Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Resnicoljubnost-Vrednota-Sreca-Druzina




Nas naše vrednote o(ne)srečujejo?

torek, 6. september 2022 @ 05:02 CEST

Uporabnik: SuzanaS

Kljub temu, da jih ne moremo videti ali prijeti, vrednote oblikujejo naše življenje. Svoje vrednote izražamo vsak dan v odnosih z drugimi ljudmi, kadar smo (ali nismo!) zvesti, zanesljivi, odkriti, odgovorni za dobrobit družine, prijateljev, sodelavcev, podjetja, kjer smo zaposleni ali širše skupnosti. Če je vaša vrednota resnicoljubnost, se ne morete prisiliti v laži; če je visoko na vaši lestvici vrednot družina, boste zanjo žrtvovali svoje osebne želje.

Nekateri bi za svoje vrednote umrli….
V bran svojim vrednotam so nekateri pripravljeni umreti, drugi posvetijo svoje življenje svoji najpomembnejši vrednoti. Tu, kjer ste danes, ste zato, ker so vas sem pripeljale vaše vrednote: odločitve, ki ste jih sprejeli ali jih niste sprejeli, so posledica vaših vrednot. Srečni ste zato, ker svoje življenje živite skladno s svojimi vrednotami in nesrečni ste zato, ker vam to ni uspelo. Če pa sta visoko na vaši lestvici vrednot vrednoti, ki sta si nasprotni, se počutite dobesedno »raztrgani« na dve strani.

….pa jih pogosto sploh ne poznamo!
Kljub temu, da naše vrednote tako pomembno določajo smer našemu življenju in odločajo o tem, ali smo srečni ali ne, se jih pogosto niti ne zavedamo. Ali veste, katera je vaša najbolj pomembna vrednota? Je to pogum ali ljubezen? Skrb za druge, pravičnost, sprejetost, uspešnost, služenje drugim?

Svoje vrednote lahko odkrijete tudi sami. Odgovorite si na vprašanje, kaj je tisto, kar je za vas najbolj pomembno v življenju… kaj je tisto, čemur se ne bi odpovedali, kaj je tisto, za kar ste pripravljeni tudi umreti?

Ali spreminjati svoje vrednote?
Vrednote, ki jih imamo, niso »zabetonirane« in ni potreben doktorat, da jih spremenimo. Najprej pa: Zakaj bi jih sploh spreminjali?? Naj vam povem na svojem primeru. Moja vrhovna in najbolj pomembna vrednota je bila pravičnost. Na prvi pogled prav všečna vrednota, kajne. Ker je bila na prvem mestu in torej zame najbolj pomembna, sem bila za ohranitev te vrednote pripravljena storiti marsikaj.

Na primer napisati pritožno pismo v trgovino, ker mi prodajalka ni želela zamenjati izdelka, ki je bil pokvarjen. Izdelek je bil vreden slabe 4 evre… jaz pa sem za vse skupaj zapravila vsaj 2 uri svojega časa in kake 3 kg živcev. In ko me je vodja te trgovine poklical, se mi opravičil in me povabil, naj pridem iskat karkoli v vrednosti izdelka, tega sploh nisem storila.

Saj ni šlo za 4 evre. Šlo je za pravičnost! Problem je bil v tem, da me je vsaka, še najmanjša »krivica« popolnoma spravila iz tira in nisem znala razsodno presoditi, kdaj in v kaj je smiselno svojo energijo usmerjati. Enako brezkompromisno bi se borila s prodajalko za 4 evre v trgovini ali za na primer svoj položaj v službi.

Zato sem sklenila, da je ne bom popolnoma zbrisala iz svojega seznama, da pa vsekakor ne bo več kraljevala na prvem mestu… (s čim sem jo zamenjala, pa povem ob kaki drugi priložnosti).

Spremeniti vrstni red vrednot, ali zamenjati vrednote je res skoraj tako enostavno, kot smo včasih izmenjevali sličice za v album: enostavno se odločimo in si naredimo nov seznam... in vanj verjamemo! Obstajajo še druge tehnike (nevro-asociativnega pogojevanja in nevrolingvističnega programiranja), s katerimi proces še bolj utrdimo.

Pazite, kaj počnete, ker se bo uresničilo! ;)
Sama sem šla skozi tak proces in posledice so… najmanj neverjetne! Verjemite mi, da deluje. In da je zelo osvobajajoče začutiti nove in drugačne energije, ki se s tem pričarajo v naše življenje. Ker tako našega življenja ne premetavajo več vetrovi in usmerjajo tokovi morja, ampak krmilo končno prevzamemo v svoje roke in vodimo svoje življenje v smer, kamor želimo. Greste zraven?

Suzana

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Resnicoljubnost-Vrednota-Sreca-Druzina







Domov
Powered By GeekLog