Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Priprava-Pravilno-Shranjevanje-Hrana




Kako pravilno shranjujemo hrano

sreda, 24. julij 2013 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Pomembno ni le to, kaj jemo, ampak tudi, kako hrano shranjujemo in pripravimo.

Hrana je namreč idealno gojišče zdravju škodljivih bakterij, zato sta pravilna priprava in shranjevanje ključna.

Hrana bo neoporečna in varna, če boste upoštevali nekaj pomembnih pravil:

Tudi v čistem okolju se hrana sčasoma pokvari, saj vsebuje bakterije, ki se začnejo razmnoževati in naposled povzročijo kvarjenje. Zato hrane nikoli ne shranjujte predolgo in živilo zavrzite, če je videti pokvarjeno ali ima sumljiv vonj. vedno upoštevajte rok trajanja živila, plesniva živila pa zavrzite v celoti in ne samo površinsko plast.

Vsa živila, ki se hitro pokvarijo, zlasti meso, perutnino in ribe, je nujno treba hraniti na hladnem. Pomembno je, da surovo meso in ribe ne onesnažijo že skuhane hrane in tiste, ki jo nameravate uživati surovo, zato surovo hrano vedno hranite ločeno od kuhane in tiste, ki jo boste uživali surovo. Pravilno kuhanje sicer uniči vse ali vsaj večino bakterij v hrani. Če je meso v notranjosti krvavo ali pa so krvavi sokovi, to pomeni, da ni dovolj skuhano in da utegne vsebovati škodljive mikrobe. Hrano, ki jo kuhate v vodi, kuhajte v kipeči vodi, in sicer tako dolgo, da doseže dovolj visoko temperaturo, ki bo uničila vse bakterije.

Pripravljeno hrano je treba pojesti takoj, ko je skuhana. Če kuhane ali pogrete hrane ne zaužijete takoj, jo ohladite in shranite v hladilnik. Hrane ne smete shranjevati na toplem ali pri sobni temperaturi, saj so takšne temperature idealne za hitro bohotenje bakterij. Mleka, mlečnih izdelkov in hrane z dodatkom majoneze nikoli ne pustite na sobni temperaturi.

Ker bakterije za razmnoževanje potrebujejo vlago, za posušena živila, kot so stročnice, orehi, kruh in neprekuhane žitarice, velja, da jih je varneje hraniti pri sobni temperaturi.

Konzerve lahko hranite pri sobni temperaturi le tako dolgo, dokler jih ne odprete. Ko jih odprete, vsebino takoj zaužijte ali pa jo stresite v čisto pokrito posodo in shranite na hladnem mestu. Hrane ne puščajte v odprti konzervi.

Vir: druzina.enaa.com

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Priprava-Pravilno-Shranjevanje-Hrana







Domov
Powered By GeekLog