Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Prenova-Dunajske-Ceste-Nasprotovanje




Koalicija za trajnostno prometno politiko odločno nasprotuje širitvi Dunajske ceste!

sreda, 16. april 2014 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Mestna občina Ljubljana bo letos maja pričela s prenovo Dunajske ceste, ki vključuje tudi širitev vpadnice z dodatnim voznim pasom za avtomobile. Ker žal ni na voljo nobenih konkretnih osnov s strani Mestne občine Ljubljana, ki bi jo lahko strokovno komentirali, želimo s tem pismom Mestno občino Ljubljana opozoriti in pozvati, naj ne skrene s poti, ki si jo je mesto Ljubljana zadalo na področju trajnostnega urejanja prometa in bi tako z omenjenim ukrepom izničilo vse dosedanje uspehe.

Naj spomnimo, da je Ljubljana na področju trajnostne mobilnosti dosegla ogromno in prvič v svoji zgodovini zvišuje delež potnikov mestnega potniškega prometa in zmanjšuje število voženj z avtomobili, npr. Dunajska cesta ima dnevno 1.550 avtomobilov manj (Delo, 7. 3. 2014). Nagrada Evropske unije za Evropski teden mobilnosti 2013, ki jo je prejela Mestna občina Ljubljana zaradi odvzema pasov avtomobilom na Slovenski cesti in prednostni obravnavi Ljubljanskega potniškega prometa, pešcev in kolesarjev, je prav tako pokazatelj ukrepanja na področju trajnostne mobilnosti v mestu.

Ljubljana se je prav tako, ravno v teh dneh, že drugič zapored uvrstila v finale za naziv Zelena prestolnica Evrope. Vaše odločitve so prinesle izboljšano kakovost mestnega okolja tako v smislu onesnaženosti zraka, zvočne onesnaženosti ter izboljšane bivanjske komponente, če govorimo npr. o ukrepu zapiranja mestnega središča za promet. Sprašujemo se, kakšni so motivi za širitev Dunajske ceste, ki se utemeljuje z zavajajočimi izjavami in nepravilnimi interpretacijami trenutnega stanja in trendov v prometu. Zakaj se, po vseh dobrih rezultatih in nagradah s strani Evropske unije, sedaj lotevati ukrepov v nasprotno smer?

Na prejšnji mestni seji je bil sprejet sklep o seznanitvi in soglasju k predlogu Odloka o načrtu za kakovost zraka na območju Mestne občine Ljubljana in širitev Dunajske ceste je seveda popolnoma neskladna s tem. Nobena širitev ceste še ni prispevala k zmanjšanju prometa, ravno nasprotno. Kot omenjeno, je širitev nesmiselna tudi na podlagi padanja števila vozil in naraščanja potnikov Ljubljanskega potniškega prometa, je v  nasprotju s celovito obravnavo prometne problematike, ne nazadnje pa tudi v nasprotju z letošnjo nagrado za Evropski teden mobilnosti, s katero se lahko Mestna občina Ljubljana zdaj upravičeno pohvali.

Tak ukrep se tudi ne more izvajati pod krinko prenove ostale infrastrukture, ampak zahteva celovito obravnavo. S širitvijo se bodo podaljšali tudi varovalni časi na prehodih za pešce. To pomeni, da  bo dodatna pridobitev za avtomobile istočasno izničila svoj namen, saj se bo za vse motorne udeležence v prometu potovalni čas podaljšal. Ravno tako se bo izničil ukrep rumenih pasov. Avtobus bo po širitvi še vedno imel rumeni pas, bo pa na semaforjih stal dlje, ker bo zelena luč za pešce daljša.

Zanemarljiv pa ni niti finančni vidik. V časih, ko se socialna stiska poglablja in ko marsikateri družbeno koristen projekt ne dobi sredstev za zagon, menimo, da je takšna investicija, ki bo na dolgi rok prinesla dodatne finančne izdatke (v zdravstvu, morebitnih kaznih s strani EU zaradi slabe kakovosti zraka …), neopravičljiva.

S tem pismom vas želimo spodbuditi, da preprečite to nespametno in nestrokovno širitev in se o mobilnostnih ukrepih odločite na podlagi relevantnih podatkov in trendov v prometu. Pozivamo vas, da se na področju planiranja znebite starih prometnih paradigem in nadaljujete z ukrepi, ki bodo doprinesli trajnostne rešitve. 

Namesto širitve Dunajske ceste predlagamo sledeče:

1.
Nadgradnja potniške intermodalnosti, predvsem nadaljnjo širjenje P+R parkirišč, ki bi prestrezala voznike osebnih avtomobilov

2. Večja pogostnost voženj Ljubljanskega potniškega prometa, uvajanje novih prog, posodobitev voznega parka;

3. Nadaljnje nadgrajevanje infrastrukture za povečevanje pretočnosti javnega potniškega prevoza (rumeni pasovi) in spodbujanje ostalih oblik prometa (območja za pešce, kolesarske steze).

dr. Matej Ogrin
predsednik CIPRE Slovenija
Koordinator Koalicije za trajnostno prometno politiko

Koalicija za trajnostno prometno politiko (KTPP) je neformalno združenje organizacij in posameznikov, ki si prizadeva za trajnostno prometno politiko v Sloveniji. Spremlja in se odziva na aktualne procese v slovenski in evropski prometni politiki in hkrati povečuje medsebojno informiranost o dogajanju na prometnem področju. Njeni člani so Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj, CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp, Focus, društvo za sonaraven razvoj, Gibanje TRS, Ljubljanska kolesarska mreža, Mariborska kolesarska mreža, Regionalni center za okolje za srednjo in vzhodno Evropo, Slovenski E-forum, Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj ter zainteresirani posamezniki.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Prenova-Dunajske-Ceste-Nasprotovanje







Domov
Powered By GeekLog