas je najbolj razočarala ugotovitev, da so le redki proizvajalci na izdelku označili skupno količino mesa, saj gre za informacija, ki je še kako pomembna za potrošnike, zato se sprašujemo o razlogih, da je na označbi ni,” je izpostavila dr. Tanja Pajk Žontar.

Kot poudarajo na ZPS, si pri vsakem mesnem izdelku želimo, da vsebujejo čim več mesa in hkrati malo maščobe. Večinoma slabe ocene za razmerje med vsebnostjo mišičnih beljakovin in maščobo razkriva, da proizvajalci radi »varčujejo« z dodajanjem mesa, so pa v večini primerov dokaj radodarni pri dodajanju maščobe. “Morda je to tudi odgovor na vprašanje, zakaj večina proizvajalcev na označbi ne navaja količine mesa,” meni dr. Pajk Žontarjeva.

Sestavine: nič nas ne sme presenetiti
Osnovne sestavine hrenovk so goveje meso in svinjina, maščoba, voda, začimbe in nekateri aditivi, ki jih dodajajo zaradi varnosti in tehnoloških razlogov. Pogled na seznam sestavin, ki je presenetljivo dolg, pa pokaže, da hrenovke poleg navedenih sestavin vsebujejo tudi različne rastlinske vlaknine (bambus, grah, citrusi). “Hrenovke pa vsebujejo tudi kar nekaj nepotrebnih aditivov. Naj opozorimo predvsem na ojačevalec arome E 621 (mononatrijev glutaminat).

Dodajanje ojačevalcev arome hrenovkam ni upravičeno, saj naj bi vsebovale zadostne količine kakovostnega mesa, ki da izdelku aromo. Ti izdelki pa tudi niso primerni za majhne otroke in za ljudi, ki so preobčutljivi, oziroma pri katerih se pogosto pojavi alergijska reakcija,” opozarja dr. Tanja Pajk Žontar in dodaja: “Nekateri vzorci pa so vsebovali tudi barvilo E 120 (karminska kislina), ki da hrenovkam rdečkasto barvo. Namesto njega bi lahko na primer dodali ekstrakt paprika.”

Rezultati so objavljeni na spletni strain www.zps.si. Na www.zps.si pa so prosto dostopne tudi fotografije, ki prikazujejo nekatere senzorične napake hrenovk.

OSNOVNI PODATKI O TESTU
Izbira vzorcev. Kupili smo izdelke, na katerih je pisalo »hrenovke« in so imeli v seznamu sestavin navedeno goveje meso in svinjino. Če je bilo mogoče, smo izbrali tiste z daljšim rokom uporabnosti. Med vzorci so hrenovke v naravnem in v kolagenskem ovoju. Vpliv ovoja na rezultat kemičnih analiz je zanemarljiv, vrsta ovoja pa ni vplivala na senzorično oceno.

Vzorčenje. Vzorce smo kupili v trgovinah E. Leclerc, Eurospin, Hipermarket Mercator, Hofer, Lidl in Tuš. V prodajalni Interspar BTC klasičnih hrenovk njihove trgovske znamke v času vzorčenja nismo našli.

Preverili smo: označbo, kemijske (vsebnost mišičnih beljakovin, maščobe, soli in vezivnega tkiva) in senzorične lastnosti.

Končna ocena. Sestavljena je iz ocen za označbe
(15 %), kemijske (40 %) in senzorične lastnosti (45 %). Oceno za kemijske lastnosti sestavljajo ocene za razmerje med beljakovinami in maščobo (50 %), vsebnost soli (25 %) in vsebnost vezivnega tkiva (25 %).


Osnovna zakonodaja: Pravilnik o kakovosti mesnih izdelkov (UL RS 59/2012), Uredba (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom.


www.zps.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Slaba-Kakovost-Predpakirane-Hrenovke







Domov
Powered By GeekLog