|
Upravni odbor slovenskega dela Alpe Adria Green je na svoji redni seji obravnaval med drugim tudi pobude za sežigalnice odpadkov in druge sežigalnice, ki že imajo čezmejni vpliv na Slovenijo ter sprejel naslednji sklep:
Alpe Adria Green, ne podpira nobene izgradnje sežigalnic v Sloveniji ter na območjih sosednjih držav, ki imajo čezmejni vpliv na zdravje ljudi v Sloveniji. Kot primer čezmejnega vpliva je Tržaška sežigalnica odpadkov, ki predstavlja neposredno grožnjo tudi zdravelišču Debeli Rtič v katerem se zdravijo otroci.
Ta sežigalnica poleg odpadkov iz neposredne okolice sežiga tudi ODPADKE IZ KAMPANIJE z razloga, da bi pokrila nerentabilno naložbo podjetja ACEGAS-APS so pripravljeni v Trstu žrtvovati zdravje Italijanskih in Slovenskih državljanov, Slovenija pa o tem problemu modro molči!
Da se odstranjevanje Kampanijskih odpadkov v tržaški sežigalnici lahko mirno nadaljuje, tudi Italijanske krajevne oblasti in državne ustanove zagotavljajo molk. Postaja vse bolj jasno, da dobro plačani posel tržaške “toplotne izkoriščevalce” , predstavlja rešilni jopič za šibko mestno gospodarstvo. Mestna uprava skuša s prihodki od Kampanijskih odpadkov, omiliti strašen primanjkljaj v proračunu hčerinske družbe, ki zaradi dolga preko pol milijarde evrov, grozi da preplavi mestno upravo in nedolžne državljane.
V podjetju so se začele težave že leta 2003, ko se večnamensko podjetje Tržaške občine združi z večnamenskim podjetjem občine Padova ( APS). ACEGAS kotira na borzi že od leta 2000. To združenje je največje Italijansko državno večnamensko podjetje, ki bi moralo okrepiti poslovanje, ne pa povzročati stečajno nevarnost. ACEGAS- APS je postalo bojno polje "partijokradske" delitve javne dobrine. Uprava političnih "privržencev", deluje bolj v interesu referenčnih strank (verjetno tudi za osebno korist – tudi v Italiji korupcija ostaja nekaznovan posel ), kot v javnem interesu.
Taka pokroviteljska porazdelitev, se z združitvijo podjetij, še pospeši; obe občini (Trst in Padova) morata uslišati političnim privržencem. Nepotrebni “stolčki” in nori stroški političnih privržencev naglo rastejo, "lačnih" predstavnikov pa je toliko, da matična družba sploh ne zadošča. Tako se posel porazdeli v več odvisnih družb in vsaka dobi svojo upravno strukturo: Est energy,Sinergie,Nest Ambiente, Aps service, Isogas, in druge. Nastanek toliko podjetij je nesmiseln porast stroškov, za dejavnost enega in istega podjetja.
Ob tem so se podkupnine tako povečale, da jih noče nihče več obravnavati. Niti površen pravosodni organ, ki ob sodni preiskavi zaradi okoljskih problemov, ki jih povzroča ACEGAS-APS s površnim upravljanjem sežigalnice in naprave za čiščenje odplak, pospeši ukinitev preiskave, da se ta preneha brezuspešno in brez podatkov.
Taka "ljubezenska" zaščita vendar ne pomaga ob posredovanju Evropske komisije. S onesnaževanjem ogljikovega dioksida sežigalnice je nastal zelo resen problem v tem okolju. ACEGAS-APS je tudi z zastarelo napravo za čiščenje odplak že povzročila močno onesnažuje Tržaškega zaliva in obenem čezmejno onesnaževanje. Pričeti bo potrebno postopek za ugotavljanje kršitev, s stvarnim tveganjem na področju okolja.
Za posodobitev čistilne naprave je potrebnih približno šestdeset milijonov evrov. Tega denarja, po desetletnem neracionalnem upravljanju ACEGAS-APS nima. Namesto da bi podjetje vzdrževalo sisteme in podpiralo storitve na ozemlju Trsta in Padove, kjer ima korenine in prihodke, je združena družba raje vlagala v tuje družbe “finančno zelo zanesljive" Bolgarije in Srbije. Ko se potaplja ladja, ni nihče kriv. To je edini odgovor, ki prihaja iz palače vladarja nezakonitih severovzhodnih skritih poslov. V odgovor na zahtevo državljanov, ne imenuje Tržaška Občina nobene preiskovalne komisije. Nobene sodne preiskave ne bo, le ekonomski bonusi direktorjem - proizvajalcem dolgov.
Strahotni primanjkljaj plačujejo uslužbenci s vse bolj težkimi delovnimi pogodbami, "upravitelji" pa plavajo v zlatu. Strošek za strukturo upraviteljev ACEGAS-APS SPA, Odbor revizorjev, generalnega direktorja in za 7 članski strateški odbor, je v letu 2010 znašal 3,058,631 evrov.
V Sloveniji je stanje na tem področju podobno, zato AAG nasprotuje kakršnemu koli razmišljanju v tej smeri. Odpadki naj se pričnejo sortirati po vsej Sloveniji in prodajati kot surovina, ne pa da razmišljamo, kako jih bomo kurili in proizvajali dodatni ogljikov dioksid!
Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Sezigalnica-Odpadkov-Trst-Debeli-Rtic
Domov |
|
Powered By GeekLog |