Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Skodljiv_Vpliv_Suh_Zrak_Zavedamo_Bivanje
Suh zrak škodi vašemu zdravju
ponedeljek, 13. oktober 2008 @ 23:44 CEST
Uporabnik: Sonce
Ogrevanje doma pozimi izsuši zrak v njem, še posebej, če ne uporabljamo nobene tehnike vlaženja zraka. Vse premalo pa se zavedamo škodljivih vplivov, ki jih ima suh zrak na naše telo. Vdihavanje suhega zraka namreč draži dihala, obenem pa se izsuši naša koža, ustnice razpokajo in pogosto lahko krvavimo iz nosu.
Kako se spopasti s suhim zrakom?
Že z nekaj preprostimi ukrepi boste uspešno premagali suh zrak in preprečili neprijetne posledice bivanja v njem.
Pijte. Spopadite se s suhim zrakom in z njim povezanimi težavami tako, da pijete čim več tekočine. Najboljša izbira je seveda voda, izberete pa lahko tudi sveže stisnjene sadne sokove in zeliščne čaje. Pomagajo lahko celo zelenjavne juhe.
Prhajte se z glavo. Tuširanje je vsekakor boljša izbira od kopanja, ko je naša koža izsušena. Pomembno je tudi, da izberete nežna naravna mila, ki kože ne izsušijo dodatno. Izogibajte se vroči vodi in ne umivajte se prepogosto, ko to ni potrebno, saj s tem le še dodatno obremenjujete kožo.
Vlažite. Po prhanju kožo osušite z nežnim tapkanjem. Nato na telo nanesite vlažilno kremo ali olje. Odlična so bogata naravna masla, ki kožo globinsko vlažijo in jo okrepijo. Preizkusite na primer karitejevo maslo, kokosovo olje ali olivno olje, ki je tudi bogato z antioksidanti. Nikar ne pozabite, da tudi moški potrebujejo vlaženje.
Navlažite ustnice. Uporabite bogat balzam za ustnice in preprečite razpokanost.
Poskrbite za nos. Preizkusite nosno pršilo, ki vsebuje morsko sol. Nekatera tovrstna pršila pomagajo navlažiti nosnice, ki sicer na suhem zraku postanejo boleče izsušene.
Uporabite vlažilec zraka. Prenosni vlažilci zraka v vaš dom vračajo potrebno vlago, pogosto pa zrak tudi čistijo in ga ionizirajo, s čimer spodbujajo celični metabolizem, povečujejo vitalnost in tek, prečiščujejo kri in pomirjajo živce.
Ne pretiravajte. Nikar zraka ne navlažite preveč. Vlaga v zraku naj bi bila med 30 in 50 odstotna. Pri visoki vlažnosti se namreč razmnožujejo pršice, plesen, glivice in bakterije.
Zaradi suhega zraka k zdravniku?
Čeprav je dražeč, večina težav, ki jih povzroča suh zrak, ni kratkoročno resnejših. A še kako pomembno je, da vse simptome pozorno spremljamo, preden presežejo okvire obvladljivega. Raziskave so namreč pokazale, da lahko suh zrak povzroči:
Vdihavanje suhega zraka povzroči težave z dihali, kot so astma, bronhitis, vnetje sinusov in krvavenje iz nosu. Telo lahko tudi dehidrira, saj se preko dihal v zrak sprošča vlaga iz telesa.
Zaradi hlapenja vlage iz kože, ta postane razdražena in pogosto nas srbijo oči.
Suh zrak je na občutek hladnejši, kot vlažen, zato nas hitreje zebe in se počutimo premražene.
Vir: lifestyle.enaa.com
Komentarji (0)
www.pozitivke.net