Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Romska_Problematika_Socialni_Polozaj




Rome pestijo slab položaj in predsodki

torek, 14. oktober 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Slovenska družba še vedno polna stereotipov
Na prvem evropskem srečanju o romski problematiki se je največ govorilo o slabem položaju Romov v Evropi in o s predsodki obremenjeni družbi. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je poudaril, da mora družba Romom ponuditi roko, čeprav je velika večina ljudi prepričanih, da bi morali biti Romi sami bolj odgovorni, vendar na drugi strani romski voditelji vseeno pričakujejo ukrepanje.

Če hočemo, da bodo Romi usodo vzeli v svoje roke, jim moramo ponuditi "realne priložnosti", pri čemer je Barroso izpostavil redno izobraževanje, redne službe in primerna stanovanja, saj so bili do zdaj iz družbe izključeni do te mere, da ne izhajajo iz enakovrednega položaja. Predvsem se po njegovem mnenju ne sme dopustiti nadaljnjega izključevanja v obliki vzporednega izobraževanja, služb in stanovanj.

"EU najboljša odprta družba na svetu"
Barrosovo idejo o evropski platformi za vključevanje Romov je pozdravil znani finančnik in filantrop George Soros, ki je na srečanju dejal, da je Evropska unija po njegovem mnenju verjetno najboljši primer odprte družbe na svetu, a so predvsem pri Romih potrebne izboljšave, saj živijo veliko slabše kot v komunističnem režimu.

Veliko govora je bilo o ukrepu italijanske vlade za jemanje prstnih odtisov Romom, ki ga je Bruselj najprej kritiziral, a je nato Evropska komisija vseeno Rimu prižgala zeleno luč potem, ko je italijanska vlada privolila, da bo ukrep prilagodila pravilom EU-ja. Soros je na srečanju dejal, da je ukrep kljub temu nezakonit, s čimer si je zaslužil velik aplavz med navzočimi.

Slovenska družba še vedno s stereotipi
Na srečanju v Bruslju je bil tudi direktor urada za narodnosti Stanko Baloh, ki je dejal, da je odnos Slovencev do Romov še vedno poln stereotipov, izključevanja iz družbe in nepripravljenosti sobivanja z različnimi ljudmi. Sam je stanje v Sloveniji opisal kot dvopolno - romi v Prekmurju živijo precej bolje kot na Dolenjskem in v Posavju.

"V Sloveniji bomo morali še precej storiti," je dejal Baloh, čeprav poudarja, da je Slovenija pri tem vprašanju nekoliko v prednosti zaradi zakona o romski skupnosti in akcijskega programa, ki je v pripravi. Po uradnih številkah v Sloveniji živi okoli 3.700 Romov, a se po ocenah Baloha ta številka v resnici giblje med 7.000 in 10.000, kar pa je v primerjavi z drugimi državami še vedno razmeroma majhna skupnost.

G. V.

Vir: triera.net

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Romska_Problematika_Socialni_Polozaj







Domov
Powered By GeekLog