Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Pravilna-Obutev-Zulj-Zdravljenje-Trenje




Žulji - preprečevanje in zdravljenje

torek, 18. julij 2017 @ 10:05 CEST

Uporabnik: Sonce

Ste si kupili popolne tekaške copate, nato pa hitro ugotovili, da vam ti povzročajo žulje? Te lahko poleg obutve, ki se ne prilega vašemu stopalu, povzročijo tudi drugi razlogi, predvsem trenje obutve in nogavic ob vašo kožo stopal, na kar vplivata povečana vlaga in toplota v čevlju.

Ko je stopalo zaradi potu vlažno, je trenja več, noge pa ob teku zaradi povišanja temperature v čevlju ter delovanja mišic tudi nekoliko otečejo. Telo se na trenje odzove z nabiranjem tekočine pod kožo, to pa povzroči pritisk ter bolečino. Kako lahko to preprečite in kako ravnati, da bodo žulji čim hitreje izginili?

1. Zakaj obutev žuli?
Da bi žulje preprečili, moramo v prvi vrsti izbrati tekaško obutev, ki se dobro prilega našemu stopalu. Poleg dolžine, ki vpliva na številko čevlja, je treba pomisliti tudi na to, ali je naše stopalo širše, ožje, ima visok nart ali normalen. Kupite čevlje, pri katerih imate od konice prsta do konca čevlja še vsaj za širino palca prostora, sicer se vam bodo pojavljali žulji na prednjem in spodnjem delu prstov. Če imate širše stopalo ali se vam pri teku kljub primerni dolžini čevlja rada dviguje peta, lahko čevelj prilagodite s pomočjo različnih načinov napeljevanja vezalk. Tako si zagotovite, da ni pritiska na nart in da je peta fiksirana (v ta namen uporabite dodatne luknjice na tekaškem čevlju).

So vas pričeli žuliti čevlji, s katerimi doslej ni bilo težav?
To je gotovo znak, da je treba poskrbeti za nove. Pri njih se je morda prekomerno obrabila notranjost (značilna je luknja z notranje strani na petnem delu), morda je material zgornjega dela čevlja izgubil svojo prožnost (mrežica je raztegnjena in se grbanči), morda pa se je prekomerno obrabil podplat (kar je neprijetno zlasti v primeru, da gre za neenakomerno obrabo dela stopala, zaradi česar ste prisiljeni v spremembo koraka).

Poleg tekaških čevljev so zelo pomembne tudi tekaške nogavice

Te ne smejo biti tanke in morajo biti na izpostavljenih delih primerno ojačane. Nogavice se vam morajo dobro prilegati, torej na prstih in peti ne sme biti odvečnega materiala. Izberite nogavice z dodatkom umetnih materialov ali zgolj iz teh, ki pomagajo odvajati vlago proč od kože in skrbijo za njeno hitrejše izhlapevanje – bombaž vlago zadržuje. Če ne gre drugače, se držite starega nasveta planincev in obujte dvojne nogavice - bolje, da prihaja do trenja med dvema nogavicama, kot med nogavico in kožo.

2. Preprečevanje žuljev s primerno nego kože
Kljub temu, da na povečano trenje vpliva prekomerna vlaga v čevlju, so k žuljem najbolj nagnjeni tisti, ki imajo sicer suho kožo. Pri tej je trenje bolj grobo, prav tako pa lahko poleg žuljev povzroča tudi razpoke in nastanek kožnih zatrdlin. Kožo stopal torej redno negujte z mazili in ji tako pomagajte, da bo primerno navlažena. Da bi grobo trenje ob kožo preprečili med samim tekom, lahko pred tem izpostavljene dele (kjer vas običajno žuli), namažete tudi z bolj mastnim mazilom (na primer vazelin), ki bo poskrbelo, da bo noga bolj gladka in bo tako trenja manj.

3. Preventiva pri daljših razdaljah.

Žulje dobijo tudi najbolj vzdržljivi tekači - pravzaprav so ti pri njih še bolj pogosti! Zakaj? Ker dolga razdalja pomeni, da prihaja do trenja dlje časa, da so stopala dlje časa na vlažnem in toplem, da kapilare še bolj popokajo, da stopala še bolj otečejo. Če ste torej vajeni krajših tekov, nato pa se odločite za daljšega, poskrbite za vse že omenjene preventivne ukrepe, po potrebi pa izpostavljene dele zaščitite tudi z obliži,ki se bodo obdržali tudi na vlažni koži (navadni obliži se bodo hitro odlepili, zmečkali in povzročili še več škode).

4. Kako se spopasti z žuljem?

Res je, telo zna žulje pozdraviti samo - nenazadnje jih je za lastno zaščito tudi naredilo samo. Tega se velja držati predvsem pri manjših žuljih, ki se bodo hitro zacelili (ne glede na to, ali gre za navadne žulje, ali žulje s krvjo). Da ne boste predolgo čakali na ozdravitev pri srednjih in velikih žuljih in med tem zanemarili teka, pa lahko žulj tudi previdno odprete in poskrbite za odstranitev tekočine in hitrejše sušenje. Prav tako je bolje, da žulj odprete sami in sprostite pritisk v njem ter se znebite bolečine, kot pa da žulj morda celo poči sam. Pri tem velja biti previden, da kože ne okužite!

Da bi žulj oskrbeli, si najprej:

Kako odstranjujemo kožo
Kadar je žulj cel, z njega nikoli ne odstranjujemo vrhnjega sloja kože, saj bi tako tkivo pod njim prekomerno izpostavili bakterijam. Če je žulj odprt in se je koža odluščila (kar predstavlja najhujše žulje), pa kožo odstranimo - še zlasti, če je umazana. Rano izperemo z milom in hladno vodo, kar je sicer zelo boleče in neprijetno, a nujno, saj jo je potrebno očistiti. Nanjo nato nanesemo mazilo za obnovo kože (po možnosti z antibiotičnim delovanjem) in jo prekrijemo. Suhe rane ne prekrivamo, da se gaza nanjo ne bi prijela.

5. Tudi žulj je lahko razlog za obisk zdravnika
Kadar so žulji veliki in odprti, je oskrba pri zdravniku primernejša od domače. Prav tako je potrebno k zdravniku, če se žulj ne celi tako, kot bi želeli. Če pride do infekcije, na katero lahko kažejo povečana bolečina, oteklina, rdečica ali topla koža okoli žulja, morda pa tudi vročina in iztekanje nečiste ali smrdeče tekočine iz žulja (gnoja), pa z obiskom zdravnika nikar ne odlašajte, saj je nujno čimprejšnje ukrepanje.

Vir: www.liveactive.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Pravilna-Obutev-Zulj-Zdravljenje-Trenje







Domov
Powered By GeekLog