|
Na današnji dan ob Svetovnem dnevu revmatikov - 12. oktobru, objavljamo ključne ugotovitve poročila, ki obravnava vidik izgube produktivnih delovnih ur na gospodarstvo, točneje da zaradi revmatičnih obolenj ljudje preživijo več dni na bolniškem dopustu kot zaradi katerih koli drugih zdravstvenih težav.
Raziskava »Fit for work« je prva tovrstna raziskava za države članice EU in obravnava tudi Slovenijo (točnejši podatki za našo državo bodo znani v naslednjih mesecih).
Gre za pomemben dejavnik urejenosti in sistematičnosti evropske družbe in gospodarstva z vidika produktivnosti, varčevanja in preventivnega zdravljenja. Slednje pa bi imelo za posledico pozitivne premike na vseh socialno-ekonomskih parametrih.
Bolečine v mišicah in sklepih stanejo evropsko gospodarstvo do 240 milijard EUR letno
Rezultati najnovejše raziskave so pokazali, da zaradi kostno-mišičnih obolenj ljudje preživijo več dni na bolniškem dopustu kot zaradi katerih koli drugih zdravstvenih težav.
Iz rezultatov najnovejše evropske raziskave je razvidno, da so kostno-mišična obolenja kriva za skoraj polovico (49 %) vseh odsotnosti z delovnega mesta in za 60 % trajne nezmožnosti za delo v Evropski uniji. Po približnih ocenah te in druge socialno-ekonomske posledice slabega zdravstvenega stanja zaradi bolečin v mišicah in sklepih stanejo družbo v Evropi do 240 milijard evrov.
Fit for work je prva tovrstna raziskava na tem področju, ki jo je v 25 evropskih državah v Evropi in onkraj njenih meja izvedla raziskovalna organizacija The Work Foundation s sedežem v Združenem kraljestvu na podlagi podatkov organizacij oseb z revmatičnimi obolenji (PARE), je razkrila, da več kot 100 milijonov Evropejcev trpi za različnimi revmatičnimi obolenji. Več kot 40 milijonov med njimi jih je v delovnem razmerju –, in da jih je moralo do 40 % pustiti delo zaradi svojega zdravstvenega stanja.
»Kostno-mišična obolenja brez dvoma resno negativno vplivajo na delovno silo v EU, saj so bila vzrok za milijone izgubljenih delovnih dni – samo v Združenem Kraljestvu jih je bilo v enem letu izgubljenih 9,5 milijona«, je povedal Stephen Bevan, direktor organizacije The Work Foundation. »Ker se Evropa trenutno trudi postaviti nazaj na noge po globalni recesiji, bi morali oblikovalci politik med drugim obravnavati, kako takšna, pogosto zelo mučna stanja zmanjšujejo delovno storilnost v podjetjih.«
Zgodnja intervencija je velikega pomena
Iz te vseevropske raziskave je razvidno, da lahko zgodnje odkrivanje in posledično zgodnja intervencija pri pojavu kostno-mišičnih obolenj sčasoma izboljša kakovost življenja, poveča delovno storilnost in posledično zmanjša breme zdravstvenega ter invalidskega proračuna.
Izsledki raziskave Fit for Work nakazujejo, da bi bilo potrebno bolj sistematično pristopiti k ocenjevanju stroškovne učinkovitosti zdravljenja bolezni, ki bi bilo hkrati tudi celovito in bi upoštevalo širše socialno-ekonomske vidike. Z drugimi besedami, z novim pristopom (politiko) bi se posamezniku izboljšala kakovost življenja, omogočila bi se dostopnost zdravnikov in zdravil, družba ter podjetja pa bi s tem pridobila na delovni produktivnosti zaradi manjše odsotnosti z dela.
Iz rezultatov raziskave Fit for Workje razvidno, da so ljudje s kostno-mišičnimi obolenji, ki so še naprej sposobni delati, lahko deležni zdravstvenih, socialnih, psiholoških in ekonomskih koristi. Maarten de Wit, nekdanji podpredsednik zveze EULAR-PARE¨, pravi: »Delavci z revmatičnimi obolenji, ki jim je na delovnem mestu ponujena podpora, so bolj produktivni in so donosna naložba podjetja. Poleg tega delo in vodenje gospodinjstva pri ljudeh povečujeta občutek vrednosti, ju osrečujeta ter povečujeta njihovo storilnost in spodbujata njihovo delovanje v družbi.«
»Samo z usklajenim delovanjem vlade, podjetij, zdravstvenih delavcev in bolnikov bomo omogočili intervencije, ki zagotavljajo vsem ljudem s kostno-mišičnimi obolenji, da lahko še naprej delajo, prispevajo k družbenemu razvoju in ohranjajo kakovostno življenje,« meni predsednik Društva revmatikov Slovenije Marjan Hudomalj.
»Na evropskem nivoju je breme, ki ga za državo predstavljajo izgube zaradi revmatičnih obolenj, ki so posledica zmanjšane produktivnosti oziroma odsotnosti z dela, za državo večji od sredstev namenjenih za področje znanosti ali obrambe«, še doda Hudomalj.
Za več informacij obiščite spletno stran www.revmatiki.si ali www.fitforworkeurope.eu
Opombe:
O kostno-mišičnih obolenjih - revmatizmih
Izraz kostno-mišična obolenja zajema več kot 200 obolenj, ki prizadenejo mišice, sklepe, kite, vezi, periferno živčevje in krvne žile ter prizadetemu povzročajo bolečine in ga funkcionalno ovirajo (Punnett et al, 2004).
O organizaciji The Work Foundation
Organizacija The Work Foundation je vodilen neodvisen organ, usmerjen na poklicno delo in njegovo prihodnost.
Društvo revmatikov Slovenije
Parmova 53, 1000 Ljubljana
Tel: 0590 75 366
drustvo@revmatiki.si
info@revmatiki.si
www.revmatiki.si
Marjan Hudomalj
Predsednik Društva revmatikov Slovenije
Rezultati raziskave Fit for Work kažejo, da kostno-mišična obolenja stanejo EU od 0,5 do 2 % BDP letno. BDP EU27 za leto 2007 je bil 12.300 milijard evrov. Izguba 2 % je približno 240 milijard EUR. Podatki so povzeti iz evropskega statističnega letopisa Europe in Figures – Eurostat yearbook 2009, objavljenega 18. septembra 2009.
EULAR-PARE: the European League Against Rheumatism-People with Arthritis and Rheumatism in Europe (Evropska zveza za boj proti revmatizmu – ljudje z artritisom in revmatizmom v Evropi), v kateri sodeluje tudi Slovenija.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Raziskava-Evropska-Druzba-Revmatik
Domov |
|
Powered By GeekLog |